Dzisiaj jest: 17.7.2024, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Księgowość w firmie - najczęściej popełniane błędy

Dodano: 8 lat temu Czytane: 5155 Autor:

Skrupulatne prowadzenie księgowości w firmie to sprawa niezwykle istotna. Wiedzą o tym szczególnie Ci, którzy doświadczyli kontroli urzędniczej.

Księgowość w firmie - najczęściej popełniane błędy
Jednakże bardzo często, zwłaszcza w firmach, które powstały niedawno, popełniane są w tym zakresie błędy, które mogą rzutować na wyniki rozliczeń finansowych firmy.
W pierwszej kolejności do najczęściej popełnianych błędów należy zaliczyć te dotyczące dokumentów źródłowych. Brak zaksięgowania lub też niewłaściwy sposób wykonania tej czynności to najczęściej popełniany błąd. Bywa także, iż do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są te, które nie powinny nimi być zgodnie z przepisami.
Duży odsetek błędów stanowią również te dotyczące okresów księgowania kosztów uzyskania przychodu. W sytuacji, gdy zakup dokonywany jest na fakturę z przedłużonym terminem płatności, powinien on być zaliczony do kosztów w momencie dokonania zapłaty, a nie w okresie, kiedy faktura została wystawiona. Dzisiaj kiedy firmy często wystawiają faktury z dość długimi, bo nawet trzymiesięcznymi okresami wydłużenia płatności, ma to dość istotne znaczenie.
Kolejna kategorią błędów są błędy obliczeniowe. Tutaj jednak w związku z tym, iż coraz częściej do prowadzenia rachunkowości wykorzystuje się odpowiednie oprogramowanie, ich ilość znacznie się zmniejsza. Programy komputerowe bowiem samodzielnie wyliczają niezbędne stawki podatków czy też składek, jak również dokonują obliczeń na podstawie wprowadzonych danych.
Sporo błędów w księgowaniu dotyczy także czynności takich jak amortyzacja środków trwałych. Nie można zapominać, iż wysokość odpisów oraz sposób ich dokonywania uzależnione są często od rodzaju środka trwałego.
Nie można zapominać także o tym, iż zgodnie z przepisami dokumenty księgowe powinny być przechowywane określony okres czasu. Ogólny czas przechowywania takiej dokumentacji wynosi 5 lat po zakończeniu roku podatkowego, którego ona dotyczy. Nawet w przypadku zakończenia działalności obowiązek przechowywania dokumentacji pozostaje. Z tego okresu wyłączone są dokumenty związane z zatrudnianiem pracowników, które trzeba przechowywać znacznie dłużej, bo aż 50 lat.
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • Księgowość
    2017-04-27 19:08:48 Zgłoś
    Witam serdecznie, Dlatego właśnie, z racji braku kompetencji ja skorzystałem z biura rachunkowego - konkretnie online, bo taka forma jest dla mnie najwygodniejsza. Postanowiłem złożyć papiery do ifirma i okazało się to dobrym rozwiązaniem. Oszczędzam sporo czasu na dowożeniu papierów, przesyłając je elektronicznie
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.