Dzisiaj jest: 27.5.2024, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Pozycjonowanie

Dodano: 8 lat temu Czytane: 21055 Autor:
Redakcja poleca!

Co to jest pozycjonowanie? Od czego zależy pozycja w wyszukiwarce? Ile trwa i kosztuje pozycjonowanie? Jak pozycjonować? Jak wybrać firmę pozycjonującą? To często powielane pytania. Niżej odpowiedzi.

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie - co to takiego?

Pozycjonowanie mylnie zwane przez wielu SEO (Search Engine Optimization) to kilkuetapowy proces, którego celem jest osiągnięcie wysokich pozycji dla strony lub sklepu internetowego w wyszukiwarkach internetowych. Pozycjonowanie to usługa reklamowa, której celem jest zwiększenie ruchu pochodzącego z wyszukiwarki i sprzedaży. Uzyskanie wysokich pozycji poprzez pozycjonowanie strony www lub sklepu internetowego jest nie zawsze możliwe. Szczególnie istotne dla zlecających wypozycjonowanie i pozycjonujących są wysokie pozycje w wyszukiwarce Google ze względu na to, że właśnie z niej korzysta najwięcej internautów na świecie. Wyszukujący przy pomocy wyszukiwarki Google'a szukają bardzo często informacji o produktach i usługach, które następnie kupują.

Prosty przykład efektywnego pozycjonowania to sytuacja, w której właściciel sklepu internetowego z sukienkami chce i zleca doprowadzenie do tego, że to właśnie jego witryna pojawia się na jednym z pierwszych miejsc w wynikach wyszukiwania zawsze wtedy, gdy w wyszukiwarce internetowej (np.: Google, WP, Onet, Netsprint itp.) ktoś wpisze frazę typu sukienka na wesele, sukienka na sylwestra lub wyjątkowa sukienka. Gdy pozycjonowanie sklepu przynosi efekty wzrasta liczba odwiedzin w e-sklepie i sprzedaż. Droższą alternatywą dla pozycjonowania jest promocja z wykorzystaniem Google AdWords.

Od czego zależy pozycja w wyszukiwarce?

Wytyczne publikowane na stronach Google, które opisują, od czego zależy pozycja w wynikach wyszukiwania to kilkaset pozycji. Pierwszym podstawowym czynnikiem jest zawsze konkurencyjność frazy. Im więcej właścicieli sklepów internetowych z odzieżą będzie chciało osiągnąć wysoką pozycję pod frazami typu sukienka na sylwestra tym fraza jest bardziej konkurencyjna i trudniej wypromować będzie nowy sklep internetowy z sukienkami w wyszukiwarce. Mniej konkurencyjne frazy typu tanie usługi sprzątające w Toruniu lub tania restauracja dla rodziny Bydgoszcz nie wymagają już skomplikowanych prac pozycjonerskich, a wysokie pozycje w wyszukiwarce zależą od opisanych niżej czynników.

Drugim z podstawowych czynników, od którego zależy pozycja w wyszukiwarce jest budowa strony www lub sklepu internetowego. Bez wątpienia nie warto zlecać tworzenia witryny byle komu i kierować się wyłącznie tym, by wyglądała atrakcyjnie. Wielu freelancerów i firm dostosowania strony klienta do podstawowych wymagań wyszukiwarki na etapie jej tworzenia nie uwzględnia.
Zbliżona do ideału witryna to ta, która poprawnie działa na każdym urządzeniu (jest responsywana) i w której wdrażający uwzględnił m.in. poprawne linkowanie wewnętrze, przemyślaną strukturę menu, odpowiednie rozplanowane nagłówki H oraz słów kluczowych i metadanych. Ważna jest również mapa witryny (tzw. sitemap.xml) i plik robots.txt. Prócz tego istotne są krótkie i jednoczesne przyjazne adresy url oraz wdrożenie funkcji canonical url.
Pisząc prościej, jeżeli decydujemy się na stworzenie strony firmy to naszym podstawowym obowiązkiem jest zadbanie o to, by internauci mogli przeglądać ją na każdym urządzeniu szybko (bez długiego oczekiwania na załadowanie). Musimy pamiętać o tym, by odwiedzający nie gubili się podczas przeglądania i mieli w zasięgu wzroku możliwość wrócenia do poprzednio oglądanej podstrony lub wybranie z menu innej oferty. Każda podstrona musi być zawsze opisana pod maksymalnie 1-3 frazy. Wykorzystujemy do tego metadane, tytuły i nagłówki H oraz treść. O resztę powinien zadbać programista lub webmaster.

