Dzisiaj jest: 1.2.2023, imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego

Finansowanie działalności gospodarczej obecnie

Dodano: 7 lat temu Czytane: 2726 Autor:

Każda firma potrzebuje odpowiednich środków finansowych, aby się właściwie rozwijać.

Finansowanie działalności gospodarczej obecnie
Idealną sytuacją jest taka, w której dochody firmy pozwalają na pokrycie wszystkich bieżących wydatków, jak również na dokonywanie kolejnych inwestycji. Jednakże zwłaszcza małe firmy zazwyczaj nie są w stanie przy pomocy własnych środków finansowych udźwignąć wszystkie wydatki związane z prowadzeniem i rozwojem działalności.
Aby znaleźć idealną formę finansowania działalności, należy przede wszystkim określić to, na co mają być przeznaczone pieniądze. Z pewnością bowiem inne opcje będą korzystniejsze jak mowa o finansowaniu wydatków bieżących i utrzymaniu płynności finansowej, a nieco inne okażą się idealne w sytuacji gdy chodzi o inwestycję w nowe maszyny czy urządzenia, niezbędne do prowadzenia bądź skutecznego rozwoju firmy.
Utrzymanie płynności finansowej pozwala na opłacanie bieżących wydatków firmy, wypłatę wynagrodzeń pracowników czy regulowanie należności do ZUS i US. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się karty kredytowe lub limity w rachunku bankowym. Zazwyczaj przyznawany jest limit, z którego przedsiębiorca w razie konieczności może skorzystać. Zaletą ich na pewno jest fakt, że odsetki są płacone jedynie od faktycznie wykorzystanej kwoty limitu. Wysokość limitów ustalana jest bardzo często indywidualnie, na podstawie obrotów na koncie firmowym.
Gdy jednak chodzi o zakup środków trwałych, z pewnością lepszą opcją okaże się leasing lub kredyt. Leasing to specyficzny rodzaj finansowania, gdyż na podstawie zawartej umowy przedmiot oddawany jest w użytkowanie leasingobiorcy, przez cały czas pozostając własnością firmy leasingowej. Leasingobiorca płaci raty za użytkowanie przedmiotu, a po zakończeniu umowy może przedmiot zwrócić lub też wykupić go na preferencyjnych, określonych w umowie zasadach, zazwyczaj za niewielki ułamek jego wartości. W przypadku kredytu zaś banki często wymagają, zwłaszcza przy wysokich kwotach, aby dany przedmiot stanowił zabezpieczenie kredytu. Dzisiaj jednak firmy często mają możliwość korzystania z kredytów inwestycyjnych na niezwykle atrakcyjnych warunkach, przede wszystkim z niskim oprocentowaniem.
Nie można zapominać także o możliwościach uzyskania dotacji unijnych. Obecnie takie możliwości mają nie tylko osoby zakładające firmy, ale także te, które już je prowadzą i poszukują sposobów na ich rozwój. Warto więc śledzić informacje dotyczące tego, na jaki cel w danym roku można uzyskać dotacje unijne.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.