Dzisiaj jest: 17.7.2024, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Kredyt podatkowy jako forma ulgi podatkowej dla przedsiębiorców

Dodano: 9 lat temu Czytane: 2238 Autor:
Redakcja poleca!

Kredyt podatkowy to pewien rodzaj przywileju, polegający na niewpłacaniu przez podatnika przez jeden rok podatkowy zaliczek na podatek dochodowy.

Kredyt podatkowy jako forma ulgi podatkowej dla przedsiębiorców
Dla podatnika kredyt podatkowy to też brak obowiązku składania comiesięcznych deklaracji o wysokości dochodu urzędowi skarbowemu. 
Mimo zwolnienia z płacenia zaliczek na podatek dochodowy, podatnicy mają obowiązek złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu za dany rok podatkowy, w którym to korzystali ze zwolnienia. Jednakże dochód ten nie podlega opodatkowaniu. Kolejno, rozlicza się go następnie w ciągu 5 kolejnych lat.

Kredyt podatkowy obejmuje nowo powstałe podmioty gospodarcze. Oznacza to, że z kredytu może skorzystać jedynie osoba, która zarówno w roku rozpoczęcia działalności, jak i w okresie trzech lat od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadziła działalności gospodarczej.

W celu uzyskania kredytu podatkowego, podatnik musi mieć status tzw. „małego przedsiębiorcy”.
Zgodnie z art. 105 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za małego uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników, a także
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro albo sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
 
Kolejne warunki do uzyskania kredytu podatkowego dla przedsiębiorcy to obowiązek zatrudniania co najmniej 5 osób na umowę o pracę, a także kwota przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej musi osiągać min. 1000 euro średniomiesięcznie.
 
Możliwość korzystania z tego typu kredytu następuje w drugim, bądź trzecim roku prowadzenia działalności gospodarczej.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.