Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Zakładanie firmy – obowiązki, terminy i związane z tym koszty

Dodano: 6 lat temu Czytane: 1483 Autor:

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wielu kojarzy się załatwianiem wielu żmudnych formalności. Nie jest to jednak takie straszne. W kilku krok pokażemy jak to zrobić szybko i sprawnie.

Zakładanie firmy – obowiązki, terminy i związane z tym koszty
Wniosek CEIDG-1

Zakładanie własnej firmy rozpoczynama się od wypełnienia i złożenia wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Służy do tego formularz CEIDG-1. We wniosku należy podać swoje dane oraz informacje dotyczące przyszłej firmy. Wniosek CEIDG-1, oprócz wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON oraz numeru NIP (jeśli takiego wcześniej nie posiadamy). Po złożeniu wniosku zostaną nam one przysłane pocztą. Złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej jest bezpłatne.

Wniosek CEIDG-1 można złożyć online na platformie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub wydrukowany i podpisany wniosek złożyć we właściwym urzędzie względem swojego miejsca zamieszkania.

Urząd Skarbowy

Jeśli przedsiębiorca chce być płatnikiem VAT w Urzędzie Skarbowym musi złożyć deklarację VAT-R. Deklarację składa przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie później niż przed uzyskaniem pierwszego przychodu. Rejestracja firmy dla celów VAT jest bezpłatna. Przedsiębiorca nie musi jednak tego robić, jeśli nie chce być płatnikiem VAT. Taki status przysługuje przedsiębiorcy jeśli jego dochód nie przekracza 150 tys. zł w roku podatkowym.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

W przeciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej należy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu zgłoszenia się do ubezpieczeń. W tym celu przedsiębiorca złożyć musi formularz ZUA. Przedsiębiorcę obowiązują ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie społeczne.

Pieczątka firmowa

Kiedy działalność gospodarcza została już zarejestrowana, został już nadany numer NIP i REGON, można zamówić pieczątkę firmową. Choć posiadanie pieczątki firmowej nie jest obowiązkowe, to zaleca się takową posiadać. Koszt pieczątki firmowej mieści się w granicach 20 – 30zł.

Rachunek bankowy

Kolejnym krokiem jest założenie rachunku bankowego dla działalności gospodarczej. Nie ma przeszkód, aby korzystać z prywatnego numeru konta. Zaleca się jednak, aby dla prowadzonej firmy posiadać osoby rachunek. Udając się do banku należy posiadać przy sobie wpis do CEIDG, numer NIP i REGON oraz dowód osobisty.

Po założeniu rachunku bankowego należy dokonać aktualizacji we wniosku CEIDG-1 i podać numer konta bankowego, który automatycznie zostanie przesłany do Urzędu Skarbowego.

W zależności od prowadzonej działalności, należy sprawdzić czy nie potrzeba wystąpić o odpowiednie pozwolenia czy koncesje.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.