Dzisiaj jest: 18.7.2024, imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta

Nowe składki ZUS w 2020 r. zaskoczą przedsiębiorców - 1500 złotych!

Dodano: 5 lat temu Czytane: 4178 Autor:

Wzrost składek ZUS w 2020 r.

Nowe składki ZUS w 2020 r. zaskoczą przedsiębiorców - 1500 złotych!

Po rządowych przymiarkach do projektu przyszłorocznego budżetu Polaków spotkała niespodzianka. Otóż okazuje się, że wysokość składek ZUS dla firm po raz kolejny znacząco wzrośnie. Podwyżka wyniesie prawie 10 procent więcej niż w roku obecnym 2019. Oznacza to, że pracodawca będzie musiał za każdego pracownika oddać swojej ulubionej już Instytucji blisko 1500 złotych. Jest zatem powód do smutku i obaw małych przedsiębiorców, którzy masowo łapią się za głowy i za kieszenie. Nie da się ukryć faktu, iż przy obecnej polityce rządu działalność gospodarcza ma ciągle pod górkę. Przypomnijmy też fakt, że w roku 2012 składki ZUS stanowiły połowę prognozowanej stawki. Z pewnością tego typu posunięcie nie zachęci Polaków do zakładania własnej działalności.

Aktualne składki ZUS

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowią przychody. Zatem są to wszystkie wypłaty pieniężne np. ze stosunku pracy, innych pokrewnych, dodatki, nagrody, czy też godziny nadliczbowe i tak dalej.

Natomiast wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, chorobowe i wypadkowe wyraża się w postaci stopy procentowej podstawy wymiaru. I tak poszczególne składowe wynoszą kolejno: 19,52% na ubezpieczenie emerytalne; 8,00% na ubezpieczenie rentowe; 2,45% na ubezpieczenie chorobowe. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek jest wartością zróżnicowaną. O jej ustalaniu możemy dowiedzieć się więcej na stronie http://www.zus.pl w zakładce "Poradniki".

Mały ZUS

Właściciele firm nie osiągający wysokich korzyści finansowych od 1 stycznia 2019 r. mogą opłacać składki od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od tych właśnie przychodów. A dokładniej przychód za poprzedni rok kalendarzowy nie może przekroczyć trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia z grudnia poprzedniego roku.

Dlaczego składki ZUS będą wyższe?

Czyżby bankrutujący system emerytalny? Pieniądze z podwyżek składek ZUS mają trafić do Polaków w formie emerytur. Jak przypominają sami pracownicy ZUS-u - im wyższa składka, tym wyższa emerytura. Ponadto według prognoz Ministerstwa Finansów poziom życia Polaków w 2020 r. ma ulec znaczącej poprawie a przeciętne wynagrodzenie miesięczne ma wzrosnąć z kwoty 4765 zł do 5227 zł. Tym samym zwiększeniu ulegnie podstawa obliczenia wysokości składek. Oczywiście rykoszetem oberwie się przedsiębiorcom. Tylko czy Polska to kraj dla ludzi przedsiębiorczych? I jeszcze jedno pytanie przewija się przez usta naszych rodaków porównujących swoje miesięczne zarobki z przeciętnym wynagrodzeniem: skąd i do kogo należą takie kwoty?

Składki ZUS w 2020 r.

Minimalne składki ZUS według przewidywań na przyszły rok przekroczą kolejne progi i zwiększą bariery dla małego biznesu. Prezentują się one następująco: składka emerytalna – 612,19 zł; rentowa – 250,90 zł; chorobowa – 76,84 zł; wypadkowa – 52,37 zł; składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł. Do tego oczywiście składka zdrowotna, której losy jeszcze nie są znane a obecna jej wysokość to 342,32 zł. W każdym razie zanosi się na blisko 10% wzrost w stosunku do poziomu teraźniejszego.

Ulgi dla płatników ZUS

Na ulgowe traktowanie będą mogli liczyć przedsiębiorcy działający na małą skalę i uzyskujący niskie przychody, którzy korzystają z programu "mały ZUS". Preferencyjnie potraktowani mogą zostać także nowi założyciele firm jednoosobowych albo spółek cywilnych.

Czy nowe składki ZUS w 2020 r. pogrążą przedsiębiorców?

"Dramat" to bardzo krótki i bardzo częsty komentarz podsumowujący nowe składki ZUS przez pracodawców i małych przedsiębiorców. Osoby opłacające ZUS i świadczące na polskim rynku usługi wiedzą, że ich cen nie będą mogli podnieść a koszty wzrosną. Dla innych to kolejny czynnik decydujący o zamknięciu firmy. Nagminnie też słyszy się słowa krytyki programu "Rodzina 500+" i jemu przypisuje efekty wszelkich podwyżek. Większość przedsiębiorców deklaruje, że gdyby składki ZUS były dobrowolne zrezygnowaliby z ich płacenia. Miesiąc miesiącowi nigdy równy nie jest, czasem po prostu biznes idzie gorzej lub gorący sezon minął. Płacić jednak trzeba równo, bo procedury są bezlitosne. Pojawiają się też pomysły przeniesienia firmy do innego kraju. Na pewno przedsiębiorcy będą mieli o czym porozmawiać ze swoją księgową. Na Podkarpaciu wszelkich profesjonalnych porad udziela Biuro Rachunkowe Katrines z siedzibą w Rzeszowie, tel. 512-464-046, 505-816-108.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.