Dzisiaj jest: 6.6.2020, imieniny: Laury, Laurentego, Nory

Jak szybko i skutecznie stworzyć wizerunek eksperta?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1864 Autor:
Redakcja poleca!

Dlaczego warto być postrzeganym jako ekspert? Bo dziś samo stworzenie strony internetowej to za mało. Klienci mają do wyboru setki podobnych produktów i usług.

Jak szybko i skutecznie stworzyć wizerunek eksperta?

Stąd, aby ich przekonać trzeba czegoś więcej. Obniżanie cen i kolejne promocje, to rozwiązanie na krótką metę. Lepiej jest działać długofalowo. Jak? Przez zbudowanie odpowiedniego wizerunku. Aby zaistnieć na rynku i się utrzymać musisz być postrzegany jako ekspert. Z tego wpisu dowiesz się, co zrobić, aby klienci odbierali Cię jako autorytet w Twojej branży.

Dlaczego warto być ekspertem?

Z bardzo prostej przyczyny- od ekspertów chętniej kupujemy. To z kolei daje możliwość podniesienia cen i w konsekwencji większych wpływów.

Co jeszcze daje bycie ekspertem?

  • mniejszy stres- im lepiej wykonujesz daną czynność, tym mniej stresu ona w Tobie wywołuje,

  • pozycję społeczną- Twoi klienci lub współpracownicy będą traktowali Cię z większym szacunkiem,

  • rozwój- bycie ekspertem to nieustannie pogłębianie swojej wiedzy.

Jak być postrzeganym jako ekspert?

Strona www

Pierwszym krokiem do zbudowania wizerunku eksperta jest strona internetowa. Opracuj wartościową stronę internetową, która będzie magnesem dla Twoich klientów. Strona powinna być przejrzysta. Napisana zrozumiałym językiem korzyści. Zapewnij użytkownika o tym, że znajdzie u Ciebie to, czego szuka. Ważne jest, abyś przedstawił siebie i swoich współpracowników. Pokaż internaucie, kim jesteś, czym się zajmujesz, jakie projekty zrealizowałeś i jakie osiągnąłeś sukcesy. Nie bój się mówić również o porażkach. W tym punkcie ważne jest to, żebyś pokazał, jak sobie z nimi poradziłeś, jak je przezwyciężyłeś. Zagwarantuj swoim odbiorcom łatwy i szybki kontakt. Podaj pełne dane adresowe. To Cię uwiarygodni w oczach osób zainteresowanych Twoimi usługami.

Blog

Trudno wyobrazić sobie dziś prowadzenie firmy bez bloga. To świetne miejsce do budowania wizerunku specjalisty. Na blogu możesz dzielić się ze swoimi klientami posiadaną wiedzą. Publikuj artykuły, omawiaj konkretne przykłady, podawaj rozwiązania określonych problemów. Pomyśl o tym, z czym zmagają się Twoi odbiorcy, jakie mają kłopoty, czego szukają i daj im to. Ludzie w Internecie szukają przede wszystkim treści poradnikowych. Dostarcz im wyczerpujące informacje, a na pewno to docenią. Na blogu możesz umieszczać teksty, ale równie dobrze sprawdzą się infografiki, podcasty czy filmiki. Przeplataj różne aktywności tak, aby Twój blog się wyróżnił z podobnych i zapadł czytelnikowi w pamięć.

Referencje

Na stronie umieść zakładkę „Referencje”. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ buduje zaufanie do Ciebie i pokazuje Cię jako rzetelnego wykonawcę. W biznesie bez zaufania nic nie osiągniesz, a nie ma lepszej rekomendacji niż opinie innych osób. To tak zwany społeczny dowód słuszności. Dlatego po wykonanym projekcie poproś swoich klientów o referencje. Budować zaufanie możesz także poprzez udostępnianie konkretnych liczb. Mów, z iloma osobami już współpracowałeś, ile zaoszczędzili Twoi kontrahenci. Pokazuj, w jakich mediach publikujesz, na jakich szkoleniach lub konferencjach występujesz.

