Dzisiaj jest: 17.7.2024, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Zmiany ZUS 2019

Dodano: 5 lat temu Czytane: 2834 Autor:

Początek roku 2019 niesie za sobą ważne zmiany dla płatników podatków dla ZUS. Zmiany, dotykające przedsiębiorców wprowadzają szereg innowacji we współdziałaniu z systemem ubezpieczeń społecznych.

Zmiany ZUS 2019

Najistotniejszymi są zmiany w możliwości skorzystania z małego zusu, wysokości składek oraz zmiana wersji używanego programu Płatnik. Kto może skorzystać ze zmian? Czy są one opłacalne dla płatników?

Kto skorzysta z nowo wprowadzonych przepisów?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, która w roku poprzednim nie osiągnęła przychodu wyższego, niż 63 000 zł, mogą skorzystać z niższej wysokości składek. Ich wysokość, opłacana od przychodu to ukłon w stronę firm, osiągających niskie przychody. Deklarację o chęci skorzystania z tej możliwości należało złożyć do 8 stycznia 2019 r, w postaci formularza ZUS ZUA. Przedsiębiorcy, którzy zatrudnieni są w ramach umowy o pracę, a z działalności opłacają tylko składki zdrowotne, po zakończeniu umowy - stosunku pracy, mogą skorzystać z nowych regulacji. Obowiązujące o 1 stycznia 2019 r. regulacje można wdrożyć, jeśli na formularzu ZUS ZZA określona zostanie zmiana kodu opodatkowania na 0590/0592.

Nowa wersja programu Płatnik - od kiedy?

Nowa wersja programu płatnik, wprowadzająca modyfikacje w formularzach oraz kilka, zupełnie nowych dokumentów, z których należy skorzystać, rozliczając lata ubiegłe pracownika. Początek stycznia będzie tak zwanym okresem przejściowym, w którym obowiązują dwie wersja programu Płatnik. Od 26 stycznia dostępny będzie tylko Płatnik w nowej wersji, a przy jego pomocy zobaczymy, w jaki sposób zmienił się formularz ZUS ZWUA oraz ZUS DRA, IM, IR. Z początkiem roku 2019 wprowadzono nowe formularze, takie jaki ZUS OSW, ZUS RIA, ZUS RPA. Na stronie internetowej www.zus.pl znajdują się szczegółowe informacje, dotyczące wprowadzonych zmian oraz sprawnie działający kalkulator, dzięki któremu można wyliczyć najniższą składkę ubezpieczeniową, odpowiadającą warunkom małego zusu. Przedsiębiorcy powinni elektronicznie przesyłać do ZUS opłaty, a funkcjonujący od ponad roku system, dzięki któremu z jednego rachunku można zrobić wszystkie przelewy, będzie rozwijał się i udoskonalał nieustannie.

Wysokość składek w 2019 roku.

Łączna wysokość składek preferencyjnych wynosi 555,89 zł. Składki ZUS dla przedsiębiorców to obowiązek w wysokości 1316,97 zł. W wyliczeniu uwzględniono składkę zdrowotną i chorobową.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.