Dzisiaj jest: 17.7.2024, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Pozycjonowanie sklepu internetowego - checklista najistotniejszych czynników

Dodano: 8 lat temu Czytane: 12833 Autor:
Redakcja poleca!

Mimo wielu zmian algorytmu wyszukiwarki warto pamiętać o tym, że by pozycjonowanie sklepu internetowego przyniosło oczekiwane efekty właściciel musi pamiętać o przestrzeganiu podstawowych wymagań.

Pozycjonowanie sklepu internetowego - checklista najistotniejszych czynników
Artykuł dedykowany jest wszystkim tym, którzy prowadzą lub zamierzają uruchomić swój własny sklep internetowy. Znajdą tu Państwo podstawowe informacje na temat tego jak wypromować swój e-sklep w wyszukiwarce. Na przestrzeni ostatnich lat, również w Polsce wprowadzano wielokrotne aktualizacje algorytmu wyszukiwarki, których celem przede wszystkim ma być trafniejsza prezentacja wyników wyszukiwania. Przy okazji modyfikacjom ulegała lista kilkuset czynników mających wpływ na rankowanie, czyli ocenę sklepu internetowego lub witryny, na której podstawie ustalana jest pozycja w wyszukiwarce.

Mimo wielu zmian można wytypować kluczowe kwestie, od których niezmiernie zależy skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego.

Zacznę jednak od podstaw. Tym z Państwa, którzy nie wiedzą, czym jest pozycjonowanie sklepu internetowego odpowiadam. Pozycjonowanie e-sklepu to złożony proces, który prowadzony jest w obrębie witryny i poza nią. W zakresie działań osoby pozycjonującej jest wyeliminowanie istniejących błędów (tzw. optymalizacja), instruktarz na temat m.in. odpowiedniego dodawania produktów i kategorii, nadzór nad rozwojem lub wsparcie rozwoju witryny oraz kanałów społeczościowych i przede wszystkim przemyślany Link Building (pozyskiwanie linków zewnętrznych). 


Lista najistotniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę i których przestrzegania należy oczekiwać od agencji lub SEO specjalisty zajmującego się pozycjonowaniem sklepu internetowego jest następująca:

1. Konsultacje przed wdrożeniem lub optymalizacja istniejącego sklepu:

Najważniejsze jest to, by sklep internetowego był prosty w obsłudze dla internauty w każdym wieku. Sklep internetowy tworzony jest właśnie dla nich - nie może tylko właścicielom się podobać. Przed wdrożeniem należy skupić się na zaplanowaniu drzewa kategorii. Dość istotne jest to, by możliwie w ogóle nie przekraczać schematu kategoria główna --> podkategoria --> produkt. To rozwiąże problem zbyt długich linków. Należy każdorazowo zadbać o rozplanowanie słów kluczowych oraz zrozumiałą, zoptymalizowaną i unikalną treść na stronie głównej, w opisie kategorii i produktów. W przypadku e-sklepów istotne jest to, by wyświetlały się szybko i na każdym urządzeniu. Nie należy więc przesadzać m.in. z dużymi, nieskompresowanymi bezstratnie zdjęciami.

2. Linki przychodzące, czyli budowa przemyślanego profilu linków:

Jeszcze długo pozycjonowanie sklepów internetowych będzie zależało od linków przychodzących. Kilka lat temu pozycjoner linkował czym się da, byle linków było dużo. Później przyszła pora na aktualizacje i problemy. Dziś moim zdaniem budowę profilu linków trzeba przeprowadzić z głową. 

Po pierwsze linkujemy nie tylko stronę główną. To na podstronach kategorii i samych produktów są przecież opisane rzeczy przeznaczone do sprzedaży. 

Po drugie nie linkujemy wyłącznie linkami pozycjonującymi (dofollow), które pochodzą np. tylko z forów i na anchor. Pisząc prościej, jeśli sklep ma asortyment związany z sukienkami to linki nie powinny być wyłącznie pod frazą sukienka, sukienki, sukienki na...Trzeba zadbać o to, by odnośniki były zróżnicowane, czyli adres sklepu, link bez przedrostka http://, link pod nazwą domeny, pod nazwą firmy i półbrandowy. Często warto pokusić się o linki pod anchorem z niczym niezwiązanym typu tutaj, zobacz itd. Nie jest to jednak konieczne szczególnie wtedy, gdy budowany jest nowy profil linków.