Trzeci i wciąż najistotniejszy czynnik mający na pozycję w wyszukiwarce to kierujące do naszej witryny linki zwrotne. Chodzi tutaj o to, by w sposób "naturalny" do naszej strony www lub sklepu internetowego prowadziły odnośniki z innych witryn. Dziś kluczem przemyślanego profilu linków muszą być linki dobrej jakości, które pochodzą z różnych źródeł. Sposoby oceny wartości linku i samego linkowania są różne i zależne od specjalisty. Bez wątpienia na temat efektywnego linkowania trzeba mieć dość sporą wiedzę tym bardziej, że najczęściej za złej jakości linki lub źle stworzony profil linków witryny nie mają szans na wysokie pozycje w wyszukiwarce.

Ile trwa i kosztuje pozycjonowanie?


Pierwsze efekty pozycjonowania, czyli wyższe pozycje w wyszukiwarce i większa liczba odwiedzin witryny mogą pojawić się już w ciągu pierwszych kilku dni. Zdarza się, że na pierwszy wzrost pozycji trzeba poczekać 2-3 miesiące. Bez względu na to kiedy planowane jest zdobycie podium wyników wyszukiwania pozycjonowanie musi trwać nawet wtedy, gdy cel zostanie osiągnięty. Strategia pozycjonowania jest zazwyczaj podzielona na etapy i rozłożona w czasie. Po pierwszych 3-4 tygodniach normalny jest nagły spadek pozycji ( utrata tzw. premii dla nowych witryn). Zlecający pozycjonowanie powinien być świadomy tego, co się dzieje i w jakim czasie uzyskany zostanie założony efekt. Przed zleceniem pozycjonowania trzeba posiadać dobrze przygotowaną witrynę. Priorytetem są odpowiednio dobrane i rozłożone również na podstrony frazy kluczowe. Odpowiednie frazy to te, które wygenerują ruch. Zlecający pozycjonowanie musi być absolutnie pewien, że dla jego witryny zostały dobrane najlepsze frazy. Inaczej pozycjonowanie nie ma sensu, bo źle dobrane frazy nie wygenerują ruchu.
Zlecający zapłaci tylko faktury za wysokie pozycje i nic na współpracy z pozycjonującym nie zarobi. Średnią liczbę wyszukiwań można sprawdzić w plenerze słów kluczowych Google AdWords, jednak to tylko średnia. Ważne, by na etapie rozmowy z pozycjonerem zwrócić uwagę na to, czy będzie on chciał pozycjonować 10 fraz kierując linki tylko do dla strony głównej (to w zasadzie nie jest możliwe do zrobienia). Warto dopytać o sposób linkowania i to skąd będą pochodziły linki oraz o to, czy nadal zostaną do niej podpięte, jeśli współpraca zostanie zakończona (Pozostawione linki to sytuacja korzystniejsza dla zlecającego pozycjonowanie, ponieważ jeśli witryna straci linki to automatycznie straci wypracowane pozycje.). Jeśli pozycjoner będzie upierał się na tym, by pozycjonować bardzo rozbudowane frazy (np. tani nocleg dla turysty na Mazurach), frazy typu nazwa firmy albo nazwa domeny (te zazwyczaj pozycjonują się same) lub nie będzie potrafił przedstawić realnych danych uwiarygadniających to, że zaproponowane frazy wygenerują ruch to zawarcie współpracy prawie na pewno będzie dla zlecającego niekorzystne.

