Dzisiaj jest: 19.6.2024, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Prawnik w firmie - dlaczego zwykle pomoc prawnika jest potrzebna?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1957 Autor:

Przedsiębiorcy coraz częściej swoje decyzje biznesowe konsultują z prawnikiem — to efekt wzrastającej świadomości prawnej Polaków.

Prawnik w firmie - dlaczego zwykle pomoc prawnika jest potrzebna?

Większe przedsiębiorstwa decydują się na swój własny dział prawny, zatrudniając prawników na pełny etat, mniejsze korzystają z abonamentów obsługi prawnej dla firm, oferowanych przez kancelarie radców prawnych, bądź korzystają z doraźnych konsultacji wtedy, gdy podpisują kluczową dla firmy umowę. Na czym polega doradztwo prawne dla firm i dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika dla biznesu?

Na czym polega obsługa prawna firmy?

Obsługa prawna dla firm zawsze dopasowana jest do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Prawnik w firmie przydaje się zawsze wtedy, gdy przedsiębiorcy potrzebna jest porada prawna — czyli przy zawieraniu umów, negocjowaniu warunków współpracy, w razie sporów z innymi podmiotami czy problemów z dochodzeniem realizacji podpisanego już kontraktu. Jego rolą jest sporządzanie umów i wszelkich dokumentów niezbędnych w toku działalności, weryfikacja tych umów, które zostały zaproponowane przez kontrahentów, sporządzanie regulaminów i statutów, reprezentacja przedsiębiorcy przed sądami oraz organami administracji państwowej. Dzięki temu sam przedsiębiorca może skupić się na tym, na czym zna się najlepiej.

Zakres pomocy prawnej dla firm

Zakres spraw, którymi będzie zajmować się prawnik w firmie, zależy, rzecz jasna, od potrzeb firmy. Decydując się na dział prawny w firmie przedsiębiorca może liczyć na stałą pomoc prawną w każdym aspekcie działalności. Jest to jednak stały koszt, i to niemały. Często lepszą decyzją jest podpisanie indywidualnego kontraktu z kancelarią prawną, czy to w ramach standardowego abonamentu, czy też w oparciu o umowę ściśle dopasowaną do potrzeb danej firmy. Zakres doradztwa prawnego dla firm zawsze jest elastyczny.

W ramach usług doradztwa prawnego dla firm zazwyczaj znajdują się takie czynności, jak:

- przygotowywanie i opiniowanie umów, regulaminów i statutów,

- informowanie o zmianach w przepisach prawa,

- porady prawne dotyczące bieżącej działalności klienta,

- sporządzanie opinii prawnych,

- zakładanie, rejestracja i przekształcanie spółek,

- windykacja wierzytelności, w tym w drodze sądowej,

- reprezentacja przed sądami, organami administracji państwowej, organami egzekucyjnymi.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika dla firmy?

Stała obsługa prawna przede wszystkim ogranicza ryzyko wystąpienia problemów prawnych, a jeśli te już wystąpią — można szybko im zapobiec. Prawo zmienia się błyskawicznie i trudno za tymi zmianami nadążyć — zatrudniając doświadczoną kancelarię prawną trzymasz rękę na pulsie. Doradztwo prawne dla firm chroni przed podpisaniem pozornie korzystnej umowy, która w efekcie okazać się może zgubną. Ułatwia odzyskiwanie należności i zapewnia fachowe przedstawicielstwo przed organami państwowymi.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.