Dzisiaj jest: 17.7.2024, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Tata pracownik - przedsiębiorca a urlop ojcowski

Dodano: 8 lat temu Czytane: 6929 Autor:

Pracownik - przedsiębiorca = Tata, gdy na świat przychodzi jego dziecko, coraz chętniej chce pierwszy okres po narodzinach spędzić z rodziną.

Tata pracownik - przedsiębiorca a urlop ojcowski

Dla taty pracownika kodeks pracy przewiduje możliwość wykorzystania w tym celu urlopu ojcowskiego. Ustawodawca w ostatnim czasie dość jasno określił zasady "tacierzyńskiego".
Jeśli jednak Tata prowadzi działalność gospodarczą i w jego świecie pojawi się dziecko, sytuacja wygląda inaczej. Ma on również możliwość wykorzystania urlopu, jednak nie będzie to typowy urlop ojcowski.

Podpowiadamy co robić, by ten czas wolny mieć i wykorzystać.

Przedsiębiorca w wypadku narodzin dziecka ma możliwość ubiegania się o zasiłek macierzyński, przysługuje mu 14 dni wolnych od pracy w ramach urlopu przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem i otrzymuje za ten okres przy założeniu opłacania składek w standardowej kwocie zasiłek w wysokości niespełna 758 zł. By z takiej możliwości skorzystać, należy spełnić jeden warunek. Konieczne jest opłacanie dobrowolnej składki chorobowej. Należy o tym pamiętać, ponieważ ta składka nie jest obowiązkowa. W tym wypadku nie jest wymagany żaden czas karencji, jednak by móc z zasiłku skorzystać należy wpłacić składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za pełny miesiąc, który bezpośrednio poprzedza planowany urlop.
Okres wolny od pracy będzie wynosił 14 dni kalendarzowych i musi zostać wykorzystany w ciągu pierwszych 12 miesięcy od narodzin dziecka. Co ważne urlopu nie można dzielić na krótsze przerwy ani pojedyncze dni.

Należy również pamiętać, że Tata - Przedsiębiorca podczas trwania urlopu jest zwolniony z płacenia składki na ubezpieczenie społeczne. Oznacza to, że w miesiącu przebywania na urlopie zapłaci składki społeczne tylko za pół miesiąca. Jeśli zdecyduje się na wykorzystanie dni wolnych, które mi przysługują jako świeżo upieczonemu Tacie, musi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych złożyć wniosek o urlop, wniosek o zasiłek macierzyński oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i jego kopię wraz z potwierdzeniem zgodności wydanym przez płatnika zasiłku. Takie dokumenty należy złożyć najpóźniej dzień przed rozpoczęciem urlopu.

Jest jeszcze jedna ważna informacja, o której należy pamiętać, urlop ojcowski to jedynie dopełnienie tak zwanego urlopu tacieżyńskiego. A urlop tacieżyński to część urlopu macieżyńskiego, którą mama dziecka przekazuje tacie. W tym wypadku to mężczyźnie, który jest etatowym pracownikiem, należą się takie same prawa jak kobiecie. Mężczyzna otrzymuje zasiłek i jest chroniony przez prawo przez zwolnieniem z pracy. 

Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • komentarz
    2018-10-02 12:52:15 Zgłoś
    moj maz korzystal z urlopu ojcowskiego.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.