Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Optymalizacja kosztów a reklama internetowa

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1047 Autor:

Truizmem byłoby twierdzenie, iż bez względu na to, w jakiej branży działa nasze przedsiębiorstwo, jego sukces zależny jest w dużej mierze od zastosowania odpowiedniej kampanii reklamowej.

Optymalizacja kosztów a reklama internetowa
Zakres działań marketingowych do wyboru jest bardzo szeroki i zależny głównie od naszej pomysłowości, niemniej jeśli obawiamy się o utratę płynności finansowej, eksperymentowanie może być wielce ryzykowne. Z drugiej jednakże strony, całkowita rezygnacja z działań marketingowych prowadzi w dalszej perspektywie do utraty zainteresowania usługami oferowanymi przez naszą firmę. W poniższym artykule pokażemy na przykładach, jakie mamy możliwości prowadzenia aktywnej kampanii reklamowej przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. 

Wydawajmy pieniądze tylko na niezbędne i sprawdzone kanały reklamy

Właściciel firmy, która zagrożona jest utratą płynności finansowej ma do wyboru wiele możliwości postępowania, które powinien przedyskutować ze partnerami albo z pracownikiem specjalizującym się w marketingu sieciowym. Teoretycznie możemy znacząco ograniczyć wydatki na poczet marketingu albo też postawić wszystko wyłącznie na jedną kartę - rewolucyjny pomysł, który przyczyni się do nagłego wzrostu zainteresowania przedsiębiorstwem. Ewentualne zagrożenie utratą płynności finansowej to jednakże moment, kiedy każda złotówka wydana na poczet kampanii reklamowej powinna zostać skierowana jak najbardziej precyzyjnie tam, gdzie będzie mogła zaowocować pewnym zyskiem. Niezwykle istotna jest w takim przypadku finansowa dyscyplina, dokładne przeanalizowanie efektów reklamy, jak i zrezygnowanie z tychże form kampanii, które są zbyt kosztowne, a przy tym nie dają pewności efektów. 

Kampanie na Facebooku i kampania Google Ads  – optymalizacja budżetu kampanii

Obecnie jedną spośród najczęściej wybieranych, a przy tym najbardziej efektywnych możliwości promowania firmy są kampanie na Facebooku, jak i kampanie Google Ads. Zdecydowanie warto omówić kwestię zoptymalizowania kosztów właśnie na ich przykładzie, ponieważ to obecnie jedne z najczęściej wykorzystywanych kanałów w komunikacji marketingowej. Małe, ale i średnie przedsiębiorstwa krajowe chętnie wykorzystują kampanię Google Ads, jak i kampanie w mediach społecznościowych, niemniej jednak równie często, marnują środki finansowe, nie dbając o maksymalne wykorzystanie danych dostępnych w Google Anlytics i właściwe targetowanie. 

Przykład 1 - skuteczna kampania Google Ads dzięki zastosowaniu lepszego targetowania 

W firmie A została rozpoczęta kampania, która bazuje na dopracowanych, chwytliwych reklamach Google. Zostały odnotowane znaczne wzrosty kliknięć w reklamowe banery. Było to przyczyną znacznego wzrostu kosztów reklamy i wyłącznie niewielkiego wzrostu sprzedaży oferowanych usług. Taka sytuacja może ulec zmianie tylko dzięki właściwemu targetowania - dobraniu odpowiednich grup docelowych (na podstawie danych zgromadzonych w Google Anlytics), czy użyciu wykluczających się fraz.  

Przykład 2 - obniżenie kosztów przejść na stronę i polubień na Facebooku 

W firmie B prowadzono aktywną kampanię, której cel stanowiło zdobywanie dużej ilości polubień profilu na Facebooku, jak i wzrost świadomości istnienia tejże marki. Kampania przynosiła oczywiście skutki, niemniej jednak koszty uzyskiwania polubień były relatywnie wysokie. Dzięki odpowiedniemu sprecyzowaniu profilu nabywców, jak i przygotowaniu dostosowanych do grupy docelowej reklam obniżono koszt jednego kliknięcia, aż do 65%. 

Skupianie uwagi i zwiększanie sprzedaży produktów i usług dzięki promocjom 

Aktywna kampania w mediach społecznościowych i w Google Ads, może być bardzo skuteczna, kiedy zostanie połączona z tradycyjnie stosowanymi formami reklamy, takimi jak, chociażby promocje, gratisy i obniżki. Warto przemyśleć, które spośród rozwiązań będą postrzegane w roli szczególnie atrakcyjnych okazji dla klientów, a przy tym nie będą związane z nazbyt wysokimi kosztami dla samego przedsiębiorcy.  

Przykład 3 - trwałe efekty dzięki kampanii content marketingowej i pozycjonowaniu 

W firmie C poza kampanią w mediach społecznościowych i z użyciem Google Ads dba się o systematyczny rozwój wiedzy specjalistycznej, która jest dostępna na stronie internetowej dla każdego. Dzięki temu wzrosła znacząco świadomość istnienia marki, zaś witryna internetowa firmy zyskała dużo lepszą pozycję w internetowych wyszukiwarkach, a po pewnym czasie zwiększyła się także sprzedaż. Zaniechanie opisanych działań w krótkiej perspektywie czasu nie poniesie za sobą negatywnych skutków, niemniej jednak dłuższa zwłoka może zakończyć się trudnymi do odrobienia i kosztownymi stratami. 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.