Dzisiaj jest: 21.4.2024, imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

Zmiany w prawie pracy dotyczące pracy zdalnej - jakie regulacje muszą spełnić pracodawcy?

Dodano: rok temu Czytane: 512 Autor:

Praca zdalna stała się popularnym modelem pracy w ostatnim czasie. Ze względu na pandemię COVID-19, wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie pracy zdalnej dla swoich pracowników.

Zmiany w prawie pracy dotyczące pracy zdalnej - jakie regulacje muszą spełnić pracodawcy?
W tym artykule omówimy najnowsze zmiany w przepisach dotyczących pracy zdalnej i przedstawimy jakie regulacje muszą spełnić pracodawcy.

Definicja pracy zdalnej

Praca zdalna to model pracy, w którym pracownik wykonuje swoje obowiązki poza miejscem pracy pracodawcy. Praca taka może być wykonywana w domu pracownika, w innym miejscu prywatnym lub w miejscu publicznym.

Zasady pracy zdalnej
  • Zgodnie z ustawą o czasie pracy pracowników, pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom zasady pracy zdalnej. W szczególności pracodawcy muszą:
  • Zapewnić pracownikom odpowiednie narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonywania pracy zdalnej.
  • Zapewnić pracownikom dostęp do niezbędnych informacji i dokumentów.
  • Zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
  • Określić zasady wykonywania pracy zdalnej, w tym wymagany czas pracy, tryb komunikacji z pracodawcą, sposób raportowania wykonywanych zadań oraz zasady ochrony danych osobowych.

Wymagania w zakresie ochrony danych osobowych

Wprowadzenie pracy zdalnej wymaga również od pracodawców zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony danych osobowych. Pracodawcy muszą mieć świadomość zagrożeń związanych z przetwarzaniem danych osobowych w trybie zdalnym i stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie danych, tworzenie kopii zapasowych czy autoryzacja dostępu.

Podsumowanie

Praca zdalna stała się częstym modelem pracy w dzisiejszych czasach. Wprowadzenie tego modelu wymaga od pracodawców spełnienia szeregu wymagań, takich jak zapewnienie pracownikom odpowiednich narzędzi i sprzętu, zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, określenie zasad wykonywania pracy zdalnej oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony danych osobowych. Dlatego też, ważne jest aby pracodawcy przestrzegali obowiązujących przepisów i zapewniali swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, niezależnie od miejsca, w którym pracują.

Źródła:
  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 221).
  • Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 878).
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie szacowania ryzyka zawodowego oraz dokumentacji związanej z oceną ryzyka zawodowego (Dz. U. z 2016 r. poz. 239).
  • Strona internetowa Głównego Inspektoratu Pracy - https://www.gip.gov.pl/
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.