Dzisiaj jest: 27.5.2024, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Polski Ład — co oznacza dla przedsiębiorców?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2451 Autor:

Nowy Polski Ład ma obowiązywać za niecałe trzy miesiące. To jedna z największych rewolucji społeczno-gospodarczych w ostatnich czasach.

Polski Ład — co oznacza dla przedsiębiorców?

Program objął spory obszar działań przedsiębiorców, zarówno pod kątem podatków, jak i ubezpieczeń. Ma on stanowić remedium na kluczowe problemy większości Polaków, ale przedsiębiorcy i pracodawcy są przerażeni. W artykule przedstawimy najważniejsze założenia programu.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 3091 zł na 30 000 zł.

Obecnie w naszym kraju obowiązuje degresywna kwota wolna od podatku. Co oznacza, że im więcej zarabiamy, tym jest dla nas wyższa. Dla osób o bardzo niskich dochodach wynosi 8 tysięcy złotych. Dla największej grupy Polaków (osiągających dochody między 13 000 zł a 85 528 zł) to 3091 zł, a przy dochodach w wysokości 127 tysięcy złotych jest równa 0 zł.

W Polskim Ładzie kwota 30 000 zł będzie obowiązywać wszystkich obywateli. W praktyce najbiedniejsi (z zarobkami poniżej tej wartości) w ogóle nie zapłacą podatków, a reszta zapłaci jedynie od nadwyżki ponad kwotę wolną.

Zwiększenie drugiego progu podatkowego.

Stawka 32% podatku będzie obowiązywać od dochodów powyżej 120 tysięcy złotych rocznie. Obecnie jest to 85 528 zł.

Likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Obecnie składka zdrowotna jest odliczana od podatku dochodowego (w wysokości 7,75% podstawy obliczania). W Nowym Polskim Ładzie składka nie będzie już więcej odliczana, co wpłynie na zwiększenie obciążeń podatkowych. Dotknie to wszystkich przedsiębiorców podlegających obowiązkowi opłacania składki zdrowotnej, a także pracowników, zleceniobiorców i emerytów.

Składka zdrowotna — skala podatkowa 17% i 32%

Składka zdrowotna wyniesie 9% uzyskanego dochodu (przychody pomniejszone o koszty). Natomiast minimalną opłatą będzie 271 zł, niezależnie od tego, czy uzyskałeś dochód. W praktyce oznacza to, że opodatkowanie Twojego dochodu wzrośnie o 9%. Jeśli Twoje dochody mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, oznacza to, że Twój podatek będzie równy 26%. W przypadku drugiego progu podatkowego łącznie to aż 41%.

Składka zdrowotna — podatek liniowy.

Składka wyniesie 4,9% uzyskanego dochodu. Tutaj podobnie, jej wysokość nie będzie mogła być niższa od 271 zł, niezależnie od uzyskanych dochodów. Po reformie zapłacisz w sumie 23,9% podatku zamiast wcześniejszych 19%.

Składka zdrowotna — podatek ryczałtowy.

Wysokość składki to 9% podstawy wyliczonej jako 60%, 100% lub 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę zależnie od uzyskanego przychodu. Tutaj również bez wyjątku i minimalna opłata będzie wynosić 271 zł. Przelicznik jest następujący:

  • przychód roczny do 60 tysięcy złotych - 9% x 60% przeciętnego wynagrodzenia za pracę, co hipotetycznie da nam 307 zł;
  • przychód roczny między 60 tysięcy a 300 tysięcy złotych - 9% x 100% przeciętnego wynagrodzenia za pracę, według szacunków będzie to 511 zł;
  • przychód roczny powyżej 300 tysięcy złotych - 9% x 180% przeciętnego wynagrodzenia za pracę, na chwilę obecną szacowane na 920 zł.

Zmiana terminu opłacania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Dotychczas obowiązywało kilka różnych terminów w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Od nowego roku będzie obowiązywać jeden wspólny termin - 20 dzień każdego miesiąca.

Obniżenie stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Nowy Polski Ład przewiduje obniżenie stawki ryczałtu dla osób wykonujących określone zawody medyczne do 14% oraz dla niektórych przychodów związanych ze świadczeniem wskazanych usług w obszarze IT do 12%.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.