Social media

To najszybszy sposób na budowanie wizerunku eksperta. W dodatku bardzo skuteczny. Pozwala błyskawicznie dotrzeć do zainteresowanych Twoimi produktami lub usługami. Dzięki Facebook-owi będziesz mógł udostępniać swoje materiały, opisywać, co dzieje się w firmie, jakie projekty realizujesz. Media społecznościowe pozwalają także na budowanie relacji. Fani Twojej marki mogą komentować wpisy i dyskutować. To pozwala wytworzyć więź między Tobą a odbiorcą i buduje lojalność użytkowników wobec firmy.

Ebooki

Jeśli możesz, to twórz ebooki i udostępniaj je osobom wchodzącym na Twoją stronę. Ebooki to elektroniczne książki, które w ostatnim czasie zyskują na popularności. Uwiarygadnia Cię to w oczach klientów i pokaże jako eksperta. Stwórz ebook na interesujący Twoich odbiorców temat i dodawaj go do już zakupionych produktów. Może to być raport na temat branży, w której działasz lub branży, w której funkcjonują Twoi klienci. Możesz opisać szczegółowo jakiś problem albo dać instrukcję na przykład na temat reklamy w social media. Poza bezpłatnym udostępniania me treści, możesz także porozumieć się z wydawnictwem i wydać własną elektroniczną książkę. To zwiększy Twój prestiż, a dodatkowo przyniesie Ci zysk.

Artykuły eksperckie

Tworzenie artykułów eksperckich może być dobrą sposobem na budowanie wizerunku profesjonalisty. Aby to zrobić, wyjdź z inicjatywą i odezwij się do branżowych portali lub magazynów. Zapytaj o możliwość nawiązania współpracy. Dostarczaj wartościowy i ciekawy content na strony internetowe, na które wchodzą Twoi potencjalni odbiorcy. To nie tylko pozwoli Ci zwiększyć ruch na własnej stronie, ale pokaże Cię jako eksperta. Dodatkowo udostępniaj wartościowe treści w bezpłatnych serwisach z artykułami. Trafi nie tylko do szerszego grona, ale może również zostać przedrukowany. Sprawdzaj później, kto przedrukował Twój artykuł i nawiąż z nim kontakt. Zaoferuj, że będziesz regularnie pisał teksty dla danego portalu.

Skup się również na mediach drukowanych. Wyjdź poza Internet i publikuj w mediach tradycyjnych. Możesz zaproponować lokalnej gazecie, że będziesz prowadził stałą rubrykę i odpowiadał na pytania czytelników lub pisał cykliczne artykuły. Jak pisać, żeby być czytanym? Pisz prosto i zrozumiale. Podpisuj swoje teksty i umieszczaj odnośniki do Twojej strony www. Wymyślaj chwytliwe nagłówki i tytuły. Sprawdź, jakie tematy są najczęściej poszukiwane, o czym się mówi i opisz to. Wypracuj swój indywidualny styl. Pisząc do Internetu uwzględniaj też zasady seo.

Webinary

To coraz popularniejsza forma marketingu i budowania wizerunku autorytetu w branży. Webinar jest internetową konferencją, która pozwala szybko dotrzeć do potencjalnych klientów. Uczestnicy po otrzymaniu od Ciebie mailowego zaproszenia, logują się na stronie konferencji, do której link zawarty jest w mailu.

Ważne, aby webinar nie trwał dłużej niż 2 godziny. Po tym czasie znacząco spada koncentracja i wielu uczestników może wylogować się z pokoju konferencyjnego. Najpopularniejsze webinary prowadzone są w formie szkoleń. W czasie ich trwania przekazujesz użytkownikom określony pakiet wiedzy, zupełnie za darmo. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby po zakończonym szkoleniu zaproponować klientom swoje usługi. Duża część z nich skorzysta z Twojej propozycji. Po pierwsze, zadziała reguła wzajemności. Ty dałeś coś odbiorcy, więc czuje się on w obowiązku odwdzięczyć się. Po drugie, pokazałeś się jako ekspert. Szczegółowo omówiłeś określone kwestie. A tak jak mówiliśmy na początku, ludzie chętniej kupują od ekspertów. Webinar daje Ci możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców. Ponadto ponosisz stosunkowo niewielkie koszty: nie rezerwujesz sali szkoleniowej, nie zamawiasz cateringu, nie drukujesz materiałów. Inwestujesz głównie swój czas. Oszczędzają także użytkownicy, ponieważ nie płacą za udział w szkoleniu.

