Dzisiaj jest: 17.7.2024, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Ryczałt - uproszczona forma opodatkowania działalności

Dodano: 9 lat temu Czytane: 1859 Autor:
Redakcja poleca!

Wybór formy opodatkowania działalności jest jedną z kluczowych decyzji, którą musi podjąć przyszły przedsiębiorca. Jest ona niezmiernie istotna, ponieważ wpływa na wysokość płaconego podatku.

W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jak sama nazwa wskazuje – podatek naliczany jest od wysokości osiąganych przychodów, bez względu na wysokość ponoszonych kosztów. Dlatego jest to korzystne rozwiązanie dla podmiotów, które nie generują zbyt wysokich kosztów. Przy wyborze tej formy opodatkowania trzeba być ostrożnym. Ogromną wadą tej metody jest obowiązek płacenia podatku nawet w momencie osiągnięcia straty.
Przykładowo: Firma ABC rozlicza się za pomocą stawki ryczałtowej 8,5%. W związku z tym, że dopiero rozpoczęła swą działalność ponosi ogromne wydatki na wyposażenie jednostki, poprzez co jej wyniki finansowe nie są imponujące. Przychody wynoszą 100 000 zł, natomiast poniesione koszty 150 000 zł. Oznacza to, że jednostka osiągnęła stratę w wysokości 50 000 zł. Mimo ujemnego wyniku finansowego, podmiot musi zapłacić podatek w wysokości 8 500 zł (100 000 zł x 8,5%).
Należy również zaznaczyć, że wybierając tę formę opodatkowania, podatnik nie ma możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem czy korzystania z ulg podatkowych.
Mimo ww. niedogodności, ryczałt jest formą często wybieraną przez przedsiębiorców. Główną tego przyczyną jest jego prostota. Dodatkowym atutem jest zróżnicowanie stawek. Ich wysokość uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności. Wynoszą one : 3%; 5,5%; 8,5%; 17% oraz 20%.
Podatek może być opłacany wg jednej z ww. stawek bądź wg kilku. Wybór kilku stawek ryczałtowych jednocześnie dotyczy jednostek, których działalność jest różnorodna. Dodatkowo firma ma możliwość wyboru częstotliwości opłacania podatku – może rozliczać się kwartalnie lub rocznie.
Warto pamiętać, że nie każdy może wybrać tę formę rozliczeń. Mogą z niej korzystać jedynie spółki osobowe, osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub osoby świadczące usługi najmu oraz dzierżawy.
Dodatkowo ustalone bowiem zostały limity dot. przychodów uzyskiwanych w roku poprzednim. Nie mogą one przekroczyć kwoty 150 000 euro.
W przypadku, gdy jednostka zdecyduje się na ryczałt, ma obowiązek zgłosić ten fakt Naczelnikowi Urzędu Skarbowego do 20 stycznia. Należy jednak pamiętać, że wybierając ten sposób opodatkowania, nie ma możliwości jego zmiany w trakcie roku podatkowego.
 
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.