Słowo klucz w procesie pozycjonowania sklepu internetowego, dla którego budowany jest profil linków to jakość. Dobrej jakości witryna, z której pochodzi link jest przede wszystkim merytoryczna. Unikamy więc witryn zawierających treść nie zdatną do niczego. Dobrze, jeśli właściciel stron, z których linkujemy sam podlinkowuje witrynę. Można to sprawdzić za darmo poprzez korzystanie z narzędzi typu majestic.com, choć to ma swoje ograniczenia. Idealną sytuacją będzie taka, jeśli link do sklepu internetowego pochodzi z miejsca, które zawiera merytoryczne treści i jest odwiedzane przez internautów. Sama preferuję budowę profilu linków ze stron tematycznie powiązanych z ofertą dostępną w linkowanym sklepie internetowym. Dzięki temu klienci często zyskują dodatkowy ruch. 

Podczas linkowania należy wystrzegać się pozyskiwania odnośników ze stron, których nikt nie rozwija i które są tylko po to, by utrzymywać linki jak np. większość katalogów stron. O ile dotychczas posiadanie w profilu linków np. z katalogów stron nie jest dużym problemem to nie wiadomo jak to będzie w przyszłości. Sama zawsze sugeruję unikać zaspamowanych witryn, co przynosi oczekiwane efekty.

Propozycja systematycznego link buildingu z witryn tematycznie powiązanych z branżą linkowanej strony znajduje się tutaj.

3. Treść oraz opisy kategorii i produktów:

W odniesieniu do pozycjonowania sklepu internetowego szczególnie mocno wybrzmieć powinno określenie content is king. Treść zawsze musi być użyteczna i unikalna. Nawet wtedy, gdy w sklepie internetowym pozycjonowane jest 20 tysięcy produktów sytuacją idealną zarówno dla klienta jak i pod promocję w wyszukiwarce będzie ta, w której odwiedzający znajdą przydatne dla siebie treści (np. artykuły eksperckie) jak i opisy produktów chociaż rozszerzone, a najlepiej inne niż w 10 pozostałych sklepach czerpiących z tej samej hurtowni. To czasochłonne, jednak warto porozmawiać z webmasterem o możliwości zróżnicowania opisów. Ponad to ważne jest by opisywać kategorie produktów. W odniesieniu do treści warto pamiętać o stosowaniu w sklepie internetowym funkcji rel="canonical", która znacznie pomaga w ograniczeniu wpływu zduplikowanych opisów na pozycje.

4. Mapa XML i Wytyczne w pliku robots.txt:

Odpowiednio przygotowana, systematycznie aktualizowana i przede wszystkim zgłoszona w Google Search Console (dawniej Webmaster Tools) mapa witryny oraz nieblokujący robotów plik robots.txt znacznie ułatwiają m.in. indeksację podstron dostępnych w sklepie internetowym. Zaindeksowane podstrony są szczególnie istotne, ponieważ jeśli czegoś nie ma w indeksie wyszukiwarki to po prostu szansa na sprzedaż przepada. Ważne jest to, że szczególnie słabo wypadające podczas oceny podstrony sklepu internetowego mogą nie znaleźć się w indeksie wyszukiwarki. Ten problem może rozwiązać pozycjonowanie, a ściślej linkowanie docelowej podstrony lub praca webmastera.

5. Metadane:

To tytuł i krótki opis wyświetlany w wynikach wyszukiwania oraz słowa kluczowe, które nie są widoczne i dziś istotne. W przypadku pozycjonowania e-sklepu szczególnie istotna jest optymalizacja tytułów. Ważne jest to, by nie dopuścić do sytuacji, w której dwie lub więcej podstron mają ten sam tytuł. Ponad to istotną rzeczą jest to, by nazwa produktu znajdowała się w pierwszym członie.

Drugoplanowy, jednak też ważny jest krótki opis. Obydwa znaczniki powinny zawierać określoną ilość znaków, a opis podstrony dodatkowo zachęcać do kliknięcia właśnie w link do Waszego e-sklepu. Doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie produkty mają unikalne i ciekawe tytuły oraz opisy jest czasochłonne. Można to rozwiązać przy pomocy określonej reguły, co potrafi webmaster lub programista. Przy okazji warto zadbać o wzbogacenie wyników wyszukiwania poprzez stosowanie tzw. rich snippet (to informacja o cenie, dostępności, liczbie gwiazdek przyznanych przez kupujących), dzięki czemu Wasz e-sklep w wynikach wyszukiwania wygląda dużo bardziej atrakcyjnie. Alternatywne rozwiązanie to brak krótkiego opisu. Wówczas w wynikach wyszukiwania jest on ustalany na podstawie treści dostępnej na danej podstronie, co często jest dobrym pomysłem.

