Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Darowizna dla organizacji pożytku publicznego w PIT

Dodano: 2 lata temu Czytane: 949 Autor:

Przekazanie darowizny przez przedsiębiorcę dla dowolnej organizacji pożytku publicznego niesie bardzo wiele korzyści- także dla samego przedsiębiorcy.

Darowizna dla organizacji pożytku publicznego w PIT

Jeśli wobec tego nosimy się z myślą o takim datku- nie powinniśmy się obawiać problemów z ewentualnymi rozliczeniami. Aby dodatkowo poczuć się zmotywowanym do pomagania w taki sposób, warto wskazać na spore korzyści bycia odpowiedzialnym społecznie. 

Dlaczego warto przekazać darowiznę? 

Chociażby dlatego, że jest to pewna inwestycja we wspólnotę, której sami jesteśmy członkami. Przekazując pieniądze danej organizacji przyczyniamy się do poprawy funkcjonowania społeczeństwa, a więc robimy coś dobrego dla siebie i dla innych. Przekazywanie darowizny od razu stawia firmę w lepszym świetle i pozwala w pozytywny sposób kształtować jej wizerunek. To jednak nie wszystko. Pomaganie poprzez darowizny może być elementem strategii CSR, czyli projektów społecznej odpowiedzialności biznesu. Przedsiębiorstwo zawsze może pochwalić się wdrażaniem takich inicjatyw, które pozwalają na długofalowe budowanie relacji z danym przedsiębiorstwem. Przekłada się to na lojalność i zaufanie nie tylko ze strony klientów, ale i parterów biznesowych czy też pracowników. Jak więc szybko możemy się zorientować- naprawdę warto pomagać. 

Darowizna dla organizacji pożytku publicznego w PIT i możliwość odliczenia tego wydatku

Kolejną korzyścią jest możliwość rozliczenia darowizny w zeznaniu podatkowym tym samym zmniejszając wysokość koniecznego do zapłacenia podatku. Jest to jednak możliwe w przypadku przedsiębiorców, którzy nie korzystają z rozliczania podatku liniowego. Możliwość rozliczania darowizny przepisy przewidują jedynie w rozliczeniu rocznym, nie ma możliwości rozliczenia darowizny w ciągu roku. Odliczenie tego wydatku od dochodu w przypadku firm jest możliwe w sytuacji, kiedy darowizna wynosi nie więcej niż 6% kwoty całkowitego, uzyskanego przychodu i kiedy przedsiębiorca posiada udokumentowany dowód wpłaty. Aby nie przekroczyć limitu 6% warto wiedzieć, że tutaj zliczana jest suma wszystkich przekazanych w danym roku darowizn. Do limitu nie zaliczają się jedynie darowizny charytatywno- opiekuńcze dla kościoła katolickiego. 

Darowiznę można także rozliczyć na swoją korzyść w przypadku, kiedy działalność gospodarcza jest rozliczana na zasadach ryczałtu. Tutaj również obowiązuje 6% ograniczenie, a wszystkie zasady są podobne z tym, że odliczenie jest dokonywane od kwoty przychodu. Przy stosowaniu różnych stawek ryczałtu odliczenie dokonywane jest proporcjonalnie. W zeznaniu PIT podatnik ma możliwość różnicowania celów wyznaczanych darowizn: cele pożytku publicznego, cele religijne, krwiodawstwo, cele charytatywno- opiekuńcze oraz edukację i szkolnictwo. 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.