Dzisiaj jest: 30.9.2022, imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Składki ZUS i inne zmiany dla przedsiębiorców 2021

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1360 Autor:

Nowy rok zwykle przynosi zmiany. Nie inaczej będzie w przypadku składek ZUS. Co nowego czeka przedsiębiorców? Czy wszystkie składki wzrosną?

Składki ZUS i inne zmiany dla przedsiębiorców 2021

Wyższe składki ZUS w 2021 roku

Przedsiębiorcy w roku 2021 muszą liczyć się z podwyżkami. Jest też dobra wiadomość, wzrost opłat będzie najniższy od 11 lat. Składki miesięczne zależne są od średniego miesięcznego wynagrodzenia, które w 2021 roku wyniesie 5259 zł. 

Nowe składki w zależności od grupy ubezpieczonych

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do grupy I należą osoby prowadzące działalność gospodarczą nie dłużej niż 24 miesiące. Podstawa do naliczenia składek obliczana jest na podstawie minimalnego wynagrodzenia wynoszącego w roku 2021 2800 zł. To 200 zł więcej niż w roku ubiegłym. Wymiar składek nie może być niższy niż 30% tej kwoty, czyli 840 zł. Przedsiębiorcy z tej grupy zapłacą kolejno za ubezpieczenie emerytalne: 163,97 zł, ubezpieczenie rentowe: 67,20 zł, ubezpieczenie chorobowe: 20,58 zł. 

Do drugiej grupy zalicza się osoby prowadzące działalność gospodarczą dłużej niż 2 lata, twórców i artystów, wolne zawody, wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólników spółek jawnych, komandytowych, partnerskich oraz osoby prowadzące szkoły. Wymiar składek dla tych przedsiębiorców nie może być niższy niż 3155,40 zł. Jest to 60% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Osoby z grupy II zapłacą za ubezpieczenie emerytalne  615,93 zł, składka rentowa wyniesie 252,43 zł, natomiast koszt ubezpieczenia chorobowego to 77,31 zł. 

Ostatnią grupą są mali przedsiębiorcy korzystający z programu mały ZUS plus. Składki dla tych osób ustalane są indywidualnie, zależą one od wysokości przychodu. 

Składki zdrowotne w 2021 roku nie są na razie znane. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawi dane w połowie stycznia przyszłego roku. Są one ustalane na podstawie specjalnego wskaźnika, który nie został jeszcze zdefiniowany. Opłaty na przedsiębiorców, którzy nie posiadają żadnych ulg, wzrosną o 6,54 zł w stosunku do roku 2020. Z większymi podwyżkami muszą liczyć się przedstawiciele grupy pierwszej, gdyż wzrost wyniesie prawie 19 zł. 

Inne zmiany dla przedsiębiorców 

Duże przedsiębiorstwa w roku 2021 muszę liczyć się ze zmianami. Przedsiębiorcy będą zobligowani do przedstawienia raportu, który będzie zawierał terminy płatności, które obowiązują kontrahentów. Kolejną zmianą są przepisy, które przyznają firmom prawa takie same, jak mają konsumenci w stosunku do innych przedsiębiorstw. W praktyce oznacza to, że będzie możliwość skorzystania z prawa do rękojmi. Sprzedawcy będą musieli także respektować prawo do zwrotu produktu w przypadku transakcji B2B dla zakupów internetowych. 

Zmiany czekają również przedsiębiorców korzystających z karty podatkowej. Wzrost stawki podatkowej wyniesie ok. 3,6%. Wejdą w życie również przepisy ułatwiające rozliczanie małżonków. Z karty podatkowej będzie można skorzystać nawet jeśli małżonek prowadzi działalność o podobnym charakterze. Zostanie także zwiększony limit pracowników, których można zatrudniać, aby rozliczać się za pomocą karty podatkowej. 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.