Dzisiaj jest: 11.8.2022, imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Fundusze europejskie. Spraw, aby twoja firma była bardziej konkurencyjna.

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2344 Autor:

Chcesz, aby twoja firma była bardziej konkurencyjna niż dotychczas? Potrzebujesz nowych maszyn lub urządzeń? Chcesz inwestować w pracowników? Jest inny sposób niż sięganie po kredyt bankowy.

Fundusze europejskie. Spraw, aby twoja firma była bardziej konkurencyjna.
Prowadzenie firmy wiąże się z pozyskiwaniem funduszy, które będzie można zainwestować w jej rozwój. Najczęściej jest tak, że przedsiębiorcy wykorzystują zarobione środki, a gdy tych jest za mało, wspierają się kredytem bankowym. Jest też inna droga, o której powinieneś pamiętać, jeżeli chcesz być bardziej konkurencyjny – mowa o skorzystaniu z dotacji europejskich.

Dla kogo dotacje europejskiej?
W latach 2014-2020 na dotacje ze środków unijnych dla polskich przedsiębiorców zostało przeznaczonych ponad 82 mld euro. O pomoc finansową mogą ubiegać się wszyscy zainteresowani, którzy prowadzą firmy. Jako osoba zainteresowana, musisz wiedzieć, że najwięcej zyskać mogą mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, bo to właśnie takie podmioty zostały uwzględnione m.in. w Programach Regionalnych realizowanych w poszczególnych województwach.
Prowadząc firmę, z pewnością wiesz, jakie masz potrzeby – czy priorytetem jest nabycie urządzeń czy też zainwestowanie w pracowników. Wykształcona kadra to podstawa, jeżeli mowa o konkurowaniu z innymi przedsiębiorcami.

Gdzie szukać informacji na temat dotacji unijnych?
Chcesz się zorientować, jakie programy są aktualnie realizowane, jeżeli chodzi o dotacje unijne? A może interesuje cię, jakie formalności będziesz musiał spełnić, aby twój wniosek o przyznanie środków został rozpatrzony? Poza stronami internetowymi poświęconymi środkom unijnym, takich informacji możesz również zasięgnąć, zgłaszając się do jednego z punktów informacyjnych – w każdym województwie działa ich co najmniej kilka.

Ile możesz zyskać, korzystając z dotacji europejskich?
Załóżmy, że chcesz wprowadzić swoje produkty lub usługi na rynek zagraniczny. Biorąc kredyt bankowy, będziesz musiał spłacić w terminie całą otrzymaną kwotę wraz z odsetkami. Alternatywą jest sięgnięcie po dotację europejską. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 850 000 zł. Otrzymane pieniądze będziesz mógł wydać na działalność eksportową lub udział w zagranicznych konferencjach, które pozwolą ci promować swoje produkty lub usługi poza granicami Polski, na wybranych rynkach zagranicznych.
Korzystając z dotacji europejskich, otrzymasz bezzwrotne środki, które przeznaczysz na wybrany cel. W ten sposób możesz jedynie zyskać, bo skoro nie jesteś obciążony kredytem, twoja zdolność kredytowa nie ulega zmniejszeniu. Dodatkowym plusem jest brak konieczności regulowania rat kredytowych, co wpływa na poprawę twojej konkrecyjności na rynku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.