Dzisiaj jest: 8.9.2024, imieniny: Czcibora, Marii, Serafiny

Zdrowy zamiennik cukru

Dodano: 3 lata temu Czytane: 652 Autor:

Cukier towarzyszy nam od setek lat, jednak coraz więcej mówi się o jego negatywnym wpływie na człowieka. Sprawdźmy zatem, jakich zamienników białego cukru warto używać!

Zdrowy zamiennik cukru

Pomimo że przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają zły wpływ białego cukru na nasz organizm, jest on dalej najczęściej używaną substancją słodzącą. Na rynku mamy jednak dostępne coraz to nowe zamienniki, które skutecznie posłodzą nasze desery czy napoje, a przy tym są mniej szkodliwe. Oto kilka zamienników cukru, z którymi warto się zapoznać.

Ksylitol

Ksylitol jest cukrem, który pozyskuje się z kory brzozowej. Ma on około 40% kalorii mniej niż cukier biały. Możemy go kupić w postaci proszku, a jego słodycz jest porównywalna do cukru. Dodatkowo świetnie sprawdza się jako słodzik dla cukrzyków, dzięki kilkukrotnie niższemu indeksowi glikemicznemu. Według licznych publikacji naukowych ksylitol fiński ma spore korzyści zdrowotne:

  • Poprawia odporność organizmu
  • Przeciwdziała zakwaszaniu organizmu
  • Korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową
  • Poprawia przyswajanie magnezu oraz wapnia.

Erytrytol

Należy on do tej samej grupy związków chemicznych co ksylitol. Wyglądem przypomina cukier, jednak jest od niego mniej słodki. Dodatkowo zawiera tylko 20kcal w 100g, więc sprawdzi się idealnie dla osób, które się odchudzają. Erytrytol również zalecany jest dla cukrzyków, nie podnosi on bowiem poziomu glukozy.

Syrop daktylowy

W daktylach możemy znaleźć sporo wartościowych składników odżywczych, np. Witaminy B i E, fosfor, żelazo, czy magnez. Syrop przygotowany jest z suszonych owoców, które zalewa się gorącą wodą. Należy jednak uważać przy słodzeniu, gdyż syrop daktylowy jest słodszy od cukru, a do tego jego kaloryczność jest dość wysoka, bo w 100ml znajdziemy około 270kcal.

Stewia

Jest to roślina, która w swoich łodygach oraz liściach zawiera glikozydy stewiolowe, odpowiadające za słodki smak. Szacuje się, że może być nawet 300 razy słodsza od białego cukru, a do tego kaloryczność stewii jest równa 0. Na rynku występuje w różnej postaci, możemy znaleźć świeże i sproszkowane liście, stewie w formie tabletek oraz w płynie. Posiada ona jednak gorzkawy posmak, co może przeszkadzać niektórym osobom.

Miód

Jego kaloryczność jest podobna do białego cukru, jednak miód bogaty jest w: składniki mineralne, witaminy z grupy B, białko, enzymy, kwasy organiczne, woski, oraz olejki lotne. Dzięki temu miód korzystnie wpływa na układ trawienny, może pomóc w walce z przeziębieniem, a także ma działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Należy jednak pamiętać, że miód źle reaguje na ciepło, przez co jego korzystne działanie zanika w temperaturze powyżej 40°C.

To może Cię zainteresować: http://www.agrotur.org.pl/owoce-liofilizowane-liofilizowana-malina-truskawka-czarna-porzeczka/

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.