Dzisiaj jest: 5.6.2020, imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

Jak w 2017 roku zmienią się przepisy dla pracodawców?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1038 Autor:

Prawo w naszym kraju zmienia się bardzo dynamicznie. Również to, które dotyczy przedsiębiorców.

Jak w 2017 roku zmienią się przepisy dla pracodawców?

Wyjaśniamy, jakich zmian w prawie możemy spodziewać się w trwającym 2017 roku, oraz jakie będą miały one wpływ na prowadzenie działalności.

Jedną z najpoważniejszych zmian jest z całą pewnością podniesienie płacy minimalnej. Od 1 stycznia płaca minimalna wyniesie 2 tys. złotych. Co więcej, nie dotyczy to już obecnie jedynie osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Jeśli bowiem współpracujemy z kimś na umowę zlecenie lub o dzieło również musimy przestrzegać przepisów dotyczących płacy. Według nich stawka godzinowa nie może być obecnie niższa niż 13 złotych. Niestety, oznacza to poważny wzrost kosztów zatrudnienia.
 

Kolejna zmiana, o której warto wspomnieć to wprowadzenie niższej, preferencyjnej stawki w CIT wysokości 15 proc. (zamiast wcześniejszych 19 proc.) dla małych podatników. Co ważne, obniżoną stawkę mogą stosować tylko podatnicy, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą VAT nie przekroczyła w poprzednim roku wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej kwocie 1 200 000 euro (w 2017 r. kwota ta wynosi 5 157 000 zł). Z preferencyjnego opodatkowania mogą również skorzystać podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w pierwszym roku swojej działalności. Jest to więc doskonała wiadomość dla wszystkich osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własną firmą.
 

W przepisach dotyczących przedsiębiorców nastąpiła również zmiana dotycząca transakcji gotówkowych. Firmowe płatności powyżej 15 000 zł mogą być realizowane wyłącznie za pośrednictwem rachunku płatniczego danego przedsiębiorcy. Warto wspomnieć, że dotąd limit płatności gotówkowych wynosił 15 000 euro. Co więcej, do 31 grudnia 2016 r. płatność przeprowadzona bez pośrednictwa rachunku w wysokości przekraczającej 15 000 euro nie wiązała się z żadnymi konsekwencjami podatkowymi. To już niestety przeszłość.
 

Ostatnią zmianą, jaką warto tu opisać jest wprowadzenie JPK czyli jednolitego pliku kontrolnego. Od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa zostały bowiem objęte obowiązkiem przekazywania informacji o ewidencji VAT poprzez jednolity plik kontrolny. Niesie to za sobą konieczność dostosowania do nowych wymagań posiadanych programów księgowych czy infrastruktury komputerowej firmy. Aby działać zgodnie z prawem przedsiębiorcy oraz biura rachunkowe muszą posiadać takie narzędzia, które mogą wygenerować strukturę JPK_VAT.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.