Dzisiaj jest: 27.5.2024, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

5 prostych sposobów na skuteczny landing page

Dodano: 7 lat temu Czytane: 2187 Autor:
Redakcja poleca!

Jeśli prowadzisz własną firmę, to doskonale wiesz, jak istotne jest pozyskiwanie klientów.

5 prostych sposobów na skuteczny landing page

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz, jakie sprzedajesz produkty lub jakie usługi świadczysz, musisz sprzedawać.

To właśnie sprzedaż jest solą każdego biznesu. Aby skutecznie sprzedawać i pozyskiwać nowych odbiorców, firmy prześcigają się w formach promocji. Sięgają po coraz bardziej wymyślne środki przekazu.

Jedną z częściej stosowanych form jest landing page. Czym zatem jest landing page i jak może Ci się przydać w Twojej firmie?

Czym jest landing page?

Landing page to specjalnie stworzona na potrzeby danej kampanii reklamowej strona sprzedażowa. To tak zwana strona docelowa, na którą trafia użytkownik po wykonaniu określonej akcji. Na przykład znajdzie się na landig page po kliknięciu w Twoją reklamę. Co ważne, strona docelowa ma wyższą konwersję niż Twoja strona firmowa. Mówiąc wprost przyniesie Ci więcej pieniędzy. Aby jednak to osiągnąć, musisz dokładnie zaprojektować swój idealny landing page.

5 sposobów na skuteczny landing page

 

Projekt

Projekt landing page jest najważniejszą rzeczą, od której powinieneś zacząć. Pozwoli Ci sprawnie przygotować całą stronę oraz wyeliminować potencjalne błędy.

Kluczową sprawą jest określenie grupy użytkowników, do których kierujesz swoją propozycję, a także celu, który chcesz osiągnąć.

Dobre sprecyzowanie grupy daje Ci większe możliwości na zainteresowanie ich ofertą. Co w konsekwencji przełoży się na wyższą sprzedaż.

Cel z kolei pozwoli Ci określić wskaźniki, którymi będziesz mierzył skuteczność całej kampanii reklamowej.

Jeśli masz określony target oraz cel, możesz przejść do projektowania strony. Tu istotne jest właściwe ułożenie poszczególnych elementów. Chodzi nie tylko o grafikę, ale przede wszystkim o tekst i formularz kontaktowy.

Odpowiedni układ strony poprowadzi czytelnika do wykonania akcji, na której najbardziej Ci zależy. Ma być jak najprostszy i najmniej absorbujący. Musisz poprowadzić swojego klienta za rękę przez cały proces sprzedaży.
 

Nagłówki

Pamiętaj, że to od nagłówka zależy sukces Twojej strony. Aż 8 na 10 osób czyta tylko nagłówki, więc powinieneś poświęcić dużo czasu na stworzenie idealnego nagłówka.

Nagłówek ma zwrócić uwagę klienta. Przyciągnąć jego wzrok. Dobrze, jeśli w nagłówku ujmiesz główną korzyść dla użytkownika.

Doskonale sprawdzają się nagłówki w formie pytań. Możesz stosować również wyliczenia, poddawać coś w wątpliwość.

Ważne, żeby w nagłówku połączyć te 4 elementy:

  • wzbudzenie ciekawości,

  • odniesie do zainteresowania klienta samym sobą,

  • pokazanie łatwego sposobu osiągnięcia czegoś,

  • przekazanie pewnej informacji.

Unikaj nagłówków o negatywnym zabarwieniu. Komunikat zawierający słowo „nie” jest dłużej przetwarzany przez mózg niż pozytywny.

Przykładowe nagłówki, które możesz zastosować:

10 najczęściej popełnianych błędów,

TOP 7…,

3 skuteczne rady na…,

Poznaj praktyczny sposób na…,

6 szybkich porad dotyczących…,

Kto jeszcze…,
 

Język i grafika

Landing page to strona operująca językiem korzyści. Musisz pokazać internaucie, co zyska decydując się na Twoją ofertę. Język powinien być prosty, potoczny, ale nie prostacki. Nie stosuj języka branżowego. Unikaj slangu zawodowego. Pisz tak, jak mówisz. Istotne jest, żebyś pisał językiem swoich odbiorców.

Przejrzyj fora internetowe, grupy na Facebooku, komentarze na blogach. W swoich tekstach używaj słów, które najczęściej się tam pojawiają. To sprawi, że użytkownicy będą mieli wrażenie, że znasz ich problemy, że wiesz, czego potrzebują. Zwiększy to Twoją wiarygodność i zbuduje zaufanie. Pokaż klientom, ile zaoszczędzą na Twojej propozycji i co zyskają.

