Dzisiaj jest: 23.2.2024, imieniny: Damiana, Romana, Romany

8 powodów, dla których musisz prowadzić firmowego bloga

Dodano: 7 lat temu Czytane: 2268 Autor:

Blogi stały się nieodłącznym elementem biznesu. Dziś trudno wyobrazić sobie firmę, która nie prowadzi swojego bloga.

8 powodów, dla których musisz prowadzić firmowego bloga

Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega potencjał, jak tkwi w tej formie promocji. Dlatego też blogi funkcjonują nie tylko w standardowych dziedzinach biznesu jak księgowość, doradztwo prawne, kulinaria, moda. Ale również w bardziej egzotycznych jak stolarstwo czy sprzątanie.

Dlaczego warto prowadzić firmowego bloga? Jakie możesz odnieść korzyści z tego, że regularnie będziesz publikował kolejne wpisy?

Dlaczego warto prowadzić firmowego bloga?

Oto 8 powodów, dla których musisz założyć własnego bloga. Prowadzenie własnego bloga wymaga zaangażowania, czasu i pomysłu. Przynosi jednak wymierne korzyści, o których przeczytasz poniżej.

1. Budowanie pozycji eksperta

Prowadząc bloga stajesz się ekspertem w danej dziedzinie. Publikując wyczerpujące i wartościowe treści dajesz sygnał swoim odbiorcom, że znasz się na branży, w której działasz.

Ważne jest, abyś tworzył teksty, które rozwiązują konkretne problemy użytkowników. Omawiał case study, wyjaśniał pytania internautów, szczegółowo opisywał dane zagadnienie.

2. Generowanie ruchu

Regularnie pisząc na firmowego bloga masz szansę na zwiększenie ruchu. Wyszukiwarka Google’a wysoko pozycjonuje witryny, na których znajduje się dużo wartościowej treści. Istotne jest przy tym również to, aby treść ta była komentowana i udostępniana przez użytkowników Internetu.

Dobrej jakości teksty, rozwiązujące problemy czytelników będą przez nich chętniej udostępniane. Dzięki temu zwiększasz zasięg, budujesz szerszą społeczność, a przez to zwiększasz ilość organicznych wejść na stronę.

Miej na względzie, aby Twoje teksty były długie i wyczerpujące. To ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, dłuższe teksty są chętniej udostępniane. Po drugie, teksty powyżej 300 słów (optymalny przedział to 800-1000 słów) są lepiej pozycjonowane przez roboty wyszukiwarki.

3. Testowanie nowych usług i produktów

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na blogu firmowym nie mógł testować nowych ofert lub produktów, które chcesz sprzedawać.

Jeżeli zgromadziłeś wokół bloga określoną publiczność. To możesz przeprowadzić ankietę lub badania dotyczące nowych produktów. Zapytaj swoich użytkowników, co sądzą na temat nowej usługi. Jak ją odbierają, co im się podoba, a co nie podoba.

Taka ankieta jasno pokaże Ci, czy Twoja nowa propozycja ma rację bytu czy nie. Będziesz wiedział, co zmienić w swojej ofercie, jak lepiej dopasować ją do klientów.

4. Budowanie relacji

Blog firmowy to doskonały sposób na budowanie relacji z internautami. Publikując treści dajesz możliwość wejścia odbiorcom w interakcje z Tobą. Mogą komentować Twoje wpisy, dyskutować między sobą. To sprawia, że budujesz relacje, zaangażowanie, a przede wszystkim zaufanie.

Użytkownicy mają świadomość, że za daną firmą stoi konkretna osoba. Że firma nie jest bezosobową organizacją. To szczególnie istotne w Internecie, gdzie nie ma możliwości osobistego spotkania i kontaktu.

5. Pozycjonowanie

Musisz wiedzieć, że blog znacznie szybciej wypozycjonować niż stronę firmową. Wiąże się to po części z tym, o czym pisałem wcześniej.

Roboty Google’a premiują witryny, na których znajduje się dużo wartościowych i aktualnych treści. Drugą kwestią jest tak zwany długi ogon. Długi ogon, czyli zbitka dwóch lub kilku wyrazów, na które możesz się pozycjonować.

Pozycjonowanie na długi ogon jest znacznie łatwiejsze, ponieważ jest mniejsza konkurencja. Wybierając frazy z długiego ogona korzystaj z Planera słów kluczowych. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, czego szukają internauci. Ponadto osoby szukające fraz z długiego ogona są z reguły bardziej nastawione na dłuższe i wyczerpujące materiały.
 

