Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

System ERP. Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1029 Autor:

System ERP jest programem informatycznym przeznaczonym dla firm do zarządzania jej zasobami.

System ERP. Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Zakup oprogramowania nigdy nie jest oczywisty i nie polega wyłącznie na dokonaniu transakcji. Ponieważ każda firma jest trochę inna nawet w stosunku do firm bezpośrednio z nią konkurujących, zakup systemu, który będzie tak mocno ingerował w tkankę firmy nie jest zadaniem prostym. Dlatego każdy przedsiębiorca dokonując zakupu powinien opierać się na kilku podstawowych kryteriach.
 

System ERP a rzeczywiste potrzeby firmy
 

Przede wszystkim należy pamiętać, że system ERP jest elastyczny, to znaczy, że każdy przedsiębiorca może mocno zaingerować w jego składowe. Dlatego najważniejszym kryterium zakupu będzie określenie potrzeb swojej firmy, a dopiero do tych potrzeb wybór właściwego systemu. Przedsiębiorca musi określić niezbędne funkcje programu, cele jakie sobie stawia i chce zrealizować przy pomocy systemu ERP, zakres wdrażania poszczególnych funkcji oraz tzw. wąskie gardła, czy obszary, które kreują w firmie najwięcej problemów. 
 

Przyszłość przedsiębiorstwa 
 

Cechy systemu ERP muszą uwzględniać wszelkie aspekty działalności gospodarczej i bieżących potrzeb firmy. Jednocześnie system musi posiadać określone rozwiązania, które będą przydatne przedsiębiorcy w przyszłości. System ERP kupuje się modułami, dlatego dość łatwo wybrać takie, które poprowadzą firmę do przyszłości i realizacji celów stawianych sobie na kolejne lata. Zakup oprogramowania jest inwestycją wieloletnią, dlatego należy o niej myśleć perspektywicznie. Kupując system ERP warto zwrócić uwagę na warunki kolejnych aktualizacji, a przede wszystkim perspektywy rozwoju samego oprogramowania. 
 

Modułowość systemu 
 

Oprogramowanie ERP zbudowane jest modułowo. Oznacza to, że kupując dostęp do określonych na danym momencie rozwoju firmy modułów warto jednocześnie zapoznać się z cała ofertą i możliwościami dołączania kolejnych części systemu wraz z powstającymi potrzebami firmy, to one właśnie mogą przesądzić w przyszłości o konkurencyjności firmy. 

Popularne systemy ERP

Na temat popularnych systemów ERP przeczytać można na stronach producentów tego typu oprogramowania. Za przykład posłużyć może tu Aprostystem — firma oferująca modułowe rozwiązania, które uzupełnia systematyczna aktualizacja WAPRO.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.