Dzisiaj jest: 30.11.2021, imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Kredyt we frankach od pozwu do wyroku

Dodano: rok temu Czytane: 1192 Autor:

Z problemem wciąż niemalejącego zadłużenia z tytułu umowy kredytu we frankach szwajcarskich zmaga się wiele rodzin w Polsce.

Kredyt we frankach od pozwu do wyroku

Często okazuje się, że po kilkunastu latach spłacania rat kredytowych, kapitał pozostały do spłaty wciąż przewyższa pierwotną wartość kredytu w złotych. Problem jest tym bardziej dotkliwy, że po tzw. "czarnym czwartku" w styczniu 2015 roku, kiedy Narodowy Bank Szwajcarii uwolnił kurs franka powodując umocnienie szwajcarskiej waluty, za franka trzeba płacić o wiele więcej, co znacząco wpływa nie tylko na wysokość raty, ale także na aktualną wycenę w PLN wartości kapitału do spłaty.

Jak uwolnić się od problemu zadłużenia frankowego?

Kompleksową pomoc "frankowicze" mogą uzyskać zgłaszając się do kancelarii prawnej specjalizującej się w rozwiązywaniu problemów kredytów denominowanych i indeksowanych kursem walut obcych. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że banki udzielając masowo tzw. kredytów walutowych w CHF wprowadzały kredytobiorców w błąd, sugerując, że otrzymają oni do dyspozycji walutę szwajcarską. W rzeczywistości sprzedawały one produkt obarczony wysokim ryzykiem kursowym, które w całości przerzuciły na kredytobiorców. Większość osób decydujących się na kredyt we franku nie była świadoma ryzyka, ze względu na zawiłość przedłożonych do podpisu umów. Na przestrzeni ostatnich lat zarówno krajowe, jak i europejskie instytucje (m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - UOKiK oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - TSUE) opowiedziały się po stronie kredytobiorców, wskazując, że zawarte w umowach frankowych klauzule indeksacyjne mają charakter abuzywny (tzn. są niedozwolone). W związku z tym można z powodzeniem dochodzić swoich roszczeń wobec banku na drodze sądowej.

Kredyt we frankach od pozwu do wyroku

W ostatnich latach w polskich sądach zapada coraz więcej prawomocnych wyroków na korzyść frankowiczów. Na podstawie orzeczeń sądowych wiele umów kredytowych zostało uznanych za nieważne, co jest najskuteczniejszym sposobem na uwolnienie się od problemu zadłużenia w CHF. Cześć umów kredytów frankowych na mocy wyroków sądowych została też "odfrankowiona", co oznacza usunięcie z nich niedozwolonych klauzul indeksacyjnych, a w praktyce przewalutowanie i zamianę na kredyt złotowy. Oba warianty są korzystne dla osób, które zaciągnęły kredyt we frankach. Za pośrednictwem strony https://www.stop-frank.pl/  można zlecić wykonanie bezpłatnej analizy dokumentacji kredytowej pod kątem rozpoczęcia sporu z możliwością złożenia pozwu przeciwko bankowi. 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.