Jeśli chodzi o koszt pozycjonowania to osobiście uważam, że po pierwsze pozycjonowanie nie powinno być jedyną formą promocji, a po drugie, że w ramach pozycjonowania pozycjoner powinien zająć się kompleksowo wychwyceniem i wyeliminowaniem wszelkich błędów (audyt i optymalizacja) w obrębie strony www lub e-sklepu. Samo pozycjonowanie powinno być łączone z generowaniem ruchu z portali społecznościowych i/lub dzięki promocji w Google AdWords, a nakłady idące na nie powinny być minimalne, jednak na takim poziomie, by pozycjoner miał możliwości do pracy. Tak zaplanowana reklama przyniesie efekt od razu, ponieważ zlecający promocję będzie sprzedawał od pierwszych dni trwania kampanii reklamowej i w czasie oczekiwania na efekty pozycjonowania nie będzie musiał nerwowo czekać na pierwszy wzrost sprzedaży. Budżet, a w zasadzie wycena jest zawsze zależna od konkurencyjności fraz. Nie ma stałych wycen dla każdej z branż. Bez wątpienia ofert TOP3 za 299 zł dla 10 fraz z gwarancją trzeba się wystrzegać, jeśli poważnie myślimy o biznesie. Im większe nakłady na reklamę, tym szybciej i więcej sprzedamy. 

Jak pozycjonować? Jak wpływać na wyniki w wyszukiwarkach?


Już na etapie projektowania strony www lub sklepu internetowego zadbaj o to, by była ona prosta w obsłudze, sprawnie wyświetlała się na każdym urządzeniu oraz posiadała rozplanowane na stronę główną i podstrony frazy oraz wszędzie unikalne (niekopiowane z innej strony) opisy. Zadbaj o to, by tworzący Twoją stronę www lub sklep internetowy wziął od uwagę dostosowanie jej do wymagań wyszukiwarki. Jeśli nie jesteś czegoś pewien możesz poprosić o konsultacje zarówno w odniesieniu do tworzenia strony www lub e-sklepu jak i pozycjonowania specjalistę z innej firmy. Wycena lub oględziny są praktycznie zawsze bezpłatne i niezobowiązujące. 

Dobrze przygotowaną stronę musisz podlinkować. Możesz udzielać się na forach i tam w sygnaturach lub treści postu umieszczać link. Możesz komentować wpisy na blogach lub umieścić wpis z linkiem tylko w sprawdzonych katalogach. Ważne, by nie robić tego nachalnie i zbyt często. Na forach możesz zostać uznany za spamera, a zbyt duża ilość linków złej jakości z forów, blogów lub katalogów zaszkodzi Twojej witrynie i stracisz szansę na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Jak wybrać dobrą firmę pozycjonującą lub pozycjonera?


To trudne, jednak do zrobienia. Dobra agencja lub specjalista SEO przedstawi Tobie zrozumiały plan działania, poświęci mnóstwo czasu na rozwianie Twoich wątpliwości i będzie pracował na to, by Twoja firma zarobiła jak najwięcej.

Podstawą współpracy z pozycjonerem lub firmą pozycjonującą powinna być komunikacja (nie mam tu na myśli nawijania makaronu na uszy do czasu podpisania umowy ;) ). Priorytetem działania powinna być jakość. Dobry pozycjoner nie zabierze się wyłącznie za linkowanie, ale też wskaże błędy Twojej witryny i pomoże w ich rozwiązaniu oraz zadba o treść i przekaże Ci niezbędną wiedzę do tego, by aktualizacje witryny były zgodne z obowiązującymi wymogami. Dopiero pewien tego, że rozumiesz wszystko przystąpi do pozycjonowania. Dobra firma lub dobry specjalista nie przedstawi tej samej oferty dla małej firmy lokalnej lub dużej marki. Nie zagwarantuje również szybkich efektów. To różne potrzeby i nieporównywalne nakłady, jakie są konieczne do wypracowania efektu.

