Dzisiaj jest: 17.7.2024, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Zatrudnianie pracownika krok po kroku

Dodano: 7 lat temu Czytane: 7229 Autor:
Redakcja poleca!

Naturalną konsekwencją rozwoju działalności firmy jest zatrudnianie nowych pracowników.

Zatrudnianie pracownika krok po kroku

Nie da się jednak ukryć, że dla początkujących przedsiębiorców jest to zadanie, które może być trudne. Z tego właśnie powodu podpowiadamy krok po kroku, co należy zrobić, by znaleźć i zatrudnić w sposób legalny osobę, która pomoże nam w prowadzeniu działalności.

Krok pierwszy - szkolenie

Przed zawarciem umowy o pracę należy zapewnić pracownikowi odpowiednie przeszkolenie z wykonywanych obowiązków oraz zasad BHP. Szkolenie to powinno zostać przeprowadzone przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia.

Krok drugi - podpisanie umowy

Umowa powinna mieć formę pisemną i być napisana w dwóch egzemplarzach. Jej podpisanie powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez pracownika pracę. Jej ustalenia powinny obejmować informację o stronach umowy, rodzaju umowy (np. umowa o pracę na czas nieokreślony), dacie jej zawarcia, szczegółowych warunkach pracy oraz wynagrodzeniu. Informacje te to między innymi rodzaj wykonywanej pracy, wymiar czasu oraz termin rozpoczęcia.

Krok trzeci - informacja o warunkach zatrudnienia

Każdy pracownik, który rozpoczyna pracę musi zostać poinformowany szczegółowo o warunkach zatrudnienia w firmie. Wśród informacji, które powinny zostać przekazane pisemnie nie powinno zabraknąć wiadomości o normie czasu pracy obowiązującej pracownika, częstotliwości wypłacania wynagrodzenia, liczbie dni urlopowych, obowiązującym okresie wypowiedzenia oraz o regulaminie obowiązującym w firmie (jeśli takowy istnieje).

Krok czwarty - badania lekarskie

Przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania obowiązków pracodawca ma obowiązek skierować go na wstępne badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Koszty badań powinien ponieść pracodawca.

Krok piąty - założenie dokumentów

Każdy pracownik zatrudniony w firmie powinien mieć teczkę z własnymi aktami osobowymi. Trzeba więc dopilnować tej formalności. W aktach tych powinny znaleźć się dokumenty pracownika, które związane są z ubieganiem się o zatrudnienie, nawiązaniem stosunku pracy, przebiegiem zatrudnienia oraz ustaniem zatrudnienia.

Krok szósty - zgłoszenie pracownika w ZUSie

Jeśli zatrudniamy pracownika na umowie, która gwarantuje mu ubezpieczenie zdrowotne i społeczne mamy obowiązek zgłosić go w przypisanym do nas oddziale ZUSu. Pracodawca ma na to 7 dni od podpisania umowy z nowym pracownikiem.
Podsumowując, zatrudnianie nowych pracowników nie musi być trudne, choć oczywiście nakłada na przedsiębiorcę kilka nowych obowiązków. Przy odrobinie wprawy poradzi sobie z tym jednak każdy z nas.

Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • komentarz
    2018-10-02 12:51:15 Zgłoś
    moze sie wydawac skomplikowane i niepotrzebne, ale to spore ulatwienie :)
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.