Dzisiaj jest: 19.6.2024, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Dofinansowanie albo dotacje na rozwój firmy

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2259 Autor:

Współpraca Polski z Unią Europejską zaowocowała m.in. licznymi programami wsparcia i rozwoju. Wiele firm skorzystało już z dofinansowania.

Dofinansowanie albo dotacje na rozwój firmy

 Kluczowymi kompetencjami na rynku małych i średnich, ale też dużych przedsiębiorstw są obecnie umiejętności informatyczne i wdrażanie cyfryzacji w codziennej działalności firm. Jednak nie są to jedyne obszary, w które warto zainwestować pieniądze z funduszy pomocowych.

Dostępność cyfrowa

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna w biznesie jest umiejętność wprowadzania innowacji, informatyzacja podmiotów. Pod tym względem poziom oczekiwanych umiejętności, wyposażenia i form działania stale wzrasta. Nacisk położony jest przede wszystkim na komunikację w sieci, powstawanie nowych firm opartych na działalności e-commerce. Wszelkiego rodzaju sklepy internetowe, agencje interaktywne opierają swą działalność na szerokim dostępie do usług cyfrowych.


Fundusze Europejskie

Oczywiście wprowadzenie innowacji informatycznych w biznesie poza niekwestionowanymi korzyściami, jak zwiększenie popytu i rozpoznawalności marki, pociąga za sobą całe pasmo kosztów. Zaradzić temu mogą liczne programy pomocowe Unii Europejskiej.

Dostępne są środki, które w zależności od programu operacyjnego można przeznaczyć na:

  • wdrożenie portali e-usługowych,

  • rozwój handlu elektronicznego (e-sklepy),

  • modele wprowadzające rozwój sektora B2B (business to business), czyli kooperację pomiędzy dwoma partnerami na zasadzie współpracy firm.


 

Fundusze nie tylko na rozwój IT

Choć obszar kompetencji informatycznych staje się ostatnio najbardziej wymagającym dofinansowania obszarem działania firm, to Fundusze Europejskie promują również inne aspekty działalności przedsiębiorstw. Dofinansowanie można uzyskać także na:

  • projekty badawcze i innowacje,

  • rozwój infrastruktury,

  • rozwiązania pro-ekologiczne (np. termomodernizacje budynków),

  • współpracę gospodarczą firm z zagranicą,

  • szkolenia i budowanie ścieżek rozwoju osób młodych i polepszenie ich konkurencyjności na rynku pracy,

  • inne obszary.

Wybieram Fundusze, bo...

… może to wpłynąć na poprawę sytuacji i wizerunku firmy. Zwiększenie zasięgu działania przynosi zwiększenie popytu na produkty i usługi oraz ma niebagatelny wpływ na wzrost konkurencyjności. Świadomość zmieniających się wymagań rynku stawia nas przed perspektywą ciągłego douczania się i szukania nowych rozwiązań.


 

Gdzie szukać informacji?

Programy operacyjne różnią się między sobą. W każdym województwie nabór wniosków i warunki programów i kwoty dofinansowań są inne. Firmy, nawet te o zasięgu ogólnopolskim czy międzynarodowym powinny starać się o dofinansowanie z programu obowiązującego w województwie, w którym firma ma swoją siedzibę.

Można udać się do Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, które działają w kilku miastach w kraju. Pełna lista Punktów pod adresem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/punkty/#/. Dostępne są również szkolenia i spotkania informacyjne.

Ze względu na szczególną sytuację epidemiologiczną w kraju, działalność Punktów została ograniczona. Dlatego szczegółowe informacje o programach pomocowych można uzyskać na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl w zakładce „Serwisy programów”.

Na stronie dostępne są również harmonogramy naborów wniosków i ogłoszenia, a także obowiązki beneficjentów w związku z realizacją programów.

Jeżeli jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą dofinansowanie w ramach programów regionalnych stwarza dla ciebie nieograniczone korzyści. Umiejętnie wykorzystane pieniądze będą pracować na twój przyszły sukces. Wystarczy tylko chcieć sięgnąć po pieniądze.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.