Dzisiaj jest: 17.7.2024, imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Psycholog w firmie - jakie są tego korzyści?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1027 Autor:

Wielu pracodawców coraz świadomiej pochodzi do kwestii zdrowia psychicznego swoich pracowników. Obecnie także świadomość społeczna w tym względzie się znacznie zwiększa.

Psycholog w firmie - jakie są tego korzyści?

Ludzie, zamiast unikać rozmów na trudne tematy, częściej decydują się je podejmować. Niegdyś wstydliwe wizyty u psychologa czy też psychiatry, obecnie są czymś normalnym. Zdrowie psychiczne stało się dla ludzi tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Warto zadbać o nie również w środowisku pracowniczym.

Jak pomoc psychologa może wpłynąć na pracowników?

Profesjonalnej i fachowej pomocy oraz oferty, można szukać przez stronę: https://porozmawiajmyonline.pl/dla-firm/. Wsparcie jakie można tam uzyskać, jest świadczone przez szereg doświadczonych psychologów czy też psychodietetyków. Kadra ma jednak zdecydowanie szerszy zakres możliwości i specjalizuje się w problemach z różnymi aspektami zdrowia psychicznego.
 

W jakim zakresie mogą pomóc oni naszym pracownikom?

Między innymi w sytuacjach, gdy odczuwają oni nadmierny stres w pracy. Ich kondycja psychiczna w takich sytuacjach może bardzo mocno podupadać i co się z tym wiąże, spada także ich efektywność w pracy. Są to bardzo negatywne skutki przede wszystkim dla samego pracownika, ale i dla firmy. Profesjonalna pomoc jest świadczona również wtedy, gdy dostrzega się wśród zespołu objawy wypalenia zawodowego lub też gdy kadra styka się z trudnymi emocjonalnie sytuacjami - śmierć któregoś z pracowników. Oczywiście pomoc w zakresie zdrowia psychicznego świadczona z ramienia firmy, nie musi dotyczyć tylko i wyłącznie sytuacji, w których pracownik znajduje się ze względu na środowisko pracy. Mogą być to również sytuacje prywatne, przykładowo śmierć bliskiej osoby, zagrażający życiu wypadek, choroba.

Bardzo trudnymi sytuacjami są te, w których pracownicy stają się ofiarami mobbingu. Obecnie coraz częściej się o tym słyszy, niestety reagowanie na takie sytuacje wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Ofiara jest bardziej poszkodowana przez środowisko, niż sam oprawca. Należy zatem w firmie być wyczulonym na takie kwestie i od razu zaoferować stronie skrzywdzonej pomoc psychologiczną, która na pewno będzie jej bardzo potrzebna.

Dość nietypową kwestią, jest udzielanie przez firmę pomocy psychologicznej osobom, które zostały z niej zwolnione. Pracownik teoretycznie może nie chcieć mieć nic wspólnego z danym przedsiębiorstwem. Czasem jednak takie zwolnienie przebiega w polubownych warunkach, na co wpływ mogą mieć różne kwestie. Pracownik może zatem chcieć skorzystać z takiej formy pomocy, szczególnie jeśli następstwem zwolnienia, stały się również problemy natury osobistej, rodzinnej itp.

Dlaczego należy dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Ideą Porozmawiajmy Online jest dbanie o zdrowie psychiczne różnych osób, w tym także pracowników konkretnych firm. Z racji tego, że większość osób spędza w pracy lwią część czasu, jest to szczególnie ważny temat. W pracy można spotkać się z różnymi formami prześladowań i stykać się z sytuacjami trudnymi, wyczerpującymi pod względem psychicznym. Każda osoba ma dodatkowo swoje własne problemy, wykraczające poza mury pracy, dotyczące spraw rodzinnych, dzieci, kredytów itp.

Dbanie o zdrowie psychiczne pracowników, ma przede wszystkim pomóc stanąć im na nogi. Pracownik, który dobrze czuje się sam ze sobą, jest szczęśliwy i ma takie wsparcie, jest również osobą efektywnie działającą w środowisku pracy. Ma bardziej twórczy umysł, może także pomagać innym i jest cenny dla całego zespołu. Również z tego względu warto wejść we współpracę z psychologami dla firm.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.