Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

RODO - sprawdź co musisz wiedzieć i kto pomoże Ci dostosować firmę do wymogów ustawy

Dodano: 3 lata temu Czytane: 894 Autor:

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych nieco zmieniło sytuację na rynku, ponieważ firmy zmuszone zostały dostosować się do wymogów, które stawia przed nimi nowa ustawa.

RODO - sprawdź co musisz wiedzieć i kto pomoże Ci dostosować firmę do wymogów ustawy

RODO dotyczy każdej firmy, bez żadnego wyjątku. Oznacza to, że firma musi dołożyć wszelkich starań, aby konsumenci mieli zabezpieczone dane, które nie przedostaną się w żaden sposób do osób niepowołanych. Zmiany dotyczą więc:

  • firm jednoosobowych,
  • spółek cywilnych,
  • spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Oczywiście objęte takimi zmianami są też różne inne podmioty, każdy kto zatrudnia pracowników. Wprowadzono także zasadę, że na terenie firmy legalnie można montować kamery, zapewniając tym samym bezpieczeństwo swoim pracownikom.

Duża odpowiedzialność na firmach przetwarzających dane

Zmiany dotyczą głównie przedstawicieli wszystkich firm, które przetwarzają dane, aby zabezpieczyć je w odpowiedni sposób. Tyczy się to np. biur rachunkowych, firm hostingowych, kancelarii prawniczych, itd. W razie jakichkolwiek naruszeń można ubiegać się o odszkodowania z tytułu nieprawidłowo zabezpieczonych danych, co mogło mieć negatywny wpływ na wizerunek jakiejś osoby lub naraziło jej bezpieczeństwo. Firmy, które będą naruszać obowiązujące zasady płacić będą sowite kary finansowe, nad czym czuwać będą specjalnie wyznaczone do tego instytucje.

Kto pomoże w przygotowaniu firmy?

Administratorzy danych w firmach nie będą na szczęście pozostawieni sami sobie, ponieważ o pomoc w wprowadzeniu RODO w firmach można zwrócić się np. do kancelarii prawnych, które świadczą takie usługi i wiedzą jak to zrobić. Prawnicy przechodzą specjalne szkolenia w tym zakresie, tak aby dopomóc jak największej liczbie osób. Poza tym rząd jasno wskazuje na to, że zwrócić o pomoc można się też do wielu instytucji państwowych, które zostały stworzone właśnie w celu pomocy administratorom danych, tak aby w trakcie wprowadzania nowych zasad w życie nie popełnić jakiegoś błędu. Nie trzeba się więc nadmiernie martwić tym, że coś pójdzie nie po myśli właściciela firmy i narazi się on tym samym na poważne kary finansowe. 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.