6. Linkowanie wewnętrze:

To równie ważne lub nawet ważniejsze niż opisywana wyżej budowa profilu linków zewnętrznych. Priorytetem jest przemyślana budowa nawigacji. Strony nieistotne jak np. regulamin oraz te, do których klienci mają dostęp po zalogowaniu jak np. panel klienta powinny zawierać atrybut rel="nofollow". Warto całkowicie zablokować przed indeksowaniem wyniki wyszukiwarki dostępnej w sklepie internetowym.

Niezwykle istotne w odniesieniu do linkowania wewnętrznego jest korzystanie z modułów pokazujących co kupili/przeglądali inni klienci lub tych, które polecają wybrane produkty. Ostatnia rzecz związana z linkowaniem wewnętrznym to wykorzystanie treści publikowanej na sklepowym blogu do podlinkowania konkretnych produktów lub kategorii.

Propozycja optymalizacji, a ściślej outsourcingu marketingu znajduje się tutaj.


7. Krótkie adresy URL:

Wprawdzie wspominałam o tym na samym początku, ale to zagadnienie zasługuje na wyróżnienie. Krótkie adresy URL mają również istotny wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego. Sytuacją idealną będzie ta, w której link do czerwonej sukienki będzie wyglądał tak: http://www.sklepzsukienkami.pl/sukienki-sylwester/czerwona-sukienka.html. W podanym przykładzie nie ma żadnych zbędnych znaków. Struktura jest przejrzysta i ogranicza się do schematu strona główna --> kategoria ---> produkt. W przypadku, jeśli w adresach podstron znajdują się dodatkowe znaki warto zadbać o to, by były one bardziej przyjazne poprzez np. stosowanie odpowiednich reguł w htacess.

W Google Search Console każdy właściciel e-sklepu ma możliwość kontrolowania sytuacji związanej z linkami. Ważne, by dbać o to, żeby nie rosła liczba stron nieistniejących odnośników, czyli tzw. błędów 404. Niedziałające lub uznawane za takie linki powinny mieć ustawione przekierowanie 301.

8. Unikalność:

W akapicie dotyczącym treści wspominałam już o tym, że musi być ona unikalna. To idealne rozwiązanie, dzięki któremu sklep ma szansę sprzedać więcej. Właściciel e-sklepu musi wystrzegać się kopiowania choćby najmniejszego fragmentu tekstu. Szczególnie istotne jest wdrożenie tzw. kanonicznych url-i, czyli funkcji wspomnianej już rel=”canonical”.

Dodatkowo na etapie planowania wdrożenia sklepu internetowego warto zainwestować w analizę konkurencji i powielić tylko te rozwiązania, które w raporcie zostaną opisane jako wartościowe. Poza tym odwzorowanie sklepu konkurencji 1:1 będzie zgubne i uniemożliwi osiągnięcie naprawdę dobrych zysków.

9. Użyteczność i szybkość działania oraz analityka:

O użyteczności sklepu internetowego, czyli dostosowaniu go w taki sposób, by użytkownik w każdym wieku nie miał problemów z jego przeglądaniem wspominałam. Równie ważna jest szybkość działania e-sklepu, czyli czas od momentu wywołania adresu www do zakończenia ładowania się strony. Sytuacją idealną będzie ta, w której sklep będzie ładował się na każdym urządzeniu maksymalnie 3 sekundy. To trudne do wykonania, jednak niezwykle istotne. Szybkość działania ma znaczny wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego, ponieważ wzmacnia użyteczność i efektywność tej formy promocji w wyszukiwarce.

Ostatnim istotnym czynnikiem jest analityka ruchu i zachowań użytkowników, którą można prowadzić m.in. przy pomocy Google Analytics. Bieżące rozwiązywanie problemów, czyli praca m.in. nad zwiększeniem czasu, jaki odwiedzający spędza w sklepie internetowym oraz zmniejszaniem współczynnika odrzuceń, a także dostosowywanie sklepu internetowego do rosnących oczekiwań klientów to podstawa. To działanie ma znaczny wpływ na sprzedaż.

Wpis gościnny autorstwa Mamy Marketing - www.mamamarketing.pl
Komentarze (Ilość: 2)
Rosnąco Standardowy
 • Linki
  2016-09-30 20:08:27 Zgłoś
  Zamiast używać słowa "tutaj" w linkach lepiej jest używać longtailowych anchorów.
  • re
   2016-10-24 08:45:59 Zgłoś
   Wyższość anchorów longtailowych nad słowami np. "tutaj" w linkach jest poparta czym?
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.