6. Innowacyjność

Jeżeli w Twojej branży nikt nie prowadzi bloga, to możesz być pierwszy. To oznacza z kolei, że będziesz pionierem. Będziesz robił coś innowacyjnego, czego nie robi Twoja konkurencja. Dzięki temu zyskujesz przewagę konkurencyjną. W połączeniu z pozostałymi korzyściami, które daje prowadzenie bloga, w dość krótkim czasie możesz stać się liderem danego segmentu rynku.

Ważne jest, abyś prowadził bloga regularnie. Dostarczając wartościową dla użytkowników treść.

7. Budowanie bazy mailingowej

Blog jest formą inbound marketingu, czyli marketingu przychodzącego. Jest to mniej inwazyjne niż tradycyjne formy reklamy.

Blog firmowy daje Ci możliwość budowania własnych list mailingowych. Możesz pozyskiwać adresy mailowe użytkowników, a następnie przesyłać im inne wartościowe materiały związane z branżą, w której działasz. Poprzez mailingi możesz również sprzedawać. Istotne jest to, abyś nie robił tego zbyt często i zbyt nachalnie. Wówczas musisz liczyć się z tym, że spora grupa osób wypisze się z Twojej bazy mailowej.

8. Wyższa sprzedaż

Blog firmowy może znacząco wpłynąć na wyniki sprzedaży. Po pierwsze, wiąże się to z pozycją eksperta. Ludzie wolą kupować u ekspertów, bo wiedzą, że kupują wartościową rzecz, która pomoże im rozwiązać dany problem.

Po drugie, jak wspominałem blog pozwala budować relacje, zaangażowanie i zaufanie, które w biznesie są nieodzowne. Nikt od Ciebie nie kupi, jeśli nie będzie wiedział kim jesteś i nie wzbudzisz jego zaufania. Na blogu wyraźnie pokazujesz użytkownikom, kim jesteś, na czym się znasz i jak możesz im pomóc.

Po trzecie, udostępniając wartościową treść internautom możesz liczyć na to, że zadziała zasada wzajemności. Ty dajesz bezpłatnie klientom wiedzę, poprzez co czują się oni zobowiązani do zakupu Twoich usług lub produktów. Oczywiście nie stanie się to od razu i nie wszyscy poczują się w obowiązku kupowania od Ciebie. Jednak znaczna część czytelników Twojego bloga może stać się Twoimi klientami.

Po czwarte, łatwiejsze i szybsze wypozycjonowanie sprawia, że docierasz do szerszej grupy odbiorców. Co może przełożyć się na wyższą sprzedaż.

Prowadzić bloga samodzielnie czy zlecić copywriterowi?

Prowadzenie bloga wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad:

  • musisz mieć opracowaną strategię rozwoju bloga,

  • blog wymaga regularności i systematyczności,

  • prowadząc bloga musisz znać swoją grupę docelową i jej problemy,

  • musisz mieć pomysły na ciekawe wpisy,

  • powinieneś wiedzieć, w jaki sposób chcesz promować swój blog.

Blog firmowy wymaga czasu, zaangażowania, a przede wszystkim kreatywności. Jeśli nie masz opracowanej całościowej strategii funkcjonowania bloga. Nie wiesz, w jaki sposób chcesz go promować, jakie wpisy będziesz publikował. Masz słomiany zapał i nie masz cierpliwości to regularnych wpisów. Wówczas lepiej będzie posiłkować się specjalistyczną firmą.

Natomiast jeżeli wiesz, co chcesz przekazać swoim użytkownikom. Pisanie sprawia Ci przyjemność, lubisz dzielić się swoją wiedzą, to z powodzeniem możesz prowadzić bloga samodzielnie.

Podsumowanie

Jeżeli masz własną firmę i chcesz zwiększyć swoją sprzedaż, warto abyś założył bloga. Blog firmowy pomoże Ci dotrzeć do nowej grupy użytkownik. Skutecznie wesprze Twoje działania reklamowe. Pokaże Cię jako eksperta w branży, pomoże zbudować relacje, zaufanie i zaangażowanie internautów. Co powinno przełożyć się na Twoje wyniki.

Pamiętaj jednak o tym, że prowadzenie bloga wymaga posiadania pomysłu, strategii działania, a przede wszystkim wytrwałości, cierpliwości i regularności.

Autor: Michał Jezierski- trener, konsultant, przedsiębiorca. Ekspert w zakresie przedsiębiorczości, pozyskiwania zewnętrznego finansowania i copywritingu. Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zamówień publicznych oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Właściciel firmy doradczo-szkoleniowej Kancelaria Rozwoju Biznesowego. Z sukcesem doradza zarówno przedstawicielom administracji samorządowej, jak również przedsiębiorstwom.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.