Szkolenia

Możesz organizować płatne i bezpłatne szkolenia stacjonarne. Dlaczego stacjonarne? Ponieważ mają większą wartość. Oczywiście będą wymagały poniesienia pewnych nakładów, głównie organizacyjnych i finansowych. Jednak pokazują Cię w roli profesjonalisty. Eksperta, który swoją wiedzą może dzielić się z innymi. Prowadzenie szkoleń wymaga przećwiczenia umiejętności wystąpień publicznych. Przygotowując szkolenie przemyśl dokładnie jego temat, zastanów się, kto będzie jego odbiorcą, gdzie je zorganizujesz. Zastanów się również, jak dotrzesz z informacją o szkoleniu do potencjalnych uczestników. Przygotuj materiały, zamów catering, wydrukuj dyplomy.

YouTube

To popularny kanał komunikacji z internautami. Jego popularność wynika z tego, że żyjemy w społeczeństwie obrazkowym. Obrazki mają wyższość nad słowem pisanym. Po drugie, znacznie wygodniej jest obejrzeć krótki filmik, niż czytać obszerny tekst. Nagrywanie filmów na YT daje możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców, a także upublicznienia swojego wizerunku. Każdy wie, jak wyglądasz, a przez to jesteś bardziej kojarzony. Lepiej zapadasz w pamięć. Filmiki powinny mieć nie więcej niż 4 minuty. Opowiadaj lekko, w przystępnej formie. Nie zanudzaj i publikuj regularnie. Przyzwyczaj internautów do cykliczności.

Fora internetowe

Jeśli to tylko możliwe, udzielaj się na forach poświęconych Twojej branży. Odpowiadaj na pytania forumowiczów, dziel się swoją wiedzą, udzielaj rad. Fora dają Ci możliwość budowania wizerunku eksperta. Porady udzielane użytkownikom pokazują, że jesteś profesjonalistą, specjalistą w swojej dziedzinie.
Ponadto generują ruch na Twoją stronę www. Istotne jest to, abyś nie spamował i nie wrzucał wszędzie linku do swojego serwisu lub bloga. Co więcej, możesz na forach budować swoje społeczności, skupione wokół tematu, który założyłeś. Ważne jest również to, abyś komentował artykuły i blogi branżowe. Nawiązuj dyskusje, odpowiadaj na dane artykuły, prowadź polemikę. Pamiętaj, aby Twój komentarz wnosił coś nowego w dyskusję. Żeby nie była to, cytując klasyka „oczywista oczywistość”.


Podsumowanie

Powyżej znajdziesz kilka najważniejszych zasad, dzięki którym w dość szybkim czasie będziesz mógł stworzyć wizerunek eksperta. Ważne jest to, aby poza samym wizerunkiem, poszła także treść, czyli Twoja wiedza, doświadczenie i umiejętności. Nie rób wydmuszki, tylko oprzyj swój wizerunek na solidnych podstawach. Tylko wtedy masz szansę na odniesienie sukcesu. Skup się na tych metodach, które najbardziej do Ciebie przemawiają i przemówią do Twoich odbiorców.  Jeśli nie lubisz pisać, może warto skupić się na YT i tworzyć swój kanał? Przerażają Cię wystąpienia publiczne? Zdecyduj się na same webinary, które też są dobrym rozwiązaniem.To, w jaki sposób zaczniesz budować wizerunek specjalisty zależy od Ciebie. Ważne, żebyś robił to regularnie.

Autor: Michał Jezierski- trener, konsultant, przedsiębiorca. Ekspert w zakresie przedsiębiorczości, pozyskiwania zewnętrznego finansowania i copywritingu. Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zamówień publicznych oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Właściciel firmy doradczo-szkoleniowej Kancelaria Rozwoju Biznesowego. Z sukcesem doradza zarówno przedstawicielom administracji samorządowej, jak również przedsiębiorstwom.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.