Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Ulgi dla przedsiębiorców z tytułu zatrudnienia bezrobotnych

Dodano: 6 lat temu Czytane: 1990 Autor:
Redakcja poleca!

Pracodawcy, którzy zatrudnią osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie pracy mogą liczyć na wsparcie ze strony Państwa w formie dotacji.

Ulgi dla przedsiębiorców z tytułu zatrudnienia bezrobotnych
Tego typu dofinansowanie stanowi korzyść dla pracodawcy, ponieważ zmniejsza koszty zatrudnienia nowego pracownika. Pracodawca może otrzymać wsparcie m.in. na:

Wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy
Warto starać się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, ponieważ powiatowy urząd pracy zwraca pracodawcy koszty w wysokości wskazanej w umowie, jednakże nie przekraczającej 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Staże
W ramach stażu dużą korzyścią dla pracodawcy jest to, że nie musi nawiązywać stosunku pracy z pracownikiem, a wynagrodzenie w formie stypendium osoba bezrobotna uzyskuje od starosty.  Okres stażu nie przekracza 6 miesięcy, gdy zaś bezrobotny nie ukończył 30. roku życia – 12 miesięcy.

Prace interwencyjne
Przy organizacji prac interwencyjnych pracodawca może otrzymać refundację kosztów, zarówno na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne przez okres od 6 miesięcy do nawet 4 lat. Prace interwencyjne można zorganizować na każdym stanowisku pracy – i przy pracy umysłowej i przy fizycznej.

Jednorazowa refundacja składek na ubezpieczenia społeczne
Powiatowy urząd pracy w tym wypadku zwraca pracodawcy koszty składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości do 300 % minimalnego wynagrodzenia, ale dopiero po upływie 12 miesięcy od zatrudnienia osoby bezrobotnej. Wymogiem jest także to, że osoba taka nadal musi mieć zagwarantowane zatrudnienie.

Inne formy wsparcia to np. przygotowanie zawodowe dla bezrobotnych, roboty publiczne, prace użytecznie społeczne, grant na telepracę, pożyczka na utworzenie stanowiska pracy, świadczenia aktywizacyjne.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisu.