Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Biznes w internecie - jak wybrać nazwę domeny internetowej

Dodano: 5 lat temu Czytane: 3335 Autor:

Kiedy podejmiesz już decyzje o tym, by założyć swoją działalność gospodarczą musisz wybrać na jakim rynku będziesz działać.

Biznes w internecie - jak wybrać nazwę domeny internetowej

Jak dobrze wiadomo ważnym elementem prowadzenia działalności jest jej obecność w internecie. To tu skupia się największy potencjał związany z przyszłymi klientami. Dlatego tak ważne jest by posiadać stronę internetową lub e-sklep. I tu bardzo ważną kwestią jest wybór nazwy domeny pod jaką będzie prowadzony biznes w sieci. To kluczowa decyzja. Można ją porównać nawet do samego pomysłu na działalność.

Mamy kilka wskazówek czym kierować się przy wyborze dobrej nazwy domeny:

Pierwszą ważną rzeczą o jakiej trzeba pamiętać to to, by nazwa domeny była możliwie krótka i łatwa do zapamiętania. Jest to ważne, ponieważ czym mniej znaków do napisania tym mniejsza szansa na pomyłkę przy wprowadzaniu adresu. Krótka nazwa domeny ma również znaczenie przy promocji w internecie i mediach tradycyjnych. Ułatwia też potencjalnym klientom dotarcie do firmowej strony www lub e-sklepu. 

Druga istotna rzecz podczas wyboru nazwy domeny to to, by wybrać ją jak najbardziej zbliżoną do profilu prowadzonej działalności. Dzięki temu klient od razu będzie wiedział z czym ma do czynienia. Warto, by z nazwą branży połączona była nazwa firmy np. automechaniknowak.pl. To pomoże przy kreowaniu marki w internecie.

Przy zakupie adresu internetowego należy sprawdzić czy są dostępne domeny z różnymi końcówkami prócz końcówki .pl – to ważne by zarejestrować te najważniejsze od razu, dzięki temu można uchronić się od utraty domen na rzecz konkurencji. Warto rejestrować końcówkę .com czy .info. To przecież nie przypadek, że popularne marki na całym świecie mają wyjątkowe i bardzo silne nazwy. Dzięki temu nie można ich pomylić z niczym innym. Duże firmy dbają o każdy szczegół. Dlatego ważne jest również to, by i Twoja nazwa była jednocześnie wyjątkowa i bezpieczna.

Niezmiernie istotne! Nie rejestruj domeny np. „meble-warszawa” czy „tanie-telefony” ponieważ przez natłok informacji Twój klient jej nie zapamięta, a kiedy wpisze ją np. w wyszukiwarkę Google otrzyma wiele wyników i na pierwszej stronie raczej na pewno Ciebie tam nie znajdzie. Internauci z reguły są dość leciwi i po kilku próbach zakończonych niepowodzeniem odpuszczą sobie ponownego poszukiwania Twojej oferty, a Ty stracisz klienta.

Kolejną istotną rzeczą jest to, by nazwa domeny dominowała pod względem marketingowym, a nie była tworzona do samego pozycjonowania. Algorytmy wyszukiwarek dynamicznie się zmieniają, a samo pozycjonowanie stara się za nimi nadążyć i dostosować. Priorytetem jest więc to, by od początku kreować pozytywny wizerunek firmy.

Prócz tych rzeczy należy również pamiętać o kwestiach które na pewno niekorzystnie wpłyną na rozpoznawalność firmowej witryny.

Trzeba odpuścić nazwy bardzo pospolite, ponieważ wyróżnienie firmy spośród wielu podobnie brzmiących stron nie będzie łatwe. Dla przykładu w branży budowlanej unikaj słowa „bud” ponieważ to ona jest nadużywana i może utrudnić znalezienie Twojej firmy przez użytkowników internetu.
 

Pamiętaj by nie używać słów połączonych ze sobą myślnikiem czyli np. uroda-zdrowie ponieważ użytkownik może łatwo się pomylić i wpisać „urodazdrowie” po czym trafić do całkiem innej strony. Taka forma zapisu może też nieść za sobą problem w promowaniu np. w radiu. Ciężko przeciez przekazać słuchaczom nazwę strony z myślnikiem.

Ważne aby przed zakupem domeny sprawdzić jej historię. Domena "z odzysku" która miała złą historię najprawdopodobniej zostanie przez algorytmy wyszukiwarek źle zapamiętana. Taka sytuacja już na starcie może uniemożliwić Tobie promowanie domeny w wynikach wyszukiwania. Naprawa problemu często generuje dodatkowe koszty i trwa nawet kilka miesięcy.

Jak widać wybór domeny podobnie do wyboru nazwy firmy to proces złożony i warto chwilę się nad tym zastanowić. Co prawda nie istnieje najlepsza metoda zakupu, która zagwarantuje to, że konkretna nazwa pociągnie jak magnes klientów i przyczyni się do sukcesu ale zakup dobrej domeny to coraz częściej filar sukcesu i amortyzacja na wypadek porażki. Tylko dobre adresy www są wyceniane bardzo wysoko na rynku domen. W przypadku czarnego scenariusza, tj. zamknięcia działalności odsprzedaż domeny może okazać się zwrotem poniesionych nakładów finansowych.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.