Dzisiaj jest: 27.5.2024, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Jak zwiększyć szansę na uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Dodano: 6 lat temu Czytane: 21091 Autor:

Jeżeli ubiegasz się o dofinansowanie na start. To pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób uzyskać maksymalną liczbę punktów?

Jak zwiększyć szansę na uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

To daje Ci większą pewność otrzymania dotacji z PUP. Im więcej punktów uzyska Twój wniosek, tym większą pulę środków otrzymasz.

Dlatego warto zwiększyć swoje szanse na dotację na założenie firmy. Jak uzyskać większą liczbę punktów we wniosku z PUP?

Wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Ubiegając się o dofinansowanie na firmę musisz złożyć wniosek wraz z załącznikami. To, które załączniki dołączysz do wniosku i ile ich będzie, decyduje pośrednio o tym, na jaką kwotę możesz liczyć.

Jest pewien stały zestaw załączników, który musisz dołączyć do wniosku o dotację z PUP. Przede wszystkim będą to zestawienia zakupów, kalkulacje przychodów, oświadczenia poręczycieli, CV, świadectwa ukończenia szkół.

Poza załącznikami obligatoryjnymi, są także załączniki dodatkowe, które znacznie zwiększają szansę na uzyskanie wsparcia na start firmy. Co zatem warto dołączyć do wniosku o dofinansowanie?

Dodatkowe załączniki do wniosku o dotację na firmę

Jest kilka podstawowych załączników, które powinieneś dodatkowo dołączyć do własnego wniosku. Przede wszystkim będą to:

  • certyfikaty ukończonych szkoleń,

  • referencje z poprzednich miejsc pracy,

  • listy intencyjne o współpracy,

  • zdjęcia przedstawiające Twoje realizacje.

Dodatkowo, jeżeli w Twoim urzędzie pracy nie przewidziano analizy SWOT, a także uzasadnienia zakupów, które chcesz zrobić w ramach dofinansowania. To koniecznie je dołącz. To także będzie mile widziane przez osoby oceniające Twój wniosek i zwiększy Twoje szanse na uzyskanie dotacji.

Certyfikaty ukończonych szkoleń i kursów

To ważne, aby takie dokumenty znalazły się we wniosku o dotację. Dlaczego? Bo pokazują, że się rozwijasz, kształcisz, zdobywasz nową wiedzę, która może być przydatna w planowanej działalności gospodarczej.

Zatem zastanów się, w jakich szkoleniach do tej pory uczestniczyłeś. Wymień wszystkie, które według Ciebie będą potrzebne w Twojej firmie.

We wniosku opisz, czego podczas nich się nauczyłeś, czego się dowiedziałeś, w jaki sposób wykorzystasz to we własnej działalności.

Jeżeli ukończyłeś szkolenie sprzedażowe, to możesz napisać, że potrafisz pozyskiwać klientów, budować z nimi relacje, umiesz reagować na obiekcje klientów.

Byłeś na kursie komputerowym z obsługą kasy fiskalnej? Świetnie. Opisz we wniosku, że obsługa komputera nie sprawia Ci żadnych problemów. Że dzięki temu będziesz mógł się reklamować, prowadzić np. swój fan page na Facebook’u, korespondować z użytkownikami. Dzięki umiejętności obsługi kasy fiskalnej bez kłopotu będziesz wystawiał paragony, tworzył raporty dobowe.

Istotne jest, abyś zaczynał od tych szkoleń i kursów, które są najbardziej przydatne w Twojej firmie. Przechodząc do tych mniej ważnych. Nie zapominaj również o tym, że wyżej cenione są te szkolenia, które możesz potwierdzić dyplomami, certyfikatami lub świadectwami.

Jeżeli we wniosku opiszesz swoje dodatkowe kwalifikacje, które uzyskałeś dzięki kursom i dołączysz certyfikaty. Twoje szanse na dotację z PUP znacznie wzrosną.

Listy intencyjne i referencje

Drugi ważny punkt na Twojej liście. Dlatego do wniosku o dotację dołącz referencje od poprzednich pracodawców lub klientów, a także listy intencyjne bądź umowy o współpracy.

Urzędy pracy wyżej oceniają dokumenty, które zawierają te załączniki. Dlatego jeżeli masz taką możliwość, to koniecznie uzyskaj pochlebne opinie na swój temat i potwierdzenia przyszłej współpracy.

Listy intencyjne nie mają żadnej mocy prawnej i nie są wiążące. Zarówno dla Ciebie, jak również dla firmy, z którą podpisujesz takie porozumienie. To jedynie wyraz woli do nawiązania współpracy. Nic więcej. Dlatego żaden z podmiotów nie powinien obawiać się konsekwencji takiego listu. Ponadto większość urzędów pracy nie weryfikuje później, czy rzeczywiście taka współpraca została podjęta. Ten dokument ma jedynie charakter deklaracji.

