Dzisiaj jest: 19.6.2024, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Cztery zasady dobrej obsługi klienta

Dodano: 8 lat temu Czytane: 8572 Autor:

Jakość obsługi klienta sposobem na sukces! Dlatego tak ważne jest by nie popełniać częstych błędów, które obniżają zadowolenie klienta.

Cztery zasady dobrej obsługi klienta

cztery podstawowe zasady których należy przestrzegać by zyskać dobrze obsłużonych klientów, którzy w większość dzięki temu wrócą do nas po raz kolejny.
 

Jedna z głównych zasad to dotrzymywanie umów z klientem. Pamiętaj by „nie rzucać słów na wiatr”. Jeśli obiecałeś klientowi, że do niego oddzwonisz, odpiszesz na maila bądź paczka zostanie wysłana jeszcze dzisiaj to musisz dotrzymać słowa! Może się wydawać np., że to że nie odpisałeś klientowi na maila mimo obietnicy to mało znaczący drobiazg, ale w praktyce to bardzo ważny czynnik, który ma ogromny wpływ na rzetelność Twojej firmy i obniża zaufanie do Ciebie oraz tego co oferujesz.
 

Drugą równie ważną zasadą dobrej obsługi klienta jest wystrzeganie się braku odpowiedzi na maile i brak kontaktu telefonicznego. Unikanie kontaktu z klientem w momencie kiedy wiesz, że zawaliłeś nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli wina leży po Twojej stronie musisz się wytłumaczyć i przeprosić. Napisz maila z przeprosinami i zaproponuj klientowi rekompensatę za niedogodności. Dzięki temu unikniesz skazania swojego biznesu na czarny PR i spadku liczby klientów.
 

Trzecią złotą zasadą obsługi klienta jest czas np. odpowiedzi na maile. Zasada głosi, że na wysłanie odpowiedzi masz 24 godziny od otrzymania wiadomości. Jednak pamiętaj, im szybciej to zrobisz tym bardziej zadowolisz klienta. Krótkim czasem oczekiwania na odpowiedz nie dajesz klientowi szansy na to by udał się do konkurencji. Są jednak sytuacje gdy z pewnych względów nie możesz tego zrobić, napisz zatem wiadomość, że więcej napiszesz do wyznaczonego czasu. Tylko pamiętaj, że to obietnica złożona klientowi i musisz jej dotrzymać. Dlatego dobrze zastanów się zanim określisz czas swojej odpowiedzi, by nie okazało się, że znów nie będziesz mógł na wiadomość odpowiedzieć.
 

Ostatnią zasadą jest powstrzymanie się od krytykowania konkurencji w obecności klienta. Tego musisz się wystrzegać kategorycznie, ponieważ przy takim zachowaniu klient może czuć się zakłopotany, a być może takim zachowaniem skrytykujesz wcześniejsze decyzje klienta i na pewno stracisz w jego oczach.

Na dobrą obsługę klienta składa się wiele czynników ale te cztery wymienione są najważniejsze i popełnianie ich może Cię wiele kosztować, dlatego wystrzegaj się ich i przeszkól swoich pracowników.

Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • problem rozwiązany
    2016-09-04 21:19:46 Zgłoś
    Mieliśmy w firmie problem z 2 i 3 punktem. Po serii szkoleń i przeorganizowaniu obowiązków jakoś sobie wreszcie poradziliśmy. Wprowadzenie dedykowanego systemu call center z Debesis było ważne i bardzo pomogło. Klienci przestali narzekać, że nie ma z nami kontaktu
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.