Dzisiaj jest: 5.6.2020, imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

Nadciśnienie objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Dodano: 2 lata temu Czytane: 880 Autor:

Nadciśnienie tętnicze jest podstępną chorobą, która niestety rzadko daje wyraźne i łatwe do zauważenia syndromy. Często dopiero poważne powikłania nadciśnienia skłaniają do wizyty u lekarza.

Nadciśnienie objawy, które powinny Cię zaniepokoić
Warto wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o nadciśnieniu, aby uniknąć groźnych powikłań. 

Nadciśnienie objawy 

Nadciśnienie tętnicze, podobnie zresztą jak cukrzyca typu 2 przebiega w sposób niemy. Dlatego wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero po kilku latach. Nie ma więc szans na szybkie wdrożenie leczenia. Wprawdzie nadciśnienie nie objawia się żadnymi objawami, ale to nie znaczy, że nie uszkadza narządów. Niekiedy mają miejsce groźne dla życia powikłania. Dlatego wszyscy, w szczególności osoby żyjące w ciągłym stresie np. przedsiębiorcy powinni kontrolować regularnie ciśnienie krwi za pomocą prostego ciśnieniomierza naramiennego. Wówczas w razie potrzeby można szybko rozpocząć leczenie hipotensyjne, a więc obniżające ciśnienie. 

Popularne objawy nadciśnienia tętniczego

Objawy nadciśnienia na ogół pojawiają się wówczas, gdy ciśnienie krwi osiąga już wysokie wartości, ale nie jest to reguła. Czasami objawy choroby nie pojawiają się nigdy. Dlatego w tym przypadku ogromne znaczenie ma systematyczne kontrolowanie wartości ciśnienia tętniczego. Można to robić w gabinecie lekarskim lub w domu za sprawą znanego urządzenia, jakim jest ciśnieniomierz naramienny. Do najczęściej występujących objawów nadciśnienia zalicza się potliwość, bezsenność, bóle i zawroty głowy, kołotanie serca, obniżenie sprawności oraz zaczerwienienie czy uderzenia gorąca. Inne objawy pojawiają się już w późniejszej fazie choroby i są skutkiem uszkodzenia narządów spowodowanego poprzez nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego. Nie są to więc objawy samego nadciśnienia, ale różnego rodzaju powikłań występujących z powodu braku jego leczenia. Zalicza się do nich zaburzenia widzenia, zaburzenia funkcjonowania nerek, obrzęki różnego rodzaju, obniżenie sprawności intelektualnej czy upośledzenie tolerancji wysiłku. 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? 

W zasadzie każdy wymieniony wyżej objaw powinien skłonić do wizyty u lekarza, podczas której wykonany zostanie pomiar ciśnienia tętniczego. Jednak eksperci zalecają, aby profilaktycznie ciśnienie mierzyć sobie w domu co jakiś czas. Do tego celu służą proste w obsłudze ciśnieniomierze, które zakupić można w zasadzie w każdej aptece. W przypadku dzieci pomiar ciśnienia należy wykonywać co rok w ramach bilansu pediatrycznego. Osoby w wieku 18-40 lat taki pomiar muszą wykonywać przynajmniej raz na dwa lata. Osoby powyżej 40 lat powinny robić to minimum raz na rok. To bardzo ważne przede wszystkim w przypadku tych osób, które miały w rodzinie przypadku nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy chorób berek. Trzeba przy tym pamiętać, że nadciśnieniu w dużej mierze sprzyja otyłość. Aż 80% przypadków nadciśnienia tętniczego w Polsce ma związek z nadwagą. Dlatego osoby otyłe czy z nadprogramową liczbą kilogramów powinny się badać częściej niż inne.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.