Najczęściej jest reakcją na złe postępowanie z naszym układem ruchu. Dlaczego tak często bolą nas plecy? Przyjrzyjmy się dokładnie temu zagadnieniu.
Przyczyny bólu kręgosłupa
W dolegliwościach dotyczących kręgosłupa wyróżniamy dwie przyczyny: mechaniczną i chemiczną. Znaczna część bólów ma związek z uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Jego powodem może być wykonanie nagłego ruchu bądź częste dźwiganie ciężkich przedmiotów. Zbyt mała ilość ruchu i nieprawidłowa postawa ciała również ma wpływ na występowanie bólu.
Popularne zabiegi rehabilitacyjne
Bóle kręgosłupa dotyczą ludzi w każdym wieku. Na szczęście tylko niewielka część pacjentów jest kierowana na zabieg operacyjny. Większość może być leczona zachowawczo przez specjalistów stosujących odpowiednie zabiegi. Pacjent i terapeuta dążą wówczas do zniwelowania bólu i dbają o to, aby on nie powrócił.
Najpopularniejsze zabiegi rehabilitacyjne to:
- Terapia manualna - koryguje wadliwe ustawienia na stawach międzykręgowych i zmniejsza ucisk na rdzeń kręgowy, dzięki czemu uwalnia od bólu.
- Masaż medyczny - poprzez oddziaływanie na skórę, tkankę mięśniową, stawy i aparat więzadłowy leczy obolałe miejsce.
- Masaż tensegracyjny - opracowanie grup mięśniowych, kości i ścięgien zgodnie z zasadą tensegracji.
- Kinezyterapia - leczenie z wykorzystaniem ruchu.
- PNF - jej celem jest reedukacja ruchowa. Wykorzystuje w tym celu ruchy, które każdy człowiek wykonuje na co dzień. Leczy układ ruchu i pobudza układ nerwowy do działania.
- Kinesiotaping - przyklejanie taśm na ciało w celu usprawnienia pracy mięśni.
- Neuromobilizacje - to napinanie nerwów poprzez odpowiednie ustawienie kończyny. Działa bezpośrednio na układ nerwowy i poprawia jego ruchomość oraz elastyczność.
- Fizykoterapia - polega na naświetlaniu promieniami lasera miejsc na ciele objętych dolegliwościami.
Masaż leczniczy na kręgosłup dla zapracowanych
Masaże lecznicze uśmierzają ból i poprawiają stan pacjenta dzięki specjalnie wypracowanym technikom. Na dolegliwości ze strony kręgosłupa stosuje się elementy masażu klasycznego - oklepywanie, ugniatanie, rozcieranie oraz segmentarnego - czyli specjalne chwyty oraz wykonywanie ruchów od dołu do góry. Masaż nie powoduje bólu i przynosi doskonałe rezultaty. Specjalista rozluźnia mięśnie wzdłuż kręgosłupa przez kilkadziesiąt minut. Seria zabiegów wykonanych przez rehabilitanta może sprawić, że ból kręgosłupa odejdzie w zapomnienie. Aby tak się stało, trzeba pamiętać o systematycznym uczęszczaniu na rehabilitację.