Dzisiaj jest: 22.9.2023, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Podstawowe informacje o restrukturyzacji firmy

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2245 Autor:

Proces restrukturyzacji jest bardzo pomocny dla firm, które aktualnie znajdują się w dołku finansowym.

Podstawowe informacje o restrukturyzacji firmy

Pozwala na spłatę długów, dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, a co za tym idzie, na zachowanie miejsc pracy i ciągłości zatrudnienia. 

Restrukturyzacja firmy- definicja

Restrukturyzacja firmy jest to proces zbiorczych czynności obejmujących kapitał firmy, organizację czy działania w strefie aktywów. Jej celem jest optymalizacja działań przedsiębiorstwa, lepsze wydatkowanie środków budżetowych lub poprawa pozycji organizacji na rynku. Jest to również sposób na uniknięcie upadłości, wiąże się to z oceną sytuacji finansowej firmy, przyczynami wynikłego kryzysu ekonomicznego, ich wyeliminowaniem i poprawą kontaktów z wierzycielami. Procedury regulowane są w Polsce przez prawo restrukturyzacyjne i dzięki jego zapisom właściciel przedsiębiorstwa może uniknąć wielu niemiłych konsekwencji związanych m.in. z długami. 

Korzyści płynące z restrukturyzacji firmy

Działania te mają na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości, a dzieje się to zazwyczaj na zasadzie ustaleń z wierzycielami. Jeśli jest to konieczne, ostatnim wybieranym sposobem jest sanacja, przede wszystkim musi ona zostać przeprowadzona z właściwym zachowaniem praw dłużników. 

Co daje proces restrukturyzacji? 

Dla firm borykających się z utratą płynności finansowej bardzo ważny jest czas, a przeprowadzenie tego typu działań go daje. Przede wszystkim restrukturyzacja pozwala na odroczenie długów, hamuje postępowania egzekucyjne i zajęcia rachunku bankowego. Dzięki temu zarząd ma czas na odbudowanie relacji z Klientami, optymalizację zatrudnienia oraz zadłużenia, a kolejno pozyskanie dodatkowych źródeł dochodu z tzw. pomocy publicznej. 

Postępowanie w zakresie prawa restrukturyzacyjnego

Proces restrukturyzacji można przeprowadzić na cztery sposoby. Jest on wybierany w zależności od sytuacji firmy. Pierwszy odbywa się na drodze administracyjnej, a trzy kolejne w sądzie. 

1. Zatwierdzenie układu- prowadzone przez doradcę restrukturyzacyjnego, a zatwierdzane przez sąd. 
2. Przyspieszone postępowanie układowe- polega na przyśpieszonym trybie zawarcie układu z wierzycielami. 
3. Układowe- układ zawarty jest po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. 
4. Sanacyjne- przeprowadzane w razie konieczności, najbardziej złożone, umożliwia przedsiębiorstwu przeprowadzenie działań sanacyjnych.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.