Dzisiaj jest: 17.7.2024, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Jak osuszyć wilgotne mury?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 850 Autor:

Wilgoć może przychodzić z zewnątrz, poprzez przeciekające, nieszczelne, stare przykrycie dachowe czy źle zaizolowane fundamenty - wtedy woda dostaje się od poziomu piwnicy.

Jak osuszyć wilgotne mury?

Wilgoć może przychodzić z zewnątrz, poprzez przeciekające, nieszczelne, stare przykrycie dachowe czy źle zaizolowane fundamenty - wtedy woda dostaje się od poziomu piwnicy. Jeśli nie posiada ona odpowiedniej wentylacji, wtedy pojawia się problem z wilgocią. Przyczyną mogą być także zapchane rynny, które nie mogą doprowadzić wody i zaczyna ona się tam gromadzić, dziury w ścianach oraz zwykłe, domowe czynności, przy których wytwarza się ogrom pary wodnej. 

Skutki wilgoci

Długotrwała wilgoć ścian może prowadzić do powstania pleśni i grzybów, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie dzieci. Mogą one przyczyniać się do problemów z oddychaniem, rozwoju astmy, alergii i grzybicy. Badania dowiodły, że pleśń może mieć wpływ na kobiety ciężarne, prowadzić do problemów z zajściem w ciążę, a nawet przyczyniać się do powstawania raka.

Konieczne jest szybkie pozbycie się wilgoci z budynku, jeśli tylko zauważymy pierwsze wykwity na ścianach.

Osuszacz - samodzielne rozwiązanie problemu wilgoci

Na rynku dostępne są osuszacze, które mogą poradzić sobie z problemem wilgoci w budynku. Gdy nie stać nas na profesjonalny sprzęt, lub nie chcemy wydawać dużej kwoty pieniędzy, rozwiązaniem może być wynajem osuszaczy od firmy specjalizującej się osuszaniem nieruchomości. Możemy wybrać między osuszaczami:

  • kondensacyjnymi - ich działanie polega na zasysaniu zwilgotniałego powietrza wprost do parownika, a następnie jego chłodzenie. Następnie takie powietrze trafia do skraplacza, który je ogrzewa i wydmuchuje.
  • adsorbcyjnymi - w przeciwieństwie do osuszaczy kondensacyjnych, w tych urządzeniach nie chłodzi się i nie nagrzewa powietrza. Ich działanie opiera się na osadzaniu się wilgoci na adsorbencie (ciele stałym). Po nagromadzeniu się jest odprowadzana do specjalnego zbiornika.
Osuszenie to konieczna inwestycja. Warto jeszcze tego lata skorzystać z dostępnych na rynku rozwiązań.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.