Dobra agencja SEO to nie zawsze ta, która szczyci się długoletnim stażem, czy pracą dla klientów, której Ty nie jesteś w stanie zweryfikować. Duże firmy działają zazwyczaj w myśl wypracowanych procedur, nie do końca należycie dbają o interesy klienta po podpisaniu umowy i dość ogólnikowo podsumowują swoją pracę naciskając na terminowe opłacenie faktury. Założenie dużych zysków z reklamy prowadzonej przez dużą firmę może okazać się mylne. Często specjalista w agencji SEO nie będzie miał czasu (pracuje zazwyczaj 8h/dzień) na należyte zadbanie o Twoje interesy, bo pod sobą ma 3-5 pomocników, którzy łącznie pracują nad nawet kilkoma tysiącami projektów w skali miesiąca. Indywidualny opiekun to zazwyczaj osoba, która powie Ci to, co chcesz usłyszeć.

Z kolei freelancerzy lub mniejsze firmy nie zawsze dysponują wiedzą lub odpowiednim zapleczem. Ta grupa zazwyczaj oferuje niższe ceny za tą samą pracę i gwarantuje efekt. To często się nie udaje. Zarówno Ci specjaliści jak i uznane marki często stosują kruczki w umowach i wykorzystują niewiedzę swoich klientów, którzy z samego pozycjonowania nie zyskują zupełnie nic.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam Ci zagadnienia związane z pozycjonowaniem. Jeśli czegoś nie jesteś pewien, nie masz czasu na pozycjonowanie, które wymaga go wiele lub boisz się o słaby efekt to zleć lepiej pozycjonowanie zewnętrznej firmie. Jeśli w kwestii reklamy w Internecie chciałbyś zasięgnąć porady to znajdziesz mnie w wyszukiwarce lub w mediach społecznościowych pod nazwą Mama Marketing. Zapraszam serdecznie.
Komentarze (Ilość: 9)
Rosnąco Standardowy
 • Zgred
  2016-10-24 07:31:53 Zgłoś
  Te dwa ostatnie akapity o specjalistach i freelancerach, że niby nie mają czasu oraz że stosują kruczki prawne - gratulacje ... przecież też taka jesteś. Trzeba przemyśleć co się pisze...
  • re
   2016-10-24 08:52:40 Zgłoś
   Może nie warto mierzyć wszystkich jedną miarą? Może nie warto zakładać, że każdy dla zasady nabija w butelkę. Firmy lub specjaliści tacy jak Pan którzy zakładam robią dobrą robotę tego typu informacje powinni traktować z dystansem. Sukcesem treści będzie to, jeśli chociaż jedna firma/osoba nie zapłaci FV za guzik wartą usługę.
  • pozycjonowanie
   2016-10-24 11:45:05 Zgłoś
   Myślę, że i Pan zna realia rynku oraz spotyka osoby, które zostały oszukane. Później tłumaczono im, że na pozycjonowanie nie ma gwarancji. Czy słusznie? To często efekt tego, że jedna osoba ma za dużo na głowie. Przyczyn jest sporo więcej. Jeśli uraziłam Pana lub kogokolwiek innego to proszę wybaczyć. Liczyłam raczej, że specjaliści, którzy robią dobrą robotę potraktują wpis z dystansem. Pana stwierdzenie "...przecież też taka jesteś." jest krzywdzące. Nie znamy się. Nie współpracowaliśmy. Nie będę Pana oceniała. Do wiadomości dodam, że nigdy nie robię więcej, niż jestem w stanie zrobić i nie gwarantuję nikomu pełnego sukcesu. Nie wszystko mi się zawsze udaje. Klientowi jednak zawsze mówię więcej, niż to, co chce usłyszeć. Wszystkiego dobrego! :)
