Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Rozliczenia z ZUS i US

Dodano: 6 lat temu Czytane: 1661 Autor:

Założenie firmy wiąże się także z obowiązkiem opłacania składek do ZUS jak również odprowadzania podatków do US.

Rozliczenia z ZUS i US
Zarówno w przypadku ZUS, jak też US, konieczne jest określenie tego, w jakiej wysokości czy w jaki sposób składki będą odprowadzane. Z pewnością jeszcze przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej warto się z nimi zapoznać aby dowiedzieć się, która opcja w przypadku prowadzenia firmy będzie najbardziej korzystna.
Gdy mowa o składkach ZUS, każdy prowadzący działalność ma obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy. Osoba odprowadzająca składki wyłącznie za siebie musi dokonać płatności do 10 dnia następnego miesiąca. Pozostali przedsiębiorcy muszą uregulować zoboiązanie do 15 dnia każdego miesiąca. Co roku ZUS określa minimalną stawkę, od której należy obliczać wartości poszczególnych składek. Oczywiście podstawa może być wyższa, jednak rodzi to konieczność odprowadzania wyższych składek. Ponadto w sytuacji, gdy osoba prowadząca działalność jednocześnie jest zatrudniona na pełnym etacie w innej firmie, wówczas z tytułu prowadzenia działalności nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy, pozostaje jedynie konieczność opłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podobnie jest w sytuacji, gdy osoba prowadząca działalność ma ustalone prawo do emerytury - wówczas obowiązkowo musi opłacać jedynie składkę na ubezpieczenie społeczne. 
W US jest do wyboru kilka możliwości. Już na etapie rejestracji firmy należy wybrać jedną z 3 opcji rozliczania - zasady ogólne, podatek liniowy czy zryczałtowane formy opodatkowania. Zasady ogólne to jedna z częściej wybieranych form. Tutaj od przychodów z działalności odlicza się wszelkie poniesione w związku z jej prowadzeniem koszty, a następnie oblicza podatek. Obowiązują dwa progi podatkowe, w których stawka wynosi 18 i 32 procent.
Podatek liniowy wynosi 19 procent bez względu na to, ile przedsiębiorca uzyska dochodu. Jednakże nie wszyscy mogą wybrać taką formę, na przykład w sytuacji, gdy usługi są świadczone na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w zakresie, w jakim były wykonywane na etacie wówczas taka forma nie jest możliwa. Jednakże dla firm z większymi przychodami z pewnością jest to znacznie lepsza opcja.
Zryczałtowane formy rozliczania z Urzędem Skarbowym to możliwość płacenia określonej stawki podatku od przychodu, jednakże bez odliczania od niego jakichkolwiek kosztów. Tutaj stawki są różne, od 20 procent do 3, w zależności od rodzaju działalności, nie każdy przedsiębiorca może bowiem z nich korzystać. Zazwyczaj w taki sposób płacą podatki lekarze, taksówkarze, fryzjerzy i osoby świadczące podobne usługi.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.