Dzisiaj jest: 17.7.2024, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Jak dziś reklamować firmę? Najskuteczniejsze formy reklamy.

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2470 Autor:

Internet oferuje szereg możliwości reklamowych, z których skorzystać może każda firma. Różnią się między sobą zarówno specyfiką i metoda wdrożenia, jak i kosztami. Które rozwiązania są najlepsze i jak

Jak dziś reklamować firmę? Najskuteczniejsze formy reklamy.

1. SEO optymalizacja i Link building = Pozycjonowanie:


Pozycjonowanie to szereg procesów, które prowadzą do podwyższenia pozycji strony w Google. Zalicza się do nich optymalizacja treści witryny pod odpowiednie frazy oraz przystosowanie jej do wymagań algorytmów wyszukiwarki. Sposobem na budowanie wysokiej pozycji strony w Google jest również link building, który opiera się na generowaniu w sieci odnośników prowadzących do promowanej strony.

Korzyści wynikające z pozycjonowania to przede wszystkim możliwość wyjścia na przeciw oczekiwaniom odbiorców. Potencjalni klienci wpisują do wyszukiwarki interesujące ich frazy, a na docelową stronę trafiają właśnie dzięki jej odpowiednio wysokiej pozycji. Pozycjonowanie pozwala na zwiększenie rozpoznawalności firmy, a także zdobycie przewagi na konkurentami z branży. 

Minusy pozycjonowania to czynniki wynikające z czasochłonności tego procesu. Przez okres kilkunastu tygodni koniczna jest budowa zaplecza, a po osiągnięciu odpowiedniej pozycji niezbędna okazuje się dalsza, systematyczna optymalizacja. Czasochłonny jest także link building, który nierzadko wymaga pozyskania wielu linków. 

2. Google Ads (AdWords)


Ads to system reklamowy Google. Pozwala na wyświetlanie linków sponsorowanych zarówno w wynikach wyszukiwarki, jak i współpracujących witrynach. Odnośniki tworzone są poprzez dobór słów kluczowych lub serwisów, na których reklama AdWords zostanie wyświetlona. 

Możliwości wynikające z reklamy za pośrednictwem Ads zwiększają szansę dotarcia do potencjalnych konsumentów. Promowana firma zajmuje w wynikach wyszukiwania więcej miejsca, dzięki czemu jest lepiej widoczna. Reklamy Google Ads mogą być uruchomione praktycznie od ręki.

Minusy Ads to aspekty związane z sezonowością tego rodzaju reklamy, która zapewnia intensywną, ale stosunkowo krótką promocję. Budżet kampanii jest znacznie wyższy, niż w przypadku pozycjonowania. Problemem są również uprzedzenia klientów, którzy często podchodzą do treści sponsorowanych ze sporym dystansem. 

3. Reklama na Facebooku


Facebook oferuje firmom wiele rozwiązań promocyjnych. System reklamowy platformy jest bardzo rozbudowany, dzięki czemu pozwala na precyzyjne targetowanie treści przeznaczonych dla osób faktycznie zainteresowanych ofertą firmy. Facebook umożliwia także promowanie w sposób bardziej dyskretny, np. za pomocą grup tematycznych czy firmowej strony fanpage. 

Podstawową zaletą facebookowej reklamy jest możliwość przystosowania zasięgu promowania do posiadanego budżetu. Serwis zapewnia dostęp do ogromnej ilości potencjalnych odbiorców, należących do sprecyzowanych grup docelowych. Social media to także najlepszy sposób na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z konsumentami, a tym samym budowanie korzystnego wizerunku. 

Wady systemu reklamowego Facebooka wynikają głównie z ograniczonego zasięgu i dużej konkurencji, przez co przebicie się do świadomości użytkowników z pomocą zwykłego banera jest praktycznie niemożliwe. Problematyczne mogą być również fikcyjne konta użytkowników, które pomimo "zalajkowania" nie podnoszą sprzedaży. 

4. E-mail marketing


E-mail marketing to forma promowania, w której narzędziem komunikacyjnym jest poczta elektroniczna. Służy przede wszystkim do przesyłania konsumentom newsletterów, dzienników elektronicznych oraz biuletynów wewnętrznych, a także bezpośrednich e-mailów reklamowych.

Korzyści związane z e-mail marketingiem obejmują szereg niezwykle przydatnych procesów, związanych z budową lojalności konsumenckiej, nawiązywaniem relacji z klientami oraz kreowaniem pozytywnego wizerunku. To prosty i szybki sposób na poinformowanie odbiorców o promocjach i zniżkach, a także różnych nowościach czy wydarzeniach związanych z działalnością firmy.

Główny minus e-mail marketingu wynika z powszechnego utożsamiania treści reklamowych ze spamem. Wysyłanie niezamówionych reklam może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, więc klienci muszą wyrazić zgodę na przesyłanie wiadomości. Aby e-mail marketing był skuteczny, wymaga zbudowania stabilnej i długiej listy e-mailowej. 

5. Content marketing

Content marketing to inaczej marketing treści. Jego głównym założeniem jest przekierowanie uwagi z reklam na wartościowe treści, które następnie są chętnie udostępniane przez internautów. 

Korzyści wynikające z marketingu treści łączą w sobie zalety związane z pozycjonowaniem, e-mail marketingiem oraz obecnością firmy w social media. Jeżeli treść w ramach content marketingu przygotowywana jest przez firmowego eksperta we własnym zakresie, cała kampania może być bardzo tania. 

Minusy content marketingu wynikają z jego ograniczonego zasięgu. Odbiorcami treści są niemal wyłącznie osoby zainteresowane branżą, w której działa dana firma, więc pozyskiwanie nowych klientów może być utrudnione. Początkowo problematyczna może być też niewystarczająca wiarygodność firmy.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.