Dzisiaj jest: 19.6.2024, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Jak reklamować firmę w internecie z ograniczonym budżetem?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 3363 Autor:

"Reklama dźwignią handlu" - o tym nie trzeba przekonywać chyba nikogo, a szczególnie osób prowadzących działalność gospodarczą.

Jak reklamować firmę w internecie z ograniczonym budżetem?

Własny biznes wymaga od właściciela ogromnego zaangażowania i wysiłku, a jak wiadomo - czas to pieniądz. Celem każdego przedsiębiorcy są wzrastające przychody firmy, a także coraz większa liczba stałych i nowych klientów. W obecnych czasach do dyspozycji właścicieli firm są różnorakie narzędzia wspierające promocję biznesu w Internecie. Warto jednak zastanowić się, które z nich pozwolą uzyskać najlepsze efekty reklamy przy niewielkich nakładach finansowych. Obecność w sieci, w porównaniu do tradycyjnych form reklamy, jest sposobem tanim i bardzo skutecznym. Ponadto, promocja własnego biznesu online pozwala trafić precyzyjnie do potencjalnych klientów.

Niskobudżetowa reklama w Internecie

Pomysł na promocję firmy w Internecie niewątpliwie będzie zależeć od rodzaju prowadzonego biznesu. Nawet świetnie prosperująca firma nie jest z założenia skazana na sukces. Internet stanowi doskonałe pole do popisu ze względu na ogrom możliwości, jakie oferuje. Tym bardziej będzie to idealne rozwiązanie dla początkującego biznesu, niejako szansa na zaistnienie w sieci. Poniższe przykłady niedrogiego reklamowania się w Internecie udowodnią, że nie trzeba wydawać dużych sum pieniędzy, aby wartościowi klienci zwrócili się do nas sami.

Reklama PPC to najlepszy sposób promocji?

Reklama PPC - płatna reklama na facebooku lub w google. PPC to nic innego, jak opłata za kliknięcie (z języka angielskiego "pay-per-click"). Co interesujące, reklamodawca nie jest obciążany płatnościami za samo wyświetlanie takiej reklamy. Reklamodawcy zostają naliczone koszty dopiero wtedy, kiedy ktoś kliknie w interaktywne okienko. Wysokość poniesionych kosztów zależna jest od rodzaju branży, popularności fraz kluczowych, umiejscowienia reklamy oraz jakości strony, do której odnosi ona klienta. Z uwagi na rodzaj rozliczenia, reklama PPC jest uznawana za efektywny sposób promowania w sieci, ale niestety rozłożonym w czasie.

Marketing szeptany

Bardzo istotne jest, aby skupić się na opinii klientów, ponieważ większość kupujących sprawdza informacje o sprzedającym przed zakupem produktu. Dlatego też właściciel powinien poświęcić uwagę recenzjom produktów i usług online oraz opiniom dotyczącym firmy. Dużą popularnością cieszą się wpisy na stronach internetowych, które odwołują do konkretnego odnośnika. Najlepsze efekty marketingu szeptanego odnosi się w sposób pośredni, to znaczy, że linki powinny odwoływać najpierw do artykułu tematycznego (np. na blogu firmy), a w drugiej kolejności do produktu.

Dobry content na stronę internetową

Osoby poszukujące określonego produktu bądź usługi w Internecie trafiają na markę poprzez stronę internetową. To doskonały pomysł na zaistnienie w siec,i nawet, jeżeli przedsiębiorca oferuje swoje usługi lokalnie. Warto postawić na nowoczesne rozwiązania, ale i tak na stronie www najważniejsza będzie treść. To właśnie zawartość merytoryczna strony internetowej decyduje o tym, jak Google pozycjonuje ją w wyszukiwarce. Dobrą praktyką jest zamieszczenie na stronie krótkiej historii firmy, informacji o usługach i produktach oraz zachęcenie potencjalnego klienta do wyboru właśnie tej marki, a nie innej. Stworzenie odpowiednich wpisów blogowych czy opisów produktów i kategorii pozwoli klientom szybciej trafić na konkretną markę.

Profil firmowy w social media

W obecnych czasach chyba trudno sobie wyobrazić, aby marka nie istniała w social mediach, typu Facebook, Twitter czy Instagram. Wybierając rodzaj kanału social media, z którego firma będzie korzystać, najważniejsze jest, aby określić wstępnie grupę docelową klientów. Słusznym jest stwierdzenie, że aktualnie social media stanowią główne źródło poszukiwania informacji i niejednokrotnie to miejsce pierwszego spotkania klienta z produktem. Profil firmowy nie może opierać się na codziennym wstawianiu postów z konkretnym produktem i ceną. Bardziej wartościowe będzie odpowiadanie na pytania klientów i rozwiewanie ich wątpliwości poprzez dzielenie się własną wiedzą, bądź też udostępnianie artykułów tematycznych.

Google Maps

Wyszukiwanie poprzez Google odbywa się przede wszystkim za pomocą lokalizacji i przedstawia użytkownikowi spersonalizowane wyniki. Na takiej samej zasadzie działa Google Maps, pokazując w wyszukiwarce lokalne firmy. Dlatego też dodanie działalności do Google Maps i założenie profilu w Google Moja Firma jest w dzisiejszych czasach niemal czynnością obowiązkową przy prowadzeniu własnej firmy.

Reasumując, model reklamy PPC dla przedsiębiorców może okazać się przede wszystkim metodą czasochłonną, a w końcowym efekcie - również drogą. Taka sytuacja będzie mieć miejsce szczególnie wtedy, kiedy stosuje się reklamę PPC jako jedyny zabieg marketingowy firmy. Warto postawić najpierw na niskonakładowe sposoby promocji, takie jak social media, marketing szeptany czy tzw. marketing treści (content marketing), a PPC traktować jako opcję uzupełniającą strategię marketingową firmy.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.