Dzisiaj jest: 27.5.2024, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Koszty działalności a usługi remontowe

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1436 Autor:

Prowadząc działalność gospodarczą, od czasu do czasu musimy przeprowadzić remont pomieszczeń biurowych, hal produkcyjnych czy samochodów przewozowych.

Koszty działalności a usługi remontowe

Wielu przedsiębiorców zaczyna od wyszukiwarki internetowej i po przeszukaniu ofert pod hasłem typu usługi remontowe Kielce zastanawia się, czy wydatki poniesione na remont mogą stanowić koszty działalności? Na początek zastanówmy się, czym tak naprawdę jest koszt. Otóż w ujęciu podatkowym koszty służą pozyskaniu lu zabezpieczeniu źródła przychodów. Możemy więc domniemywać, że wydatki, które ponosimy na remont pomieszczeń bądź sprzętów, które służą nam do prowadzenia działalności gospodarczej, mogą stanowić koszt, i to w dodatku podatkowy. Oznacza to, że mogą one obniżyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Musimy jednak posiadać potwierdzenie poniesienia kosztu, na przykład w postaci faktury VAT. 

Remont, a modernizacja

W kategoriach kosztowych każdorazowo powinniśmy odróżnić remont od modernizacji. Otóż celem remontu jest naprawa bądź przywrócenie dawnego wyglądu czy dawnych funkcji pomieszczeniu lub pojazdowi. Tymczasem przez modernizację rozumiemy prace, które mają na celu podniesienie wartości danego środka trwałego. To właśnie od nowej wartości powinniśmy naliczać odpisy amortyzacyjne. Oznacza to, że wydatki na modernizację staną się kosztem w kolejnych okresach rozliczeniowych. Wydatki poniesione na remont mogą zaś stanowić koszt w okresie, w którym zostały poniesione. Nie podnoszą one bowiem wartości środka trwałego. W jaki sposób rozróżnić remont od modernizacji? Przykładem mogą być prace przeprowadzane w pomieszczeniach biurowych. Jeśli wymieniana jest w nich stara podłoga i odświeżany kolor na ścianach, to z pewnością jest to remont. Jeżeli zaś pomieszczenia same w sobie nie wymagają remontu, jednak właściciel zdecydował się znacznie podnieść ich standard (zakup drogich mebli, klimatyzacji itp.), to prace te można uznać za modernizację.

Jak ująć koszty remontu w ewidencji?

Aby ująć koszty remontu w ewidencji księgowej, będziemy musieli posiadać dowód w postaci faktury VAT. Dzięki niej będzie można przyporządkować koszt do odpowiedniego rodzaju, a także odliczyć podatek VAT. Pamiętajmy, że wydatki poniesione na remont są kosztem nie tylko księgowym, ale również podatkowym, dlatego powinniśmy je ująć również w księgach podatkowych. Nieco inaczej jest w przypadku modernizacji, bowiem tutaj musimy podwyższyć wartość środka trwałego o kwotę, jaka wynika z faktury (netto, jeśli mamy prawo do odliczenia VAT). Modernizacja stanie się kosztem wraz z upływem każdego miesiąca, gdy będziemy dokonywać odpisów amortyzacyjnych. 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.