Jest on tym ważniejszy, kiedy staramy się o pozyskanie dofinansowania, bądź kredyt. Ważne jest, zatem, aby zadbać o jego poprawną formę i zawarcie w nim wszystkich wymaganych elementów. Od czego zatem zacząć?
Streszczenie - to zwięzła, kilkustronnicowa wersja całego biznesplanu. Należy napisać ją z wielką skrupulatnością, używając zrozumiałego języka i uzasadnić, dlaczego to nasz pomysł zasługuje na sfinansowanie.
Opis produktu lub usługi stanowi centralny cel biznesplanu, w końcu to od ich promocji zależą nasze zyski i przyszłe losy firmy. W tej części musimy pamiętać o potencjalnych odbiorcach, których interesować będzie rodzaj produktu, cena, zalety i wady, jego wyróżnienie na tle konkurencji.
W biznesplanie należy uwzględnić również przedstawienie członków zespołu zarządzającego, ich doświadczenie, wykształcenie i osiągnięcia zawodowe.
Rynek i konkurencja - to elementy, które należy rozważać według kryteriów tj. wielkość rynku i możliwości jego rozwoju, segmentacja oraz konkurencyjne firmy.
Ostatnim elementem pozostaje już tylko plan marketingowy - zawierający zestaw podejmowanych działań przez firmę w zakresie marketingu. Powinien wyrażać, komu, kiedy i jak firma będzie sprzedawać.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Zakładanie firmy
- Biznesplan - kompletny plan strategiczny firmy