Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Działalność gospodarcza - sklep internetowy

Dodano: 5 lat temu Czytane: 1867 Autor:

Na pewno wielu z Was kiedyś miało w planach posiadanie własnego sklepu. dobie internetu posiadanie sklepu internetowego właśnie wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

Działalność gospodarcza - sklep internetowy
Warto jednak pamiętać, że choć trudne nie jest to wymaga sporego wysiłku i warto wykonać taki sklep starannie bo tylko taki ma szanse na zarabianie pieniędzy.

Sklep internetowy w porównaniu ze sklepem stacjonarnym nie wymaga wynajmowania lokalu w dobrej lokalizacji. Tu na pewno nie potrzeba aż tak wielkiego nakładu pieniędzy. Ale są tu też pewne warunki które trzeba spełnić. Na początek warto pomyśleć nad branżą naszego sklepu, później zarezerwować domenę pod działalność i serwer. Teraz czas na wykonanie strony sklepu i tu mamy kilka możliwości. Można wykonanie sklepu zlecić informatykowi, który wykona go tak wg. uznania. Możena też skorzystać z dedykowanego oprogramowania które jest do wynajęcia lub zakupu.

W naszym kraju istnieje pewna grupa produktów których sprzedaż wymaga dodatkowego zezwolenia wynikające z przepisów prawa. W tej grupie znajdą się leki, alkohol, broń, amunicja, materiały wybuchowe, nasiona, substancje uzależniające, środki ochrony roślin czy waluty.

Prowadzenie sklepu internetowego możliwe jest praktycznie w każdej formie, są jednak wyjątki i takim jest spółka partnerska. A zatem sklep internetowy może funkcjonować jako jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna.

Jak założyć firmę? Wystarczy działalność gospodarczą zarejestrować w CEIDG tu dotyczy jednoosobowej działalności, natomiast w przypadku spółek wymagana jest rejestracja w KRS.

Zasada jest taka, ze osoba prowadząca firmę, która zamierza dokonywać sprzedaży towarów czy usług objętych opodatkowaniem VAT ma obowiązek najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcia danej sprzedaży zgłosić się jako płatnik VAT za pomocą formularza VAT-R do danego Urzędu Skarbowego zgodnie z miejscem prowadzenia działalności. Ten druk służy do rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego lub zwolnionego podatnika podatku od towarów i usług.

Ważne jest też przy rejestracji naszej firmy określić PKD tu dla sklepów internetowych jest jedno – 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub intetnet.

Zostaje nam jeszcze wybór formy opodatkowania. Jeśli zamierzamy prowadzić sklep internetowy jako osoba fizyczna to do wyboru mamy opodatkowanie między ryczałtem, zasadami ogólnymi według skali podatkowej a podatkiem liniowym. Przy tej czynności warto skorzystać z porady księgowej. Jeśli natomiast sklep internetowy będzie prowadzony jako spółka automatycznie będziemy podatnikiem CIT i tu większego wyboru nie mamy.

Wiadomo też, że prawo podatkowe wymaga od nas rejestrowania sprzedaży poprzez kasę fiskalną, jednak są od tego odstępstwa i warto zakup kasy dobrze przemyśleć.

Niektóre produkty i ich sprzedaż również w ramach sprzedaży internetowej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu może być objęta bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży właśnie za pomocą kasy fiskalnej. Jeśli jednak sprzedawane produkty nie obligują do rejestrowania ich sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej to kryterium do jej posiadania opiera się na kwocie obrotu w danym roku podatkowym. Jeśli osiągniemy obroty od sprzedaży w poprzednim roku które przekroczą kwotę 20 000 zł to niestety obowiązek posiadania kasy fiskalnej stanie się naszym obowiązkiem i jej zakup będzie konieczny.

Możemy jednak tego uniknąć, właściciele sklepów internetowych mogą zostać zwolnieniu z posiadania kasy fiskalnej jeśli będą płatność przyjmować tylko i wyłącznie przy pomocy przelewów bankowych które będą odpowiednio opisane. Tu warto rozważyć posiadanie konta firmowego, choć obowiązku nie ma. Zatem warto nakazać klientom by w tytule przelewu znajdował się numer zamówienia \, co zotało zakupione oraz na czyją rzecz została dokonana – czyli informacja powinna zabierać dane klienta łącznie z adresem. Jednak możliwość tego zwolnienia nie może dotyczyć sklepu online który zezwala na płatność przy odbiorze i odbiór osobisty.

Teraz zostaje tylko marketing sklepu i oczywiście rzetelna obsługa klientów.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.