   • Zgred
    2016-11-06 13:12:02 Zgłoś
    Dyskutujemy prawda ? Zwrot "też taka jesteś" - bo jesteś freelancserką ;) podejdź do tego na spokojnie - będzie Ci łatwiej dyskutować :) True - Gwarancji nie ma przy pozycjonowaniu. To poniekąd logiczne: masz 10 wyników w top10, blisko 190 tys podmiotów zarejestrowanych w CEIDG mających działalność agencji reklamowych wpisaną jako PKD i pewnie ze 4-5 tysi pozycjonerów różnej maści ... wiec jak dać gwarancję na topy ? Gwarantowac możesz tylko wykonanie umowy.
    • Mama Marketing
     2016-11-12 12:28:31 Zgłoś
     Spokój to podstawa funkcjonowania także w tej branży :) Różnie można było zinterpretować Pana zwrot "też taka jesteś". Wychodzę z prostego założenia - nie oceniam książki po okładce. Pan najwyraźniej z góry założył coś sobie... Nie spodziewałam się komentarza akurat od Pana i przyznam, że mnie rozbawił. Pozycjonowanie to forma promocji/reklamy prawda? Nie można zagwarantować Kowalskiemu z przykładowym budżetem 1500 złotych TOP3 na 8 fraz np. w branży nieruchomości czy innej przez chociażby wspomnianą konkurencję. To jest jasne. Nie mniej powinno się w mojej ocenie pozycjonowanie ukierunkować w taki sposób, że za 1500 zł Kowalski dostanie wyższe pozycje, wyższy ruch, wyższe zainteresowanie - sprzedaż w porównaniu z poprzednim okresem. To moim zdaniem można zawsze gwarantować, bo robienie tylko pozycji, z których nie ma ruchu, ale są FV do opłacenia to…oszustwo?!
  • Aha
   2016-10-24 19:28:04 Zgłoś
   "Z kolei freelancerzy lub mniejsze firmy NIE ZAWSZE dysponują wiedzą lub odpowiednim zapleczem." Przekład: Trzeba być uważnym przy wyborze osoby/firmy której zlecimy zadanie, bo nie wszyscy są rzetelni, a to my będziemy za to płacić. Nie tylko pieniędzmi, ale też czasem, nerwami itd. Trzeba przemyśleć co się czyta Zgredku.
   • Zgred
    2016-11-06 13:13:23 Zgłoś
    Czytam za dużo między wierszami i nadinterpretuję - no taki ze Mnei Zgred ;)
 • Mało :(
  2016-11-21 13:07:54 Zgłoś
  #Zgred dobrze prawi. Artykuł dla laika nie najgorszy, bo wyjaśnia pewne kwestie, ale i wprowadza w błąd. Nie wszystko co agencyjne musi być złe, nie wszystko co Tobie jest obce bądź nie zrozumiałem musi być nieefektywne bądź niewarte uwagi. Brakuje mi tutaj także podstawowych narzędzi - chociażby Google Search Cosnole - o którym OBOWIĄZKOWO powinno się wspomnieć w artykule wyjaśniającym czym jest SEO i jak je wykonywać. A to tylko początek góry lodowej
  • Re
   2016-11-23 09:06:05 Zgłoś
   #DiegoSCO SEO odsyłam jeszcze raz do treści. Znajdziesz tam fragment w którym zawarta została informacja o tym, że NIE WSZYSTKIE agencje, firmy, freelancerzy i nie wszystko agencyjne jak piszesz jest złe. Warto spróbować zrozumieć istotę artykułu, którą jak prawdopodobnie założyłeś nie jest próba udowodnienia, że wszystkie agencje próbują nabijać klientów w butelkę. Wiele z nich robi kawał dobrej roboty. Są też takie, które jak napisałam realizują umowę...
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.