Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Jak dbać o czyste powietrze w biurze?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 3116 Autor:

Podczas pracy w biurze niezbędne jest zapewnienie odpowiednich warunków do wykonywania zawodowych obowiązków. Nie wystarczy jedynie zapewnienie komfortowego miejsca do pracy.

Jak dbać o czyste powietrze w biurze?
Bardzo ważnym aspektem jest czyste powietrze, które wpływa na jakość i wydajność pracy, a ponadto gwarantuje higienę i bezpieczeństwo. Jak więc dbać o czyste powietrze w biurze?
 

Zanieczyszczenia powietrza


Powietrze w biurze może być zanieczyszczone między innymi przez szkodliwe, niewyczuwalne gazy. O ile w nowoczesnych biurowcach tego problemu nie ma, inaczej już będzie w przypadku biur mieszczących się w kamienicach czy domach. Częstym problemem będzie w takich wypadkach zatrucie tlenkiem węgla, który jest trudny do wykrycia ze względu na swoją bezwonność. Innym, niewidocznym dla oka zagrożeniem, są mikropyłki z tonerów związane z używaniem drukarek laserowych czy kserokopiarek. Mikropyłki wdychane wraz z powietrzem mogą powodować kaszel, bóle głowy czy zmęczenie. Na złą jakość powietrza wpływa także zła klimatyzacja. Zbyt rzadko czyszczone filtry powodują bowiem gromadzenie się zanieczyszczeń, które stanowią idealne siedlisko dla rozwoju bakterii. 
 

Dlaczego trzeba dbać o powietrze?


Wiele schorzeń pracowników może być spowodowanych właśnie złą jakością powietrza w biurze. Powietrze zbyt suche będzie podrażniać śluzówkę i powodować podatność na infekcję. Brak dbałości o jakość powietrza zgodną z wymogami niesie ze sobą także konsekwencje w postaci sankcji karnych. Zgodnie z przepisami BHP pracodawca musi zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza na poziomie 40-60%, a przede wszystkim o jego regularną wymianę. Przepisy określają także zawartość dwutlenku węgla w powietrzu – nie powinna ona wynosić więcej niż 1000 ppm. Każdy z pracowników powinien mieć ponadto zapewnioną odpowiednią ilość świeżego powietrza. W budynkach użyteczności publicznej będzie ona wynosić 20 m3 świeżego powietrza na godzinę, w przypadku braku otwieranych okien 30 m3 , natomiast jeśli w budynku wolno palić – wartość ta to aż 50 m3 na osobę. Dbałość o jakość powietrza jest podstawą dobrego samopoczucia osób przebywających w biurze i może sprawić, że uda się uniknąć wielu chorób. 
 

Powietrze w biurze a wymogi prawne


Jednym z obowiązków pracodawcy jest zadbanie o to, by praca w biurze była bezpieczna. W przypadku niespełniania wymogów zawartych w normach inspektorzy pracy mogą nałożyć grzywnę do nawet 2 tysięcy złotych. 
 

Oczyszczacze - sposób na czyste powietrze


W celu zadbania o czyste powietrze w biurze, warto skorzystać z oczyszczaczy. Te urządzenia zasilane energią elektryczną zyskały na popularności szczególnie w momencie wzrostu poziomu smogu i częstym przypominaniu o skutkach, jakie niesie ze sobą wdychanie zanieczyszczeń. Oczyszczacze powietrza nie tylko pozwolą pozbawić powietrze szkodliwych składników. Mają także inne zalety, które szczególnie dobrze mogą odczuć osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych, a także alergicy. Większość oczyszczaczy powietrza wyposażona jest we wszystkie elementy pozwalające zadbać o czyste powietrze w biurze. Urządzenia te posiadają więc filtr węglowy oraz funkcję jonizacji powietrza, dzięki której można zneutralizować zapachy oraz wyeliminować roztocza i bakterie. Niektóre modele wyposażone są także w funkcję automatycznego nawilżania powietrza.

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony https://oxyshop.pl/
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • komentarz
    2018-10-02 12:53:39 Zgłoś
    zainteresuje sie tematem :)
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.