Dlaczego listy intencyjne są ważne i powinny znaleźć się we wniosku o dofinansowanie?

Przede wszystkim w mniemaniu osoby oceniającej wniosek dają większą szansę na utrzymanie się na rynku. Jeżeli masz podpisane listy intencyjne, to oznacza, że masz już klientów, którzy zainteresowani są Twoimi usługami lub produktami. To z kolei zapewni Ci źródło przychodu. Zatem masz szansę rozwijać swoją firmę. Minimalizuje to ryzyko bankructwa i tym samym zmarnowania przyznanej dotacji.

Z kolei referencje pokazują, że jesteś osobą rzetelną, profesjonalną, terminową. To także sprawia, że masz większą szansę na uzyskanie dotacji z urzędu pracy.

Portfolio

Świetnie, jeżeli zaprezentujesz swoje wcześniejsze realizacje. Najlepiej jeżeli do wniosku o dofinansowanie na start działalności dołączysz zdjęcia lub próbki. Wszystko zależy od rodzaju projektu, który chcesz zrealizować.

Jeżeli jesteś kucharzem, możesz dołączyć zdjęcia swoich wcześniejszych dań. To samo możesz zrobić, jeżeli zajmujesz się projektowaniem wnętrz lub remontami. Zdjęcia sprawdzą się również, gdy świadczysz usługi florystyczne.

Pamiętaj o tym, aby były wyraźne, kolorowe i dobre jakościowo. Tak, by osoba, która będzie oceniała wniosek o dotację mogła zobaczyć, czym się zajmujesz i na jakim poziomie to robisz.

Jeżeli jesteś grafikiem, możesz dołączyć na przykład projekt ulotki.

Co w sytuacji, kiedy w Twojej działalności nie możesz pochwalić się realizacjami? Jesteś copywriterem? Do wniosku dołącz fragment swojego tekstu (np. tekstu reklamowego do strony internetowej).

Wcześniejsze realizacje także uwiarygodniają Cię w oczach urzędu pracy, dlatego dołącz je do wniosku.

Pasja i zainteresowanie

Możesz także posiłkować się we wniosku o wsparcie firmy swoją pasją. Napisz, że interesujesz się daną dziedziną i dlatego postanowiłeś założyć własną działalność.

Opisz, że na bieżąco śledzisz trendy w branży, dokształcasz się. Czytasz literaturę branżową, blogi, artykuły specjalistyczne. Możesz również podeprzeć się tym, że oglądasz filmiki na YT związane z Twoją dziedziną, uczestniczysz w bezpłatnych webinarach.

To pokazuje, że jesteś aktywny, że nie czekasz z założonymi rękami, tylko cały czas działasz. To ważny punkt przemawiający na Twoją korzyść.

Znacznie zwiększa szansę na uzyskanie dotacji z PUP.

Podsumowanie

Te kilka dodatkowych załączników solidnie może zwiększyć Twoje szansę na uzyskanie dotacji z urzędu pracy.

Dlatego dołącz do wniosku o dofinansowanie certyfikaty ukończonych szkoleń, kursów. Opisz dokładnie, czego się nauczyłeś i jak to wykorzystasz we własnej działalności.

Ponadto nie zapomnij o listach intencyjnych o współpracy i referencjach. Pokazują, że masz już klientów i jesteś osobą rzetelną, na której można polegać.

Dzięki temu przyznanie Ci dofinansowania będzie uzasadnione. Co więcej, pochwal się wcześniejszymi realizacjami. Do wniosku o wsparcie na start dołącz zdjęcia swoich wcześniejszych projektów. To także daje podstawę do przyznania Ci dotacji.

Pamiętaj również o tym, że jeżeli w Twoim urzędzie pracy nie jest wymagana analiza SWOT oraz uzasadnienie listy zakupów. To Ty możesz je dodatkowo zrobić i dołączyć. To również wpłynie pozytywnie na końcowa ocenę. Pokaże Cię jako osobę aktywną, która stara się jak najlepiej, aby uzyskać dotację.


Autor: Michał Jezierski- trener, konsultant, przedsiębiorca. Ekspert w zakresie przedsiębiorczości, pozyskiwania zewnętrznego finansowania i copywritingu. Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zamówień publicznych oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Właściciel firmy doradczo-szkoleniowej Kancelaria Rozwoju Biznesowego. Z sukcesem doradza zarówno przedstawicielom administracji samorządowej, jak również przedsiębiorstwom.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.