Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Pieniądze na start firmy

Dodano: 6 lat temu Czytane: 1208

Każda młoda firma boryka się z problemem finansowania początków swojej działalności. Chociaż pieniądze można uzyskać z wielu źródeł, to instytucji, które udzieliłyby wsparcia nie ma zbyt wielu.

Młode lub nieistniejące jeszcze firmy w większości przypadków mogą zapomnieć o kredytach bankowych. Wszystkie banki wymagają przynajmniej pół roku stażu firmy na rynku, a standardowo jest to nawet i rok. W wielu przypadkach mogą pomóc dodatkowe zabezpieczenia kredytu, takie jak wkład własny czy hipoteka - jednak mimo tego banki obsłużą tylko firmy, które posiadają już jakikolwiek staż. Dobry biznesplan również jest w stanie pomóc.

Inaczej zachowają się parabanki. Tam o wiele łatwiej jest uzyskać wsparcie finansowe, jednak mimo to, trzeba przedstawić dobry biznesplan, dotychczasowe faktury, historię konta czy opis, na co potrzebne są dodatkowe środki. To też nie gwarantuje otrzymania pożyczki, jednak szanse są całkiem spore. Nie można jednak zapominać, że kwota, którą otrzymamy z parabanku będzie znacznie niższa, niż kwota normalnego kredytu. Nie będzie wynosić więcej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trzeba mieć też na uwadze wysokość odsetek, które czasem wynoszą trzy lub cztery razy więcej niż odsetki bankowe.

Kolejnym sposobem na uzyskanie pieniędzy na start jest dofinansowanie z Urzędu Gminy czy Unii Europejskiej. Często potrzeba jedynie przedstawić dobry plan działalności i cele, które firma chce osiągnąć. Dodatkowym wymgiem jest niezbyt wygórowana forma zabezpieczenia. Z reguły nie są to wysokie kwoty, ale skoro można otrzymać te kilkanaście tysięcy, to czemu nie?

Inną drogą jest szukanie inwestora prywatnego na własną rękę. Nie każda firma może się starać o sponsora - z reguły tylko działalności innowacyjne mają szansę zainteresować kogokolwiek z zewnątrz.

Choć samą gotówkę może być ciężko otrzymać, istnieje szereg innych produktów finansowych - również dla młodych firm. Warto zainteresować się leasingiem, kartą kredytową, debetem czy może specjalną pożyczką dla nowych przedsiębiorców.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.