Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Dropshipping czy warto?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1372 Autor:

Dropshipping to pomysł na nowy e-biznes, jak i na rozszerzenie działalności funkcjonującego już sklepu internetowego. Czym dokładnie jest dropshipping? Jakie są jego wady i zalety? Sprawdzamy.

Co to jest dropshipping?

To model logistyczny sprzedaży internetowej, w którym proces realizacji wysyłki towaru należy do dostawcy. Właściciel e-sklepu zbiera zamówienia od klientów oraz przesyła je do hurtownika. To na właścicielu ciążą wszelkie formalności oraz proces obsługi klienta. Sprzedawca zarabia poprzez wyznaczoną marżę, czyli różnicę między ceną sprzedaży a ceną hurtową.

Plusy dropshippingu

Niewątpliwą zaletą dropshippingu jest łatwy start oraz niskie koszta funkcjonowania działalności w stosunku do prowadzenia standardowego sklepu internetowego. Odchodzą wydatki związane z pracownikami, jak i magazynowaniem towaru. Mniejszy nakład finansowy wiąże się oczywiście z mniejszym ryzykiem biznesowym. Dropshipping do warty uwagi model biznesowy dla osób szukających pomysłu na biznes z małym kapitałem.

To też dobry pomysł dla osób, które szukają pracy zdalnej. Wszystkie formalności, jak i procesy możemy załatwić przez internet bądź telefonicznie. Któż z nas nie marzy o pracy, wykonywanej z każdego miejsca na świecie?

Minusy dropshippingu

Łatwość prowadzenia i założenia biznesu wpływa na jego konkurencyjność. Rzetelny dostawca z całą pewnością prowadzi już współpracę z innymi właścicielami e-sklepów. Konkurencja nie śpi, towary nie są unikalne. Wobec czego właściciel nie może pozwolić sobie na ustalenie wyższej marży.

"Outsourcing" procesu dostawy może powodować liczne problemy, począwszy od braku towaru, błędów w zamówieniach, kończąc na złej jakości produktów. Jako właściciel sklepu nie masz wpływu na wysyłkę, jak i same produkty, natomiast ponosisz konsekwencje związane z niezadowoleniem klienta.

Czy warto?

Jak każdy biznes dropshipping ma swoje mocne, jak i słabe strony. Analizując wady i zalety, aspirujący przedsiębiorca musi określić, czy to rozwiązanie odpowiednie dla niego. Małe ryzyko związane z wystartowaniem, jak i prowadzeniem działalności może zachęcić do spróbowania swoich sił w tym modelu.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.