Dzisiaj jest: 27.5.2024, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Wyższa emerytura - przegląd możliwości nie tylko dla przedsiębiorcy

Dodano: 2 lata temu Czytane: 754 Autor:

Każdy z nas chce doczekać wieku emerytalnego, ale to jaka wysokość emerytury będzie nam przysługiwała zależy przede wszystkim od lat pracy a także od wysokości zarobków.

Wyższa emerytura - przegląd możliwości nie tylko dla przedsiębiorcy

Świadczeniobiorca spełniający warunki poprzedzone odpowiednimi przepisami może ubiegać się o dodatkowe pieniądze z racji tego, że ustawa emerytalna daje wiele opcji co do możliwości otrzymania wyższego świadczenia. 

Spis treści

  1. 13 emerytura- komu przysługuje?
  2. 500 plus dla seniora- na jakich warunkach można otrzymać dodatkowe świadczenie?
  3. 200 plus dla seniora- co należy wiedzieć?
  4. Co to jest dodatek osłonowy?
  5. Zasiłek pielęgnacyjny- kto może uzyskać?
  6. Mama 4+
  7. Waloryzacja 
  8. Dla kogo dodatek pielęgnacyjny?

13 emerytura 

Trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym seniorom od 2019 roku. Taki roczny dodatek poprzedzony ustawą wypłacany jest wszystkim osobom uprawnionym do pobierania emerytury, bez względu na wysokość świadczenia. W 2022 roku kwota 13 emerytury wynosi 1217, 98 zł netto.

500 plus dla seniora- na jakich warunkach można otrzymać dodatkowe świadczenie?

Z dodatku 500 plus mogą skorzystać osoby niepełnosprawne, powyżej 75 roku życia, które są niezdolne do indywidualnej egzystencji. Aby świadczenie było przyznane do wniosku należy dołączyć stosowne orzeczenie. 500 plus dla seniora otrzymają tylko osoby przebywające na terenie Polski z polskim obywatelstwem.

200 plus dla seniora- co należy wiedzieć?

Nowy dodatek wypłacany od 2022 roku będzie przyznany dla seniorów, ale także dla strażaków, którzy są ochotnikami i ratowników górskich. Dodatek będzie udzielany niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia, dożywotnio. Co trzy lata jednak będzie on uwarunkowany od waloryzacji. 

Co to jest dodatek osłonowy i komu przysługuje?

W związku z rosnącą inflacją, rząd wprowadził dodatek osłonowy, który ma na celu wspieranie polskich gospodarstw. Taki dodatek wypłacany w dwóch ratach będą mogły pobierać osoby samotne, głównie emeryci, spełniające kryterium dochodowe (dochód mniejszy niż 2100 zł brutto). Rząd przewiduję wypłatę w wysokości 400 zł w skali roku. 

Zasiłek pielęgnacyjny- kto może uzyskać?

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie przysługujące osobom po ukończeniu 75 roku życia. Taki dodatek jest zapomogą w celu częściowego pokrycia kosztów związanych z potrzebą zapewnienia opieki osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Należy pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 215,84 zł miesięcznie wypłaca gmina a nie ZUS.

Mama 4+

Ta specjalna emerytura w kwocie 1338,44 zł brutto przysługuje kobietom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. Warto zaznaczyć, że osoby nieprzebywające na terenie Polski oraz ci którym ograniczono władzę rodzicielską nie będą mogły ubiegać się o takie dodatkowe świadczenie.

Waloryzacja

Podwyżka emerytur związana jest z waloryzacją, która przeprowadzana jest co roku zgodnie z ustawą. Ma ona na celu pomnożenie kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru w wysokości należącej do ostatniego dnia lutego w roku kalendarzowym, w którym zostaje przeprowadzona waloryzacja. Takie rozwiązanie daje możliwość uzyskania wyższej emerytury. 

Dla kogo dodatek pielęgnacyjny?

Po ukończeniu 75 roku życia świadczeniobiorca ma prawo ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny, który wynosi obecnie 203,50 zł. Taki dodatek wypłacany jest bez potrzeby składania dodatkowego wniosku. Jeżeli chcemy ubiegać się o taki dodatek przed osiągnięciem tego wieku potrzebne będzie orzeczenie lekarza ZUS lub komisji lekarskiej, uznające emeryta za niezdolnego do indywidualnej egzystencji. 

Możliwości co do uzyskania wyższej emerytury jest wiele. Jeżeli zależy nam na dodatkowych pieniądzach warto umówić się na spotkanie z doradcą emerytalnym, który wyliczy nam dokładną kwotę pobieranego świadczenia.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.