Dobrym rozwiązaniem jest uwypuklenie na stronie tak zwanego społecznego dowodu słuszności. Choć brzmi poważnie, to nic innego jak opinie zadowolonych klientów. Tu istotne jest, aby były prawdziwe, a nie zmyślone. Do opinii dołącz zdjęcie osoby, która pochlebnie wypowiada się na temat Twojej firmy.

Ludzie bardzo często, aby dokonać zakupu potrzebują dodatkowego bodźca w postaci opinii innych. Daj im ją, a kupią u Ciebie.

Tekst podziel na akapity, zgodnie z zasadą, że jeden akapit=jedna myśl. Używaj śródtytułów (niech opisują zawartość danego akapitu). Dobrze sprawdzają się również podkreślenia, pogrubienia i listowania (np. korzyści dla klientów).

Masz już tekst, więc teraz warto przejść do warstwy graficznej. Tu kluczową sprawą jest to, abyś nie korzystał ze zdjęć stockowych. Są sztuczne i nie wzbudzą zaufania klientów. Zdjęcia powinny być naturalne, dobrej jakości i rozdzielczości. Istotne jest, aby na zdjęciach były osoby korzystające z produktu lub usługi, którą reklamujesz.
 

Wezwanie do akcji

Celem landing page jest wykonanie przez użytkownika określonej akcji. Może to być zakup, zapisanie się na newsletter czy rezerwacja miejsca na webinarze. Żeby internauta wiedział, co ma zrobić, musisz mu o tym jasno powiedzieć. Dlatego wezwanie do akcji, popularne call to action (CTA) powinno znaleźć się na stronie minimum 2-3 razy.

Najlepiej sprawdza się CTA w formie przycisku. Pierwszy przycisk musi znaleźć się przed linią załamania ekranu. Pamiętaj, że tylko 50% użytkowników przewija stronę w dół. Przycisk musi mieć inny kolor niż grafika na stronie i być wyraźnie widoczny. Najlepiej sprawdzi się czerwony, pomarańczowy.

Na przycisku CTA umieść wezwanie do działania. Może przyjąć dwojaką formę. Albo „Zamawiam”, „Kupuję”, „Rezerwuję miejsce”, albo „Zapisz się”, „Kup teraz”, „Zarezerwuj miejsce”. Warto przetestować, która forma wezwania będzie skuteczniejsza.

Przycisk powinien być oddzielony od reszty pustą przestrzenią. Dzięki temu internauta będzie skupiony tylko na wykonaniu określonej akcji.
Istotne jest to, że na jednym landing page-u możesz umieścić tylko jedno wezwanie do akcji. Chodzi o to, że nie możesz jednocześnie prosić kogoś o zapisanie się na newsletter i sprzedawać mu np. szkolenie. W takiej sytuacji Twój potencjalny klient nie będzie wiedział, co ma zrobić i nie zrobi nic.

 

Formularz

Im mniejszy i prostszy do uzupełnienia, tym lepiej. Optymalnie, jeśli nie będzie zawierał więcej niż 4 pól. Każde pole powinno być jasno opisane i walidowane inline (pokazujące ewentualne błędy podczas wypełniania). Formularz musi być widoczny od razu po wejściu na stronę. Oddzielony białą przestrzenią od reszty treści i grafiki.

Krótki formularz (np. zawierający tylko dwa pola) lepiej ułożyć poziomo. Wtedy wyda się jeszcze krótszy i łatwiejszy do wypełnienia. Dłuższe formularze lepiej wyglądają w pionie.

Dobrze jest kierować wzrok użytkownika na formularz. W tym celu można zastosować strzałki lub zdjęcia osób, które patrzą w stronę formularza.
 

Podsumowanie
 

Wiesz już, jak przygotować skuteczny landing page. Istotne jest, abyś zawsze testował swoje strony. Dzięki temu będziesz wiedział, co zmienić i ulepszyć, aby uzyskać jeszcze wyższą konwersję.

Pamiętaj, aby testować zawsze tylko jeden element. Jeżeli będziesz testował ich więcej, to w konsekwencji nie będziesz wiedział, co wpłynęło na zmianę wyników.

Dobry landing page zaczyna się od projektu. To pozwala uniknąć chaosu i usprawnia całą pracę. Zadbaj również o dobre teksty, grafikę, wyraźne wezwanie do akcji i przejrzysty formularz. Te elementy zapewnią Ci sukces.

Autor: Michał Jezierski- trener, konsultant, przedsiębiorca. Ekspert w zakresie przedsiębiorczości, pozyskiwania zewnętrznego finansowania i copywritingu. Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zamówień publicznych oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Właściciel firmy doradczo-szkoleniowej Kancelaria Rozwoju Biznesowego. Z sukcesem doradza zarówno przedstawicielom administracji samorządowej, jak również przedsiębiorstwom.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.