Dzisiaj jest: 23.2.2024, imieniny: Damiana, Romana, Romany

Jaki rachunek bankowy wybrać dla firmy?

Dodano: 7 lat temu Czytane: 2705 Autor:

Zaczynając przygodę z przedsiębiorczością i zakładając firmę, musisz założyć rachunek bankowy. Jaki wybrać, skoro oferta banków jest tak szeroka?

Jaki rachunek bankowy wybrać dla firmy?
Jako osoba, która założyła działalność gospodarczą, musisz posiadać rachunek bankowy. Co prawda w przepisach nie znajdziesz informacji, że musi być to rachunek firmowy, ale właśnie takie oferują większą funkcjonalność. Oznacza to, że będąc właścicielem takiego, możesz jeszcze lepiej kontrolować finanse swojej firmy.

Dlaczego musisz posiadać rachunek bankowy?

Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać w aktualnie obowiązujących przepisach. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej wymienia sytuacje, w których przedsiębiorcy są zobowiązani rozliczać się, korzystając z rachunku bankowego. Ma to miejsce, gdy:
  • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
  • jednorazowa wartość transakcji (bez względu na liczbę wynikających z niej płatności) przekracza równowartość 15 000 euro.
W innych przypadkach przedsiębiorcom również łatwiej rozliczać się za pomocą rachunku bankowego. Z uwagi na konkurencję między bankami, większość z nich proponuje przedsiębiorcom naprawdę konkurencyjne warunki finansowe – prowadzenie rachunku bankowego, podobnie jak większość dyspozycji, które klient może wydać, jest najczęściej bezpłatne.

Standardowe czy firmowe konto bankowe?

Skoro w przepisach nie znajdziesz informacji o tym, czy musisz założyć zwykły, standardowy rachunek bankowy, czy też firmowy, to zasadniczo masz wybór. Problem jednak w tym, że urząd skarbowy może robić kłopoty ze zwrotem nadpłaconego podatku na rachunek prowadzony na dane osoby fizycznej.
Zastanawiając się, który – tradycyjny czy firmowy rachunek bankowy – będzie dla ciebie lepszy, pamiętaj, że te drugie są dziś oferowane na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmowy rachunek bankowy?

Jeżeli chcesz korzystnie wybrać rachunek firmowy, to musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Porównując aktualnie oferowane konta, weź pod uwagę:
  • Koszty. Czy prowadzenie rachunku bankowe będzie cię kosztować? Jeżeli tak, to ile? Dziś większość banków proponuje bezpłatne prowadzenie konta i obsługę karty płatniczej lub oferuje zwolnienie klienta z opłat po spełnieniu określonych warunków, np. wydaniu określonej ilości dyspozycji przelewów w miesiącu. Zwróć też uwagę, ile będzie cię kosztować zlecanie standardowych przelewów i wypłata gotówki z bankomatu.
  • Dostęp do karty płatniczej. Czy bank wyda ci kartę płatniczą do uruchomionego rachunku bankowego? Jeżeli tak, to na jakich warunkach?
  • Dodatkowe korzyści. Zakładając rachunek firmy, możesz otrzymać dostęp np. do programu pozwalającego prowadzić księgowość. Bank może ci zaoferować również lepsze warunki, jeżeli chodzi o kredyty bankowe.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, szybko znajdziesz tani i odpowiadający twoim potrzebom rachunek firmowy, dzięki któremu finanse firmy będziesz mieć zawsze pod kontrolą.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.