Dlaczego musisz posiadać rachunek bankowy?
Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać w aktualnie obowiązujących przepisach. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej wymienia sytuacje, w których przedsiębiorcy są zobowiązani rozliczać się, korzystając z rachunku bankowego. Ma to miejsce, gdy:
- stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
- jednorazowa wartość transakcji (bez względu na liczbę wynikających z niej płatności) przekracza równowartość 15 000 euro.
Standardowe czy firmowe konto bankowe?
Skoro w przepisach nie znajdziesz informacji o tym, czy musisz założyć zwykły, standardowy rachunek bankowy, czy też firmowy, to zasadniczo masz wybór. Problem jednak w tym, że urząd skarbowy może robić kłopoty ze zwrotem nadpłaconego podatku na rachunek prowadzony na dane osoby fizycznej.
Zastanawiając się, który – tradycyjny czy firmowy rachunek bankowy – będzie dla ciebie lepszy, pamiętaj, że te drugie są dziś oferowane na bardzo atrakcyjnych warunkach.
Na co zwrócić uwagę, wybierając firmowy rachunek bankowy?
Jeżeli chcesz korzystnie wybrać rachunek firmowy, to musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Porównując aktualnie oferowane konta, weź pod uwagę:
- Koszty. Czy prowadzenie rachunku bankowe będzie cię kosztować? Jeżeli tak, to ile? Dziś większość banków proponuje bezpłatne prowadzenie konta i obsługę karty płatniczej lub oferuje zwolnienie klienta z opłat po spełnieniu określonych warunków, np. wydaniu określonej ilości dyspozycji przelewów w miesiącu. Zwróć też uwagę, ile będzie cię kosztować zlecanie standardowych przelewów i wypłata gotówki z bankomatu.
- Dostęp do karty płatniczej. Czy bank wyda ci kartę płatniczą do uruchomionego rachunku bankowego? Jeżeli tak, to na jakich warunkach?
- Dodatkowe korzyści. Zakładając rachunek firmy, możesz otrzymać dostęp np. do programu pozwalającego prowadzić księgowość. Bank może ci zaoferować również lepsze warunki, jeżeli chodzi